HD satelity umocnia zážitok z pozerania filmov

HD satelitný prijímač
zdroj: gettyimages.com
...

Výber satelitného prijímača netreba podceňovať, ide o jeden z najdôležitejších komponentov satelitného kompletu. Treba si ujasniť ako, a hlavne ktoré výhody satelitnej digitálnej televízie budete reálne využívať. Pred výberom satelitného prijímača je vhodné mať vybraného satelitného operátora, ktorého ponuku budete na príjem TV programov využívať.

Filmový zážitok v HD

Ak nemáte doma ešte HD ready alebo Full HD televízor, tak vám samozrejme stačí satelitný prijímač podporujúci štandardné obrazové rozlíšenie SD. Satelitné prijímače SD majú výhodu pripojenia k starším televízorom cez anténny vstup TV pomocou UHF/RF modulátora. V budúcnosti si však HD televízor môžete zadovážiť, ceny LCD, plazmových a LED televízorov veľmi rýchlo klesajú a vy tak kúpou HDTV satelitného prijímača len získate. Obrazová kvalita TV programov vysielaných vo vysokom rozlíšení je až štyrikrát vyššia, ako pri vysielaní v štandardnej kvalite.

Väčšinu slovenských a českých televíznych staníc vysielajú satelitní operátori kódovane, v opačnom prípade by hrubo porušovali autorské práva filmových a iných spoločností pri vysielaní autorského obsahu. Takže pre príjem slovenských a českých programov potrebujete satelitnú kartu jedného z vybraných operátorov. Voľné, nekódované sú z českých a slovenských TV staníc napr. TA3, ČT, Óčko, TV Noe, Public a množstvo ďalších zahraničných TV staníc. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že satelitný prijímač by mal mať čítačku kariet, ktorá vie čítať satelitné karty operátora v danom kódovacom systéme. Čítačky kariet sú vyrábané priamo na určitý kódovací systém, môžu byť však aj tzv. UNI – univerzálne.

V prípade, že vami vybraný prijímač má čítačku kariet iného kódovacieho systému ako toho, ktorý používa váš satelitný operátor (napr. Conax), odporúčaným riešením je dokúpiť si k prijímaču CA Modul pre konkrétny kódovací systém, ktorý sa spolu s kartou vkladá do CI slotu satelitného prijímača a zabezpečí tak dekódovanie satelitného signálu. Pokiaľ má váš satelitný prijímač čítačku kariet podporujúcu kódovací systém operátora, tak CI slot nepotrebujete. CI slot využijete ak prijímač nemá čítačku kariet podporujúcu kódovací systém vami vybraného satelitného operátora alebo, ak by ste mali v pláne napr. prijímať TV stanice od viacerých satelitných operátorov a váš satelitný prijímač má iba jednu čítačku kariet.

Pozrite si satelitnú techniku v týchto e-shopoch:

PVR vám umožní nahrávanie obľúbených programov, je možné nastaviť čas začiatku a konca nahrávania alebo nahrávanie konkrétneho programu pomocou elektronického programového sprievodcu – EPG. Užitočnou PVR funkciou je aj funkcia Timeshift, ktorá vám umožní kedykoľvek obraz zastaviť, pretočiť alebo ďalej sledovať. K využívaniu PVR funkcií satelitného prijímača je potrebné mať pripojený alebo zabudovaný pevný disk (HDD). Prijímač by mal mať podporu pre PVR funkcie a ak nemá zabudovaný pevný disk, tak by mal mať konektor pre pripojenie externého HDD. Vo väčšine prípadov sa externý HDD pripája k satelitnému prijímaču cez konektor USB, niektoré prijímače podporujú aj pripojenie cez konektor e-SATA. Je možné namiesto externého HDD použiť k nahrávaniu programov aj USB flash disk (USB kľúč), ten však musí mať požadovanú rýchlosť zápisu minimálne v hodnote 8 MB/s.

V súčasnosti už neplatí, že iba drahé satelitné prijímače vedia zabezpečiť kvalitné zobrazenie obrazu, zvuku a iných základných funkcií satelitného prijímača. Samozrejme, že kvalita sa odvíja od ceny, drahšie satelitné prijímače však ponúkajú užívateľom funkcie, ktoré bežný používateľ nevyužije alebo je pre neho príliš zložité naučiť sa ich využívať. Väčšina TV staníc sa zatiaľ vysiela v kompresnom formáte MPEG-2. Nástupnický MPEG-4 však umožňuje satelitným operátorom vtesnať do jedného kmitočtového spektra viac TV staníc, pretože MPEG-4 šetrí dátový tok, pri zachovaní tej istej kvality. Preto sa dá očakávať, že satelitný operátori budú v budúcnosti čoraz častejšie uprednostňovať práve tento formát na väčšinu TV staníc a vy by ste naň mali byť pripravení satelitným prijímačom s podporou MPEG-4.

Ak váš televízor nemá HDMI konektor, je potrebné kúpiť satelitný prijímač, ktorý má na zadnej strane výstupný SCART konektor. V tomto prípade vám postačí kúpiť SD satelitný prijímač, pretože cez SCART kábel nie je možné prenášať obraz vo vysokom rozlíšení. V prípade, že váš televízor nemá HDMI ani SCART vstup musíte hľadať taký satelitný prijímač, ktorý má v sebe zabudovaný TV modulátor, tzv. RF modulátor. Ide o zariadenie vo vnútri prijímača, ktoré umožňuje cez výstup satelitného prijímača pripojiť klasickou účastníckou šnúrou (koax. kábel) televízor cez anténny vstup. Väčšina satelitných prijímačov obsahuje jeden satelitný tuner, na trhu sú však aj modely s dvoma tunermi, ktoré práve túto funkciu súčasného sledovania jedného programu a nahrávania druhého, alebo dokonca tretieho dokážu zabezpečiť. Veľmi dôležitým faktorom je, aby mal satelitný prijímač menu a EPG v slovenskom alebo aspoň českom jazyku. Opýtajte sa predajcu na bezchybné zobrazovanie teletextu, bez správneho zobrazovania diakritiky bude teletext alebo EPG nečitateľný. Satelitný prijímač by mal mať návod v slovenčine.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: