Hnojenie jahôd

Hnojenie jahôd
zdroj: gettyimages.com

Pomaly prichádza čas, kedy si budeme môcť pochutnať na sladkých a šťavnatých jahodách. Nekupujte ich v obchodoch, ani na trhoviskách, ale vypestujte si ich radšej doma, vo vlastnej záhrade. V nasledujúcom článku vám prezradíme, kedy, čím a ako jahody hnojiť.

Hnojivo pre bohatú úrodu a zdravie plodov

S hnojením začíname na jar. Rastlinkám treba dodať živiny a zabezpečiť vyvážené zloženie a pH pôdy. Ak ste rastliny vysádzali tento rok, s hnojením počkajte až do budúcej jari. Čerstvo vysadená jahoda má totiž živín dostatok a ich nadmerná prítomnosť by viedla skôr k ochoreniam, než k prosperite jahôd. A čím vlastne jahody hnojiť? Po pravde, čím len chcete – droždie, močovina, drevná hmota, kurací trus, prípadne aj produkty z kyslého mlieka. Možností máte neúrekom.

Niektorí záhradkári preferujú výsadbu vo veľkom. Hovoríme o veľkom počte sadeníc na menšom priestore. V tomto prípade ponechajte v blízkosti sadeníc miesto, kam budete môcť situovať hnojivo. Keďže jahôd je tu podstatne viac, odporúčame použiť zmes hnojiva. Najčastejšie ide o zmiešaninu močoviny, humusu, superfosfátu a draselnej soli, samozrejme v správnom pomere jednotlivých zložiek. Potrebná bude aj výdatná zálievka. Jahody hnojte hneď, ako zmizne sneh. Najskôr však rastlinky ošetrite. Odstráňte všetky odumreté časti, suché listy aj burinu. Podľa možností prekyprite pôdu, pridajte humus a dostatočne polejte. Až po vykonaní všetkých týchto krokov pristúpime k hnojeniu.

Pozrite si záhradné hnojivá v týchto e-shopoch:

Rozhodli ste sa hnojiť slepačím trusom? Dobré rozhodnutie, nakoľko takto pripravené hnojivo prinesie jahodám veľké množstvo dusíka. Pripravte si zriedený roztok v pomere pól litra trusu a desať litrov vody. Premiešajte, nechajte počas noci odstáť a aplikujte zhora na rastliny. S množstvom prípravku zaobchádzajte opatrne, aby ste rastlinky nespálili.

Na hnojenie listov .si zaobstarajte špeciálne hnojivo, určené priamo na listy. Kúpite ho v ktoromkoľvek záhradkárstve či záhradnom centre. Pýtate sa, ako hnojiť s pomocou droždia? Je to veľmi jednoduché, no na druhej strane vysoko účinné. Vo vode rozpustíte klasickú kocku droždia a roztokom rastlinky polejete. Vystačíte si však aj so starým chlebom. Namočte chlieb do vody, počkajte asi päť dní a vzniknutou zmesou jahody pohnojte. Nech už použijete na hnojenie jahôd akýkoľvek prostriedok, nikdy nezabudnite na pravidlo, že menej je niekedy viac. Radšej nepohnojiť vôbec, ako prehnojiť a jahody totálne zničiť.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: