Ako ušetriť pri zariaďovaní bytu

25770003 01 m002.jpg

BRATISLAVA 20. novembra (BývanieHrou.sk) – Zariaďovanie bytu patrí medzi príjemnejšie časti kúpy. Väčšinou už máte vysporiadané všetky finančné a byrokratické povinnosti. Ostáva už iba jediné – zariadiť si to podľa seba. To však nemusí stáť váš zostávajúci majetok. Pri čítaní sa dozviete, ako správne vyberať nábytok, čo skutočne potrebujete, ako nakupovať skutočnú hodnotu a ako si splniť sen o spálni za rozumné peniaze.

Šetriť začnite už pred kúpou bytu

„Ešte nemáš ani kúpený byt a už vyberáš sedačku.”

Takto môže znieť postoj rodiny alebo kamarátov. Znechutene zatvoríte katalóg či internet a idete sa venovať činnostiam spojeným s kúpou bytu.

Možno by ste mali dať viac na vlastnú intuíciu, ako na rady ostatných. Ak začnete s výberom skôr, môžete zistiť, že:

  • nevyberáte správny byt, lebo ho neviete spojiť so svojím štýlom
  • nepotrebujete veľký byt – lacnejšie je zariaďovať malú kuchyňu než veľkú
  • nábytok stojí omnoho viac (alebo menej), ako ste čakali a môžete sa na to pripraviť
  • ste našli svoje zariadenie – už stačí iba počkať na akciu.

Nemusíte kupovať dopredu a sedačku skladovať u rodičov v pivnici. Minimálne však získate prehľad, ktorý vám pomôže šetriť.

moderná kuchyňa
Foto: Shutterstock

Vyberajte ako nanuk v obchode

„Najskôr vyberte očami, až potom otvárajte mraziaci box.”

Nápis, ktorý pozná každý milovník nanukov. Túto múdrosť využite aj pri zariaďovaní bytu. Vyhnite sa impulzívnym nákupom. Pokojne sa prechádzajte po predajniach, katalógoch a webových stránkach.

Ale nekupujte. Spisujte si zoznam. Každú miestnosť si modelujte. V hlave alebo v špeciálnych aplikáciách. Máte vybraté? Super. A teraz si nechajte pár dní na rozmyslenie.

TIP

Peňaženku vyťahujte až keď bude všetko k sebe ladiť a vy si budete vedieť predstaviť s týmto nábytkom či zariadením prežiť najbližšiu dekádu.

Špeciálnu starostlivosť venujte sedačke

„Veď do obývačky môžeme dať tú starú pohovku po babke.”

Iste, môžete, ak sa vám páči, ladí s ostatnými prvkami a nemusíte sa za ňu hanbiť. Ušetríte. Ale pravdepodobne budete chcieť novú.

Premyslite si, akú veľkosť budete potrebovať. Práve kúpa väčšej sedačky namiesto menšej patrí medzi najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru. Rozdiel medzi menšou a väčšou sedačkoou môže byť v stovkách eur. Za tie peniaze si viete zariadiť zbytok obývacej izby.

menšia sedačka
Foto: Shutterstock

Priamy vplyv na šetrenie pri sedačke má materiál, z ktorého je vyrobený. Preferujte dlhotrvácne poťahy s jednoduchým čistením.

Vaša sedačka môže byť moderná aj o desať rokov. Stačí, keď sa vyhnete extravagancii. Jednoduchosť v tvaroch aj farbe bude vždy moderná.

Menej je viac

„Toho nábytku je tu veľa, nemáme sa kde poriadne hýbať.”

Veta, ktorá nepoteší. Dali ste veľa peňazí za nábytok a ešte vám aj zavadzia. Vizualizujte si priestor s vaším novým nábytkom ešte pred kúpou. Ideálne – nakupujte postupne.

Vždy je lepšie mať viac priestoru. Vyplniť ho môžete správnymi farbami v jednotlivých izbách. Vezmite do rúk valček a farbu. V priebehu pár hodín dostanú vaše priestory novú tvár. A to najlepšie – ušetrili ste na zbytočnom nábytku.

minimalistická spálňa
Foto: Shutterstock

Povýšte rozum nad city

„Však na tie handry kúpime nejakú skriňu.”

Možno by sa vám aj hodila, a možno ju vôbec nepotrebujete. Stačí, ak pár štýlových kúskov nahradíte tými praktickými. Ideálne je ak nájdete kombináciu oboch.

A čo myslíme tými praktickými? Ide o nábytok alebo iné časti interiéru, v ktorých sú skryté praktické úložné priestory. Vďaka zásuvke pod posteľou, úložnému miestu pod schodiskom alebo konferenčnému stolíku s policou nemusíte kupovať skriňu.

TIP

Skvelým spôsobom ako šetriť je automatizácia. Čím viac vecí funguje bez vašej aktívnej spolupráce, tým viac ušetríte. Vezmite si napríklad osvetlenie. Veľakrát sa stane, že sa svieti úplne zbytočne. Vybavte váš byt svetlom, ktoré sa aktivuje pohybom.

Váš sen nemusí stať milión

„Chcem v spálni niečo špeciálne. Niečo, čo nikto nemá.”

Ak je pre vás prianie partnera pokynom k akcii, na obchody zabudnite. Veci odtiaľ majú doma tisícky ľudí.

Budete si musieť vyhradiť trošku viac času, zapojiť kreativitu a vyhrnúť rukávy. Za pár hodín dokážete partnerovi vytvoriť spálňu snov. Keď do toho dáte svoju šikovnosť a kus srdca, budete mať skutočný originál.

spálňa snov
Foto: Shutterstock

Nemusí ísť len o spálňu. Popustiť uzdu fantázii môžete v každej miestnosti vášho bytu.

Vedeli ste, že…

… dekorovanie interiéru vlastnou prácou má tieto výhody?

  • nikto na svete nemá to, čo ste vytvorili vy
  • pri pohľade na svoj výtvor razom získate poriadnu dávku pozitívnych emócií
  • ušetríte veľa peňazí za nábytok
  • budú vám závidieť priatelia aj svokra
  • získate zo seba skvelý pocit.

Koľko ušetríte?

Presné číslo si určíte vy. Čím viac bodov z článku dáte do praxe, tým bude suma v kolonke „ušetrené” vyššia. Všetkému predchádza príprava. Nebojte sa zariaďovanie poňať ako projekt. Rozdeľte si ho na menšie fázy. Výsledkom je vaša spokojnosť z interiéru podľa prianí a zároveň plná peňaženka. Ako motiváciu si môžete dať napríklad, že z ušetrených peňazí pôjdete na dovolenku.

Informačný servis