Imitácia dreva je v kurze

Kachličky - imitácia dreva
zdroj: gettyimages.com

Moderné riešenie klasického a obľúbeného vzhľadu masívu, to je imitácia dreva. Spojenie tradičného s novým umožňuje vytvoriť v interiéri zaujímavý dizajn, trojrozmernú podobu dreva, a tým aj zútulnenie a pocit tepla v domácnosti. Vzhľad jeho štruktúry je jedinečný a večne moderný, čo sa opäť ukazuje aj v súčasných moderných bytoch…

Imitácia dreva má nepochybne výhodu jednoduchej a takmer žiadnej údržby. Oproti originálnemu materiálu nevyžaduje ochranné nátery alebo opakované premaľovanie v dôsledku farebnej nestálosti, ktorú nadobúda pri vonkajšom používaní vďaka klimatickým vplyvom. To platí najmä pre exteriérový nábytok.

Dlažba s imitáciou dreva

Drevodekor v kúpeľni nemusí byť háklivou záležitosťou. Ak ste doposiaľ váhali s použitím dreva v tejto miestnosti kvôli zvýšenej vlhkosti, už viac nemusíte. Vďaka imitácii dreva si jeho obľúbenú štruktúru môžete dopriať na dlažbe aj obkladoch. Takáto alternatíva totiž ponúka hodnoverný vzhľad, no jednoduchú údržbu.

Imitácia dreva na obkladoch či dlažbe ponúka široký výber farebných variácií. Svetlé odtiene masívu v podobe brezy, medová hnedá, tmavé či „morené“ tóny a v neposlednom rade aj vzhľad „opáleného“ dreva alebo patiny umožňujú vytvoriť interiér podľa vlastných predstáv.

Kam s ňou? Použiť ju môžete kdekoľvek! Všetky miestnosti v dome, ale aj v jeho exteriéri, sú ideálnym miestom na využitie drevodekoru. V kuchyni môže pôsobiť tradične, v obývačke moderne, v spálni upokojujúco, v kúpeľni dizajnovo – kombinácia materiálov a individuálny vkus vytvoria zaujímavý interiér, nech už sa nesie v akomkoľvek štýle.

Drevo na stenách? Imitácia dreva nielen prostredníctvom obkladov…

Steny „z dreva“ boli ešte donedávna výsadou chalúp a chatiek. V súčasnosti však drevený vzhľad dominuje aj v moderných bytoch či na fasádach novostavieb. Trendom sa teda stal nielen v interiéri, ale tiež v exteriéri. Veľkú zásluhu na obľúbenosti imitácie dreva má nepochybne fakt, že takéto materiálové prevedenie je takmer bezúdržbové.

Vrámci interiéru sú výborným riešením pre napodobenie „drevených stien“ veľkoformátové tapety. Vďaka ich 3D spracovaniu dokážu poskytnúť vierohodnú kópiu dreva a dokonalý vzhľad jeho štruktúry. Keďže tapety majú vo svojej kategórii niekoľko druhov materiálov výroby, zoženiete tie správne do ktorejkoľvek miestnosti. Aj keď steny sú ideálnym miestom na ich použitie, fólie v imitácii dreva či samolepiace tapety sú vhodné tiež pre nábytok, ktorému chcete vdýchnuť nový život.

Čo sa týka vonkajších stien, a teda fasádneho spracovania v imitácii dreva, aj tu sa ponúka niekoľko riešení. V ponuke sú napríklad už spomínané obklady (s výnimkou prispôsobenia do exteriéru) alebo tzv. skamenené drevo, čo je technika s trojrozmerným vzhľadom dreva „vymodelovaná“ priamo do omietky (vhodná pre interiér aj exteriér). Pre lepšiu predstavivosť prikladáme aj videá, ktoré nájdete nižšie v časti mohlo by vás zaujímať.

Imitácia dreva do vašej záhrady

Aj exteriér môže vynikať drevom, ktoré netreba ošetrovať. Najmä, ak ide o materiál, ktorý síce vyzerá ako masív, no v skutočnosti je pravda inde. Typickým príkladom môžu byť palisády či tzv. šlapáky v imitácii dreva z betónu. Ich vzhľad je na nerozoznanie od tých skutočne masívnych a vyznačuje sa dlhou životnosťou aj napriek vonkajším vplyvom počasia.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: