Dizajnové taburetky alebo radšej ich vlastná výroba?

Moderné dizajnové taburetky
zdroj: gettyimages.com

Aj keď taburetky patria medzi drobný či skôr doplnkový nábytok, praktickosť a dizajn sú ich veľkou doménou. Súčasťou bývania sú už niekoľko storočí, ibaže s „drobnými“ obmenami. To, že sa výborne hodia aj do moderných domácností, vám azda nemusíme ani hovoriť…

Veľkosť, tvar, štýl, materiál – taburetky si môžete vybrať z naozaj širokého sortimentu, pričom nájdete tie pravé do akéhokoľvek interiéru. Nejde len o „pomocníkov“ v prípade početnej návštevy. Taburet či taburetky môžu byť aj jedným z hlavných dizajnových prvkov miestnosti, napríklad v úlohe konferenčného stolíka. Z taburetiek sa tak môže stať „hravý“ prvok pri zariaďovaní, a preto sa nebojte zapojiť fantáziu.

Využitie:

  • v spálni, kde prebiehajú skrášľovacie procedúry pri kozmetickom stolíku
  • v spálni za zadným čelom postele ako odkladací priestor pre oblečenie alebo nočný stolík
  • v detskej izbe ako súčasť hier, sedenia, úložných priestorov
  • v predsieni pri prezúvaní
  • v obývačke ako doplnkové sedenie alebo na vyloženie nôh pri sledovaní TV
  • v obývačke ako konferenčný či príručný stolík
  • na terase a balkóne ako sedenie alebo odkladací stolík

Taburetky s úložným priestorom

Funkčnosť taburetov podporuje aj možnosť ich vnútorného úložného priestoru. Táto vlastnosť im zároveň dodáva prívlastok multifunkčné, pretože okrem vnútornej úschovy vecí ponúkajú aj vonkajší odkladací priestor či miesto na sedenie. Využitie je tým pádom rôznorodé a nešpecifikuje sa iba na miestnosť obývačky.

Taburetky sa svojej popularite tešia aj vďaka širokej škále možností využitia. Nájdu svoje ideálne miesto aj v spálni, v detských a študentských izbách, v predsieni i ďalších miestnostiach. Najmä v detských izbách môžu poslúžiť ako úložný priestor napríklad pre hračky. V obývačke sa taburetka postará o ukrytie ovládačov na TV, novín či časopisov.

Dizajnové taburetky

Ani na tieto drobné kusy nábytku dizajnéri nezabudli. Naopak, viacerí sa s nimi pekne vyhrali. Taburetky tak dostanete v rôznych tvaroch, veľkostiach, farebných prevedeniach, materiáloch a štýloch. Aj nudné priestory zrazu ožijú. Čoraz obľúbenejšími, čo do dizajnu, sa stávajú drevené taburetky. Aj keď ich manipulácia je o niečo náročnejšia ako napríklad pri „látkových“ taburetkách, stále hovoríme o jednoducom používaní.

Vytvoriť nielen dizajnové taburetky, ale aj umelecké skvosty, si dali za úlohu niektorí dizajnéri. To sa im naozaj podarilo, a preto je občas potrebné zamerať sa na samotný účel. Či majú výhradne slúžiť na sedenie, odkladanie vecí či ich prípadnú úschovu. Vo väčšine prípadov sa tieto vlastnosti prelínajú a taburetky sú tak multifunkčným druhom nábytku. Avšak, dizajn niekedy prevyšuje nad inými funkciami.

Detské taburetky medzi dizajnové kúsky patriť síce nebudú, no deti aj tak radšej ocenia farebnosť a rôzne veselé motívy či motívy rozprávok a pod. Ich nízka hmotnosť zaručí, že taburetku umiestnia kdekoľvek budú chcieť. Obývačka je naopak ideálnou miestnosťou, kde môžete dizajnové taburetky prakticky využiť, ale aj „vystaviť“ na obdiv. Prispôsobia sa zariadeniu miestnosti, pretože ich rôzne štýly a materiály vyhovujú akýmkoľvek interiérom.

Pozrite si taburetky v týchto e-shopoch:

Aj samotný tvar sa môže postarať o výnimočný dizajn. Klasikou sú kockaté taburetky, vyrobené zvyčajne z ľahkých materiálov, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu. Bežným tvarom sa v podstate stali aj kruhové taburetky. Oválny či podlhovastý tvar je už menej obvyklý, avšak bežne dostupný. Jednotlivé tvary tak dokážu vyčariť netradičné a dizajnové sedenie.

Taburetky sa hodia aj do predsiene

Taburetky našli svoje opodstatnenie aj vo vstupných miestnostiach a chodbách. Nie každá predsieň má výhodu botníkovej lavice. Alternatívou k nej sú práve taburetky, ktoré sa zmestia aj vedľa, prípadne pod skrinky na topánky. Oceníte ich pri prezúvaní, ale tiež ako zaujímavý doplnok predsiene.

Súčasťou chodby či predsiene môže byť aj niekoľko taburetiek. Všetko závisí od priestoru, ktorý je k dispozícii, a od vášho vkusu. V prípade, že je súčasťou vstupnej miestnosti konzolový stolík, taburetky si tu určite nájdu svoje miesto. Môžete ich dokonca povýšiť na dizajnový kus nábytku, na ktorý návšteve ihneď padnú oči. Široký sortiment zaručí, že taburetky bez problémov zladíte k štýlu interiéru.

Pozrite si aj tieto zaujímavé taburetky:

Výroba taburetky

Na taburetku si spomenie azda každý, kto má problém s obmedzenou kapacitou miest na sedenie. Veľkosť priestoru hrá taktiež významnú úlohu. Riešením sa tak môže stať kúpa či výroba taburetky. V druhom prípade nejde o zložité kutilské zručnosti. Množstvo DIY projektov ponúka jednoduché vyhotovenie taburetiek z rôznych materiálov alebo používaných vecí a predmetov z bazára alebo domácnosti.

Takéto taburetky sú navyše lacné a vy nemusíte čakať na výpredaj. Taburetka z pet fliaš, z pneumatík, vedra či debničky? Áno, veci, ktoré bežne vyhadzujete zrazu môžu poslúžiť ako zaujímavé sedenie alebo stolík. Netreba na to ani drahé materiály. Často si vystačíte s tým, čo máte doma. V opačnom prípade na výrobu poslúži aj predaj používanej taburetky na bazári.

TIP: Ak chcete, aby sa taburetky stali mobilnejšími, namontujte im kolieska, ktoré ešte viac uľahčia manipuláciu (sú bežne dostupné v obchodoch)

Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí prekypujú fantáziou, prípadne nemáte dostatok času alebo chuť na výrobu vlastnej taburetky, nezúfajte. Taburetky z obchodných reťazcov Ikea, Jysk, Kika, Asko, Merkury market, Möbelix a pod., či internetových eshopov vám ponúknu  bohatý sortiment rozmanitých štýlov a tvarov. Okrem klasiky si môžete vybrať aj rozkladacie, ratanové, moderné a luxusné taburetky.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: