Drevená podlaha: výhody, nevýhody, ceny

Drevená podlaha
zdroj: gettyimages.com

V prvom rade by sme chceli upozorniť na to, že záťaž podlahy v bytovom dome býva menšia ako je to u rodinných domoch. V byte sa ľudia zvyčajne vyzúvajú vnútri hneď za dverami a po podlahe chodia buď v prezuvkách alebo na boso. V rodinnom dome sa podlaha namáha trochu viac, pretože sa ľudia častokrát zdržiavajú v záhrade alebo na terase a potrebujú si len odskočiť do kuchyne alebo na WC a vtedy si povedia: „Nechce sa mi prezúvať, však to iba prebehnem…“ Poznáte to, pravda? Z tohto dôvodu by sme vám do rodinného domu určite odporučili drevenú podlahu s kvalitnejšou a odolnejšou povrchovou úpravou. Samozrejme nemôžeme nespomenúť skutočnosť, že drevené podlahy určite nepatria medzi tie najodolnejšie podlahy aj keď zasa na druhej strane patria medzi najdrahšie podlahy. Chceme tým povedať to, že keď je podlaha vo vyššej cene neznamená, že musí byť aj najodolnejšia. Drevená podlaha je skôr o prírode, prírodnom materiáli, dobrom a príjemnom pocite a na to, aby stále vyzerala v dobrej kondícii sa o ňu treba aj patrične starať, teda patrí medzi podlahy náročnejšie na údržbu.

Vyberáme drevenú podlahu

Na našom trhu sú dostupné nasledovné typy drevených podláh, ktoré doporučujeme použiť či už v bytovej zástavbe alebo v rodinnom dome

Hotové dvojvrstvé drevené parkety
Sú charakteristické menšou hrúbkou, vyrábané z dvoch na seba kolmo lepených vrstiev dreva, sú dobrou voľbou pri podlahovom vykurovaní, sú určené na celoplošné lepenie o podklad, teda nedajú sa montovať plávajúcim spôsobom, spájajú sa perkom a drážkou, povrchová úprava z výroby môže byť olej alebo lak, nášľapná úžitková vrstva býva od 3 – 6 mm.

Hotové trojvrstvé drevené parkety
Sú hrubé cca 14,5 mm, sú zložené z troch na seba kolmo lepených vrstiev, najčastejšie sú dodávané s click zámkom, teda môžu byť montované plávajúcim spôsobom a taktiež sa môžu aj celoplošne lepiť o podklad, sú vhodné na podlahové vykurovanie, ale veľmi vám to nedoporučujeme, pretože takáto hrúbka dreva už disponuje veľkým odporom. Povrchová úprava z výroby je buď lak alebo olej, nášľapná úžitková vrstva býva od 3 – 6 mm.

Masívne parkety perodrážka
Inak nazývané vlysy vyrábané v hrúbke od 14 – 22 mm, určené na montáž celoplošným lepením, z výroby sú dodávané bez povrchovej úpravy, po montáži ich treba brúsiť, tmeliť a lakovať alebo olejovať. Nášľapná úžitková vrstva je od 6 – 10 mm, čo je výhoda, pretože sa dajú viackrát renovovať.

Dyhované podlahy
Hrubé cca 10 mm, nosná vrstva je z HDF dosky, na ktorej je nalepená dyha, sú dodávané v lakovanej povrchovej úprave, spájajú sa click zámkom, môžu sa montovať plávajúcim spôsobom a taktiež celoplošným lepením o podklad, sú vhodné na podlahové vykurovanie, úžitková vrstva je tenká dyha z čoho vyplýva, že sa nedajú časom rekonštruovať.

Odolnosť drevených podláh je daná prírodou

Odolnosť všetkých typov drevených podláh je takmer rovnaká. Líši sa iba typom dreviny, teda tvrdosťou dreva (nášľapnej vrstvy) a kvalitou povrchovej úpravy. Upozorniť chceme hlavne na mäkkú drevinu, ktorú v žiadnom prípade nedoporučujeme do vášho príbytku, a to je smrek a borovica. Z týchto dvoch drevín sa vyrábajú najčastejšie takzvané „dlážkovice“, ktoré sú vhodné skôr pri riešení podláh v chatových zástavbách. Pri výbere drevenej podlahy do bytu alebo domu rozdiel robiť nemusíte, určite siahnite po podlahe z tvrdej dreviny, ako je dub, buk, agát, merbau, hevea a mnoho iných exotických drevín. Zohľadniť by ste mali fakt, či chcete drevenú podlahu na podlahové vykurovanie a vtedy siahnite po drevenej podlahe do hrúbky max. 12 mm. Ovplyvniť výber podlahy môže aj rýchlosť montáže. Hotové drevené parkety s click zámkom pokladané plávajúcim spôsobom sa dajú omnoho rýchlejšie namontovať a odovzdať zákazníkovi ako podlahy, ktoré ešte treba následne brúsiť, tmeliť a povrchovo upraviť. Výber drevenej podlahy do vášho bytu alebo domu netreba v žiadnom prípade podceniť, pretože vďaka kvalitnej povrchovej úprave s vysokou oteru vzdornosťou vám vaša drevená podlaha bude slúžiť dlhé roky.

Vlastnosti drevenej podlahy

Drevo je z prírodných materiálov najobľúbenejšie. Dobre tlmí zvuk aj izoluje. Vyznačuje sa výbornými tepelnými a izolačnými vlastnosťami, čo je jeden z dôvodov, prečo sa vďaka moderným technológiám spracovania a úpravy jeho odolnosti, stáva čoraz vyhľadávanejším materiálom používaným pri výrobe podláh. Drevo je veľmi špecifický, živý materiál – v priestore pracuje podľa podmienok, v ktorých sa nachádza. Reaguje na relatívnu vlhkosť vzduchu a na teplotu. Dá sa ľahko opraviť – poškodené miesto stačí prebrúsiť a znova ošetriť novým náterom laku resp. oleja.

Drevené podlahy sa používajú v najrôznejších interiéroch už veľmi dlho. Do domovov prinášajú teplo, vďaka svojmu prirodzenému a upokojujúcemu vzhľadu. Drevená podlaha patrí medzi nadčasové prvky interiéru, jej farebnosť a kresba dreva určujú štýl a ovplyvňujú celkový výraz interiéru. Trh ponúka z konštrukčného hľadiska niekoľko druhov drevených podláh – drevenú palubovku, parkety, plávajúce drevené podlahy. Pod drevenou podlahou si väčšina ľudí predstaví parkety. Do rovnakej kategórie však patria aj doskové a palubové podlahy. Drevené palubovky (kladené natesno alebo spojené drážkou) sa vracajú do starších domov aj do novostavieb. Masívne dosky povrchovo upravené olejom či lakom sú neprekonateľné pri chôdzi naboso. Pre náročnejší spôsob údržby sa nehodia do vstupných priestorov alebo kuchýň, ideálne sú v obývacích izbách, spálňach a najmä v detských izbách. Palubovka znesie krátkodobo aj vyššiu vlhkosť, ak je zabezpečené dokonalé vetranie, nemôžeme však nechať vodu príliš dlho pôsobiť na povrch.

Do popredia sa dostávajú dvojvrstvové parkety, moderné masívne parkety alebo veľkoplošné drevené trojvrstvové plávajúce podlahy. Ich nášľapnú vrstvu, ktorá je chránená lakom, olejom alebo zostáva prírodná tvorí tvrdé drevo rôznych druhov. Lacnejšie drevené podlahy majú túto vrstvu z drevenej dyhy, pri drahších typoch je vrstva dreva hrubá 4 mm, to znamená, že ju možno brúsiť a renovovať. Stredná vrstva je z mäkkého dreva nalepená priečne a spodná je tzv. protiťahová taktiež z dreva, ktorá podlahe dodáva tvarovú stabilitu. Namiesto klasických parketových dielov s perom a drážkou sa pri tomto systéme používajú suché mechanické zámky, ktoré zabraňujú neskoršiemu vzniku viditeľných škár, typických pre drevené parkety. Tento typ drevených podláh dokazuje, ako výrazne sa navzájom ovplyvňujú drevené a laminátové podlahy, pri ktorých sa prvýkrát stretávame so zámkovým systémom.

Dnes sú v ponuke aj podlahy z exotických drevín – sú síce drahšie, ale aj trvanlivejšie, lebo sú zväčša vyrábané z mimoriadne tvrdých druhov. Vynikajú krásou štruktúry dreva a netradičnými farebnými odtieňmi. Ako vidno, drevených podláh existuje niekoľko typov a rozhodnutie zostáva na samotnom zákazníkovi. Výber vhodnej drevenej podlahy závisí od mnohých faktorov. Nemôžeme za prvoradé, v rebríčku hodnôt, stavať financie, lebo aj tie najlacnejšie podlahy sa časom predražia.

Čo rozhoduje pri výbere podlahovej krytiny?

 • náročnosť a typ prevádzky
 • kvalita a životnosť
 • technické podmienky pokládky
 • štýl a zariadenie domu
 • údržba
 • veľkosť daného interiéru
 • hlučnosť
 • finančné možnosti
 • estetické cítenie

Čo poskytuje klasická drevená podlaha?

 • dobré tepelno a akusticko izolačné vlastnosti s vynikajúcim regulátorom vlhkosti vzduchu, ktorý nevyvoláva alergiu
 • vždy neopakovateľný originál podlahy z prírodného materiálu
 • dlhú životnosť materiálu so zachovaním si svojej hodnoty aj po rokoch
 • možnosť viacnásobnej renovácie
 • ako prírodný obnoviteľný zdroj nezaťažuje životné prostredie a poskytuje možnosť recyklácie
 • drevená podlaha nie je taká hlučná ako laminátová

Výhody a nevýhody drevených podláh

Uprednostnenie drevenej podlahy vyplýva nie len zo súčasného módneho trendu, ktorý trvá už niekoľko rokov, ale najmä z jej vlastností. Napr. teplota podlahy a stien je pre tepelnú pohodu človeka dôležitejšia, ako teplota vzduchu v miestnosti. Drevené podlahy veľmi dobre tepelne izolujú a tak ich ľudská noha vníma príjemne. Pritom majú dostatočnú tepelnú priechodnosť, takže sú vhodné v miestnostiach s podlahovým vykurovaním (nie však vo všetkých prípadoch). Oceniť by sme mali aj schopnosť dreva prijímať a vydávať vlhkosť, čo funguje v obmedzenej miere aj pri lakovaných drevených podlahách. Samozrejme tam, kde vystačíme s drevom upraveným len voskom alebo olejom bude regulácia klimatických podmienok ešte lepšia.

V skratke

 • dobrá tepelná izolácia
 • dobrá zvuková izolácia
 • schopnosť prijímať a vydávať vlhkosť
 • elasticita
 • minimálna horľavosť
 • minimálna elektrická vodivosť
 • možnosť opráv

Požiadavkou na kvalitnú drevenú podlahu sú fyzikálne a mechanické vlastnosti dreva – najmä stabilita rozmerov a tvrdosť – lebo najmä tie určujú kvalitu drevenej podlahy a jej životnosť. Drevené parkety sa pomerne jednoducho čistia, ale raz za niekoľko rokov ich treba prebrúsiť a prelakovať. U drevenej podlahy z akéhokoľvek druhu musíme počítať s oxidáciou vplyvom denného svetla, keď sa jej odtieň postupom času mení. Na dosiahnutie maximálneho estetického efektu drevenej podlahy je veľmi dôležitá finálna povrchová úprava. Drevené podlahy sa lepia celoplošne k rovnému a čistému podkladu, pribíjajú alebo ukladajú ako plávajúce podlahy so suchým zámkom. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a dlhú životnosť. Možno ich kúpiť už s povrchovou úpravou – nalakované, naolejované, prípadne voskované. Ak sa na drevenej podlahe prejavilo poškodenie iba v malom rozsahu, oplatí sa rekonštrukcia. Najmenej bolestivým prípadom je prebrúsenie, pretmelenie a následné nalakovanie alebo naolejovanie pôvodnej podlahy. Škáry sa tmelia zmesou drevenej drviny a tmelu. Počas svojej životnosti možno drevenú podlahu niekoľkokrát prebrúsiť a jej povrchovú úpravu obnoviť.

Pri výmene podláh v panelákovom byte alebo v rodinnom dome takmer vždy narazíme na technický problém, ktorý obmedzuje výber novej podlahovej konštrukcie. Je ním hrúbka podlahy. Ak nechceme súčasne s výmenou podláh meniť aj dvere a zárubne, musíme zachovať aj po rekonštrukcii úroveň novej podlahy približne v tej istej rovine. Nanajvýš upravíme dvere ohobľovaním na spodnej hrane, alebo podložíme pánty. Drevené podlahy sa vyrábajú v hrúbke od 9 mm až do 21 mm, čím sa priblížili hrúbke laminátových podláh. Drevená podlaha je drahšia, ale má aj dlhšiu životnosť. Je síce náročnejšia na údržbu, je menej odolná voči mechanickému namáhaniu, ale aj napriek tomu je jej životnosť niekoľko desiatok rokov. Počas tejto doby sa dá niekoľkokrát obrúsiť a jej povrch obnoviť. Parketová podlaha z tvrdých druhov driev má, pri správnej údržbe, životnosť dokonca oveľa dlhšiu. Všimnite si prácu starých majstrov pri niektorej z budúcich návštev zámku či kaštieľa. Akú životnosť bude mať laminátová podlaha, ktorá sa začala používať pred necelými dvomi desiatkami rokov? Drevo dokáže vytvoriť atmosféru, dať miestnosti charakter. Je to prírodný materiál, príjemný na pohľad aj na dotyk… jednoducho, drevo má mnoho predností, pre ktoré je na podlahe odjakživa obľúbené a človek ho využíva vo svojom príbytku dodnes.

Ceny drevených podláh

Prinášame vám prehľad cien najpredávanejších typov drevených podláh. Upozorňujeme však na to, že ceny sú len orientačné a môžu sa líšiť, v závislosti od výrobcu a predajní v jednotlivých regiónoch.

 • Drevená podlaha dub rustik – 18,45 eur/m2
 • Drevená podlaha dub rustik – 37,45 eur/m2
 • Drevená podlaha dub hnedý – 29,90 eur/m2
 • Drevená podlaha dub medový – 5 eur/m2
 • Drevená podlaha buk standard – 18,45 eur/m2
 • Drevená podlaha crystal oak biely – 37,45 eur/m2
 • Drevená podlaha dub ovápnený – 23 eur/m2
 • Drevená podlaha Arizona dub – 23,95 eur/m2
 • Drevená podlaha Darling dub – 23,95 eur/m2
 • Drevená podlaha Karat dub – 23,95 eur/m2
 • Drevená podlaha jaseň béžový – 25,90 eur/m2
 • Drevená podlaha dub cappuccino – 33 eur/m2
 • Drevená podlaha dub toffee – 33,45 eur/m2
 • Drevená podlaha jaseň platinum – 36,90 eur/m2
 • Drevená podlaha orech – 37,45 eur/m2

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: