Čierne kuchyne sú elegantnou záležitosťou

Čierna kuchynská linka
zdroj: gettyimages.com

Čierne kuchyne sú originálnym riešením kuchynského priestoru, a to v matnom aj lesklom prevedení. Tmavý interiér má v domácnosti skôr menšie pole pôsobnosti, no najmä v posledných rokoch sa stáva konkurentom obľúbenej bielej farby. Paradoxne, práve kombinácia oboch odtieňov s doplnkami dreva alebo jeho imitácie vytvára jedinečný a útulný interiér. Áno, útulný.

Čierne kuchyne

Sú moderné, minimalistické, industriálne, retro, no stále nadčasové. Ak by sa vám predsa len zdala čierna farba nudnou, vyskúšajte jej rôzne odtiene. Pokojne „zbehnite“ až do tmavých antracitových tónov. Povolené je tiež kombinovanie matu a lesku. Trendom moderných čiernych kuchýň sú bezúchytkové varianty dvierok, ktoré podčiarknu elegantný vzhľad. Možností výberu takéhoto spôsobu otvárania skriniek je niekoľko, viac sa môžete dočítať v článku venujúcemu sa tematike nábytku bez úchytiek.

Čierna kuchynská linka
zdroj: gettyimages.com

Ak sa vám myšlienka čiernej na kuchynskej linke pozdáva, no nemáte dostatok odvahy na takúto realizáciu, skúste siahnuť po alternatíve. Vytvorte obľúbenú čierno-bielu kombináciu prostredníctvom náteru steny v kuchyni. Umývateľná tabuľová čierna farba bude zaujímavou voľbou, na ktorej vynikne biela či drevená kuchynská linka, ale tiež odkazy, ktoré tu môžete nechať pre ďalších členov domácnosti.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Kombinujte rafinovane

Pri návrhu kuchyne platí, ako je už dobre známe, že nábytok kuchynskej linky je niekoľkoročnou záležitosťou. Preto netreba jej dizajn podceňovať, aby sa vám každodenný pohľad na ňu nezunoval. Samozrejme, nejde len o dizajn, ale tiež o praktickosť a funkčnosť. No práve materiály a povrchová úprava je to, čo budete mať denno-denne na očiach. Keďže čierna je, ako sme už spomínali, v interiéri skôr odvážnejšou voľbou, je dobré premyslieť si jej kombinovateľnosť  s inými farbami či materiálmi.

Ak ste sa rozhodli, že čierna bude síce dominantnou farbou, no nie celoplošnou záležitosťou kuchyne, určite nemá význam púšťať sa do extrémnych farebných variantov. Najoverenejšou, no pritom stále originálnou, verziou je použitie kontrastnej bielej farby a dekoru dreva, ktorý má v tomto prípade „zjemňujúcu“ funkciu. Môžete ho využiť len na niektorých častiach skriniek alebo mu ponechať dôležitú úlohu na výraznejšej ploche.

Zaujímavo môžu vyzerať napríklad vysoké potravinové čierne skrinky so zabudovanými spotrebičmi a bielym alebo „dreveným“ ostrovčekom. Odlišnú farebnosť znesú aj dolné a horné kuchynské skrinky. Pracovná doska je taktiež vhodným adeptom na kombinovanie. Aj keď sa ponúka mnoho riešení, dôležité je brať ohľad taktiež na spotrebiče, ktoré by mali s dizajnom kuchynskej linky ladiť a rovnako na povrchovú úpravu použitých materiálov, ktorá môže byť rozhodujúca pri čistení a údržbe kuchyne.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: