Ako vybrať nábytok pre deti podľa veku?

Nábytok do detskej izby
zdroj: gettyimages.com

Vhodné zariadenie, či už sa týka výberu materiálov, farebného prevedenia alebo povrchovej úpravy, si vyžaduje aj praktické usporiadanie. Nábytok pre deti sa teda v závislosti na ich veku bude od seba líšiť v jednotlivých kritériách výberu, no dôraz na bezpečnosť je stále v hlavnej úlohe.

Nábytok pre malé deti

Deťom do troch rokov sa zvyčajne zariaďuje samostatná detská izba až okolo prvého roku života a neskôr, pretože dovtedy je detský nábytok väčšinou súčasťou spálne. Detská kolíska a následne postieľka si taktiež vyžadujú pozornosť pri ich výbere. Viac sa môžete dočítať v článku o tom, aké detské postieľky sú najlepšie.

K praktickým kusom nábytku by sme v tomto období mohli zaradiť aj prebaľovací pult, ktorý niektorí výrobcovia ponúkajú ako súčasť komody. Takúto kombináciu iste oceníte, a to vďaka zásuvkám, v ktorých máte všetko potrebné ihneď poruke.

Aj ohrádka či detské kresielka patria k nábytku spadajúcemu do tejto vekovej kategórie. Bežne sa vyznačujú farebnosťou, ktorá je vhodná aj z hľadiska vývinu dieťaťa (pozor na krikľavé dráždivé farby). Plastový nábytok pre deti, napríklad detský stôl a stoličky, sú ideálnym riešením do detských izieb, pretože vďaka použitým materiálom predchádzajú prípadnému zraneniu.

Pozrite si tieto krásne detské postieľky:

Nábytok pre deti od 3 rokov

Keďže dieťa v tomto veku je schopné samostatne spať a hrať sa, zariadenie detskej izby si vyžaduje, dovolíme si tvrdiť, veľkú pozornosť. Nie každý má totiž možnosť vymeniť detský nábytok po pár rokoch, keď dievča či chlapec opäť vyrastie. Finančné náklady na interiér detskej izby totiž vôbec nie sú lacnou záležitosťou.

Vybavenie izby by malo obsahovať nábytok pre deti, ktorý ho v podstate môže sprevádzať až do dospelosti. Veľký písací stôl, výškovo nastaviteľná stolička, dostatok úložných priestorov a v neposlednom rade pohodlná posteľ s kvalitným matracom, ktorá zaručí zdravý vývoj chrbtice dieťaťa. Výborným riešením je napríklad rastúci nábytok, ktorého počiatočná investícia je síce vyššia, no je využiteľný aj počas obdobia dospievania.

Keďže dieťa v tomto veku získava množstvo skúseností a učí sa novým zručnostiam, dôležitá je dostatočne veľká plocha podlahy na hranie, ale aj bezpečný nábytok (oblé rohy a hrany, stabilné konštrukcie), do ktorého môže, napríklad pri osvojovaní si návyku upratovania, ukladať hračky. Rozmiestnenie jednotlivých komponentov nábytku je dôležité, pretože si z nich dieťa môže vytvoriť rebrík…

Pozrite si zariadenie a doplnky do detskej izby v týchto e-shopoch:

Nábytok pre deti od 6 rokov

Detské obdobie v tomto veku si vyžaduje väčšiu sústredenosť na školské záležitosti, ale tiež záujmy, a preto si pracovný priestor v okolí písacieho či počítačového stola žiada doplniť ďalšie úložné priestory, tzv. kontajnery a boxy, ktoré umožňujú lepšiu organizáciu a prehľad.

Stolička na kolieskach bude dobrou voľbou, rovnako ako lampa, ktorá je nutnosťou pri čoraz častejšej práci za stolom. Ak ste doteraz využili možnosť „premeny“ detskej postieľky na posteľ, v školskom veku nastáva čas vymeniť ju za plnohodnotné lôžko, rozmermi vyhovujúce dospelému človeku.

Pozrite si aj tieto detské postele:

Nábytok pre starších školákov v období dospievania

Nábytok pre deti v období dospievania sa mení nielen z hľadiska farebnosti (čo nie je vždy nutnosťou), ale tiež z hľadiska jeho organizácie v detskej izbe. Pocit súkromia totiž zrazu vystupuje do popredia. Keďže s pribúdajúcim vekom možno očakávať aj zvyšujúce sa záujmové činnosti, pribúdajú aj ďalšie formy sedenia, spoločenských aktivít a vlastná audiovizuálna technika.

Ak zháňate lacný nábytok pre deti, bazár, no často aj veľké množstvo eshopov, ponúkne to, čo hľadáte. Ani kamenné predajne však nemusia zaostávať. Stačí si vyhliadnuť práve prebiehajúce akcie, napríklad v predajniach Ikea, Asko, Merkury Market, Möbelix a podobne, a pekný nábytok za lacný peniaz si rovno priveziete domov.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: