Domáca knižnica - imidž alebo vášeň?

Domáca knižnica
zdroj: gettyimages.com

Okamžitý prístup ku knihám môžete mať aj v pohodlí domova a nemusíte pri tom siahnuť po výdobytkoch modernej doby na internete. Variabilita, ktorú domáca knižnica môže ponúknuť, sa nevzťahuje len na prehľadnosť a samotné usporiadanie kníh, ale tiež na vytvorenie útulnej atmosféry.

Domáca knižnica s atmosférou kníhkupectva

Klasikou naozaj nič nepokazíte. Drevená domáca knižnica ponúka stabilitu, nadčasovosť a znesie aj veľkú hmotnostnú záťaž. Niektorí ľudia majú totiž doslova schopnosť „rozmnožovať knihy“, a preto na dômyselnom usporiadaní záleží. Či už vsadíte na jednoduchosť pravidelných tvarov alebo uprednostníte „knižné komínky“ v rôznych uhloch je len na vás.

Knižnica do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Počet obľúbených papierových väzieb a veľkosť miesta na ich uloženie rozhodne aj o zatrieďovaní podľa autorov, žánrov, zamerania, jazykov či iných požiadaviek. Aj estetická funkcia môže niekedy zvíťaziť. Chrbty kníh sú totiž jej výbornými nositeľmi.

Pozrite si knižnice a policové regály v týchto e-shopoch:

Ako doplnok…

Ak dávate knihám prednosť kvôli ich schopnosti doplniť a skrášliť interiér, dizajnéri nešetria nápadmi na vašu realizáciu. Výstavné kusy v podobe nábytku ukotvené priamo na stene alebo vo variante policových systémov či masívnych vitrín na nožičkách – aj to sú tipy na štýlové dotvorenie zariadenia bytu či domu.

V prípade, že domáca knižnica plní skôr dekoratívny úlohu, sa môžete pokojne vrhnúť po extravagantnosti. Hra s dizajnom tak oživí priestory interiéru, nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek miestnosť. Trendom je zakomponovanie kníh do obývačkových zostáv. Na jednoduchej a farebne potlačenej konštrukcii totiž zaujímavo vynikne pestrá škála odtieňov kníh.

Pozrite si aj tieto krásne knižnice:

Domáca knižnica pre zanietených čitateľov aj milovníkov dizajnu

Veľkorysý priestor, cit pre estetickosť a vlastnosti knihomoľa? Zvážte možnosť vytvorenia domácej knižnice v podobe deliacej steny. Takéto regály na knihy fungujúce ako predeľ miestnosti môžu disponovať aj väčšou hĺbkou, čo zaručí schopnosť obsiahnuť aj väčší počet literatúry vďaka obojstrannému variantu používania.

Presklené dvierka alebo otvorené priestory? Prach knihy môže časom znehodnotiť, a preto je údržba často pracnou záležitosťou. Praktické je napríklad číre sklo, ktoré nepotláča dizajn knižnice. Aby knihy nepôsobili ako vo väzení, sklo treba kombinovať iba s decentným a nie masívnym rámom.

Raj pre nadšencov literatúry v malom. Aj tak môžeme nazvať malú domácu knižnicu, ktorá spolu so štýlovým a pohodlným kreslom vytvorí dokonalý čitateľský kútik. Na celkovom dotvorení príjemnej atmosféry sa často podieľa aj prítomnosť kozubu či veľké francúzske okná. Tak či onak, komfortne usadení sa pokojne ponorte do deja…

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: