Grilovanie na elektrickom grile je hračka

Grilovanie na elektrickom grile
zdroj: gettyimages.com

Grilovanie neodmyslitelne patrí k letu. Nie každý má však k dispozícii terasu, na ktorej sa môže s pôžitkom oddávať omamným vôňam a chuti grilovaného mäsa či zeleniny. V tomto prípade nastupuje na scénu elektrický gril. Inšpirujte sa.

...

Elektrický gril je pohodlné riešenie pre tých, ktorí preferujú rýchle a jednoduché grilovanie. Ak sa nechcete zapodievať s uhlím či propán-butánovými fľašami a radi si vychutnávate dobré jedlo, tak ste našli svojho favorita. Keď sa ešte zmierite s tým, že bez elektrickej energie nebude žiadna bašta, tak je to jasné. Ale nepredbiehajme. Poďme sa pozrieť na výhody aj obmedzenia, ktoré so sebou elektrický gril prináša.

Grilujte aj v interiéri

Odlišnosti elektrických grilov Elektrický gril je vynikajúcim riešením pre tých, ktorí si radi doprajú grilované špeciality, no už menej radi zdĺhavo chystajú gril, aby mohli konečne začať. Zároveň však môže byť aj skvelým doplnkom ku klasickému grilu na uhlie či plyn. Vždy keď dostanete chuť na niečo dobré a vonku nie je vhodné počasie na grilovanie, jednoducho zapnete gombík a pripravíte si po čom vaše hrdlo túži.

Elektrické grily vám bez problémov môžu slúžiť na záhrade, balkóne alebo aj kuchynskej linke. Tieto typy grilov skutočne oslňujú svojimi kompaktnými rozmermi, nízkou hmotnosťou a ľahkou manipuláciou aj počas prevádzky. Správny elektrický gril by mal obsahovať minimálne nepriľnavý povrch, nastavovanie teploty, vyberaciu misku na odkvapkávaný tuk či svetelný indikátor prevádzky. Značnou výhodou je bleskurýchle rozpálenie, komfortná regulácia teploty, rýchla a zdravá príprava pokrmu. Nemusíte neustále kupovať drevené uhlie či lávové kamene, údržba je jednoduchá a nenáročná. Existujú aj kontaktné elektrické grily, ktoré dokážu pripravovať jedlo súčasne z oboch strán.

Obmedzenia pre elektrický gril Trošku zamrzí cena. Tá sa aj pri základných modeloch pohybuje vyššie ako u najjednoduchších typov grilov na drevené uhlie a brikety. Strava pripravená na elektrickom grile nemá tú pravú dymovú príchuť ani arómu, ako ju poznáme z grilov na tuhé palivá. Mnoho ľudí preferuje grilované jedlá práve pre ich nezameniteľnú chuť. Treba však dodať, že to nemusí byť negatívum pre každého. Ako zdroj tepla slúži elektrická špirála, z čoho plynie potreba elektrickej prípojky na prevádzku grilu. Je pekné, že si gril môžete vziať všade so sebou, ale čo z toho, keď v autocampingu vypadne elektrický prúd alebo budete hlboko v horách? Jedlo sa síce nespáli tak ľahko, ako u grilov na uhlie, zato je však komplikovanejšia príprava hrubších plátkov mäsa. Snažte sa preto grilovať tenšie kúsky.

Kvalitný gril je základ Bez kvalitného grilu to nepôjde. Vyberte si taký, ktorý vám umožní nastaviť si rozpálenie na konkrétnu teplotu, podľa druhu grilovanej potraviny. Ak nemáte záhradu, ani nedisponujete veľkorysými priestorovými možnosťami, siahnite po elektrickom grile. Tie sú úsporné aj skladné.

Začínajte postupne Najviac skúseností vyžaduje grilovanie mäsových stejkov. Preto s nimi nezačínajte. Najprv si vyskúšajte grilovanie hydiny. Vyhýbajte sa grilovaniu mäsa s kosťou. Takéto mäsá sú náročnejšie na dobré prepečenie. Začiatočníci by mali začínať s grilovaním vykostených kuracích pŕs.

Tipy a triky na grilovanie

  • Mäso pred ani počas grilovania neprepichujte vidličkou. Vytiekla by z neho šťava
  • Ugrilované mäso hneď nekrájajte. Nechajte ho postáť, aby sa šťava vpila viac do mäsa
  • Čím jednoduchšia marináda, tým viac vynikne chuť mäsa
  • Marináda by chuť pokrmu mala dopĺňať, nie ju prebíjať
  • Kúpte si rozprašovač na olej
  • Mäso grilujte s kožou, zabránite tak jeho vysúšaniu
  • Kvalitné mäso nikdy nemarinujte 24 hodín. Maximálne dve hodiny. Dlhé marinovanie slúži na zušľachtenie chuti menej kvalitného mäsa
  • Používajte oleje s vysokou tepelnou odolnosťou. Avokádový olej má tepelnú odolnosť až do 510°C
  • Grilované jedlo určite podávajte s omáčkami. Ak bude mať grilované jedlo mdlú chuť, chutnou omáčkou ho zachránite
  • Pred grilovaním gril vždy dôkladne očistite. Pripálené zvyšky z predošlej grilovačky môžu degradovať chuť nového jedla
  • Ak je to možné, mäso na grilovanie kupujte čerstvé u mäsiara
  • Soliť by sa malo až po grilovaní a odležaní

Pozrite si elektrické grily v týchto e-shopoch:

Ako správne grilovať na elektrickom grile

Existujú dva typy elektrických grilov – kontaktný a barbecue. Kontaktný gril griluje z oboch strán súčasne. Pri barbecue grile najprv grilujeme jedlo z jednej strany a potom z druhej.

Grilovanie mäsa Na grilovanie vyberajte kvalitné mäsá, najlepšie čerstvé. Ak musíte použiť mrazené mäso, tak ho nerozmrazujte v chladničke alebo v mikrovlnke. Musí byť rozmrazované pri izbovej teplote. Mrazené mäsá strácajú na kvalite, dochádza k chuťovej strate, preto mrazené mäso marinujeme dlhšie ako mäso čerstvé. Hydinové mäso je chudé a neobsahuje veľa tuku. Chuť tiež nie je príliš výrazná, preto je pri hydinových mäsách dobrá ako základ marináda. Tá by mala dodať chuť a potrebný tuk. Ak si na marinovanie netrúfate, mäso ochuťte až po grilovaní, korením alebo omáčkou. Kvalitné hovädzie mäso má svoju špecifickú chuť a nepotrebuje žiadne marinovanie. Avšak nie každý má rád výraznú chuť hovädzieho mäsa. Vtedy marináda dodá chuť, ktorá je pre konzumenta prijateľnejšia. Vhodné sú marinády s obsahom alkoholu. To isté platí aj v prípade bravčového mäsa. Na grilovanie sa najviac hodí mäso, ktoré sa ľahko a rýchlo prepeká, má jemnú a tukom prerastenú konzistenciu.

Aké mäso sa hodí na gril?

  • Z hydinového mäsa (kura, morka, kačica) sú na grilovanie vhodné všetky časti. Pre svoju chrumkavosť a jemnú chuť sú veľmi obľúbené kuracie krídelká
  • U hovädziny sa teší veľkej obľube pravá hovädzia sviečkovica, čo je najkvalitnejší kus hovädziny, roštenka, pliecko a karé
  • Z bravčového mäsa je najviac na grilovanie obľúbená panenka a krkovička, vhodné časti sú tiež stehno, rebrá a karé
  • U rýb záleží, aký druh preferujete. Grilovať môžete sladkovodné aj morské ryby. V našich končinách sú veľmi obľúbené pstruhy, ktorých mäso má veľmi jemnú a lahodnú chuť

Najdlhšie sa grilujú kuracie stehná, asi 45 minút, plátky hovädzieho a bravčového mäsa bez kosti potrebujú obvykle 20 – 30 minút. Pstruh okolo 15 minút, najkratšie pár minút sa grilujú krevety.

Grilovanie zeleniny Správna zelenina na grilovanie je čerstvá a tvrdá. Neobsahuje tuk, preto je nutné každý kúsok potrieť z oboch strán tukom alebo marinádou s obsahom tuku. Na grilovanie sa hodí takmer každá zelenina, medzi obľúbené patria cuketa, baklažán, špargľa, mrkva, paprika… Špargľa, mrkva a kukurica majú svoju špecifickú a pre mnohých ľudí príjemnú chuť, takže nie je potrebné nejaké extra dochucovanie. Cuketu a baklažán pred grilovaním nakrájame na plátky, jemne posolíme, aby trochu pustili šťavu a mierne zmäkli. Potom plátky opláchneme pod vodou, osušíme a môžeme potrieť marinádou. Všeobecne platí, že mäkké druhy zeleniny stačí potrieť tukom a môžu sa hneď grilovať, tvrdé druhy zeleniny treba pred grilovaním predpripraviť krátkym varením, blanšírovaním. Ak cuketu a baklažán nasolíme a necháme takto zmäknúť, tak tento krok odpadá. Ak nechcete tvrdé druhy zeleniny predvárať, máčajte ich 15 minút v studenej vode.

Grilovanie ovocia Na gril patrí iba menej zrelé ovocie. Prezreté ovocie nie je vhodné na grilovanie, predovšetkým z ohľadu na jeho konzistenciu. Vyhnite sa bobuľovitému ovociu a ako začiatočník siahnite po banánoch. Tie môžete grilovať v šupke, ak ich necháte dlhšie na grile, aspoň sa nespália. Grilované banány sú skvelý zdravý dezert. Hrušky, jablká, broskyne prerežte na polovicu, potrite tukom a poprášte trstinovým cukrom. Ovocie grilujte krátko, len pár minút.

Ako správne grilovať

Ak nie ste v kuchyni doma, vyhýbajte sa experimentom a stavte na časom osvedčené recepty. Skúsenosti vás naučia, aké chute sa k sebe hodia.

Stavte na osvedčené marinády Ak už marinovať pred grilovaním, vyhnite sa koreniacim zmesiam z obchodu, lebo tie už obsahujú soľ.

  • Hydina – olej, rozmarín, cesnak, provensálske bylinky
  • Bravčové s kožou potierame pivom. Koža získa obzvlášť chrumkavú chuť
  • Hovädzie mäso – olej, červené víno, soľ, čierne korenie

Zachránia vás omáčky Ak to predsa len preženiete a mäso ostane suché, prípadne mdlej chuti, zachránia vás omáčky. Stavte tiež na osvedčené recepty s tradičnými chuťami alebo si pre začiatok zakúpte už hotové riešenie v obchode. Kúpte si niekoľko omáčok a efektne ich naservírujte do porcelánových alebo sklenených misiek. Určite by ste mali mať minimálne dve a to pikantnú a nepikantnú alternatívu.

Zadovážte si vhodné pomôcky Najdôležitejší pomocník pri grilovaní sú kliešte alebo obracačka, ideálne drevené. Potom ešte ostré a kvalitné nože a drevená doska na krájanie. Výborný pomocník je sprej na olej a štetec na olej. Na steaky budete potrebovať špeciálne steakové nože so zúbkami.

Servírovanie Ak jedlo pekne naservírujete, tak sa drobné nedostatky v príprave jedla stratia. Oči jedia a pekné vizuálne nastajlovanie podvedome vyvolá chuť do jedla.

Prílohy a šaláty Ak vám náhodou grilované jedlo prihorí alebo ostane príliš tuhé, zachránia vás prílohy a šaláty. Na šalátoch zložených z pokrájaných kúskov surovej zeleniny sa nedá nič pokaziť a uvariť alebo ugrilovať zemiaky zvládne snáď každý.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: