Interiéry domov na Slovensku sú rozličné

Interiér v dome
zdroj: gettyimages.com

Bezpochyby, domácnosť nevymeníme ako nový sveter alebo šaty. Najštýlovejšie interiéry totiž vznikajú postupne. Treba však byť v obraze, čo „sa nosí“. Aj malé posuny v interiérovej „móde“ totiž zrkadlia spoločenské nálady a širšie spoločenské trendy. Možno aj preto sa medzi návrhármi interiérov v poslednom čase hovorí o tom najsilnejšom smerovaní v bývaní – prijímaní nedokonalosti.

Ležérnosť alebo wabi-sabi
Uvoľnenosť v interiéroch sa neobjavila z čista-jasna. No v predchádzajúcich rokoch sme ju vídavali len okrajovo, ako ležérnosť, Shabby-chic, pohodovosť alebo domáckosť. Mierna nedbalosť pri usporiadaní vecí v domácnosti tak trochu naznačovala, že domáci sa nepretrhnú pri upratovaní, prípadne, že nemajú veci dokonale pod kontrolou. Nový prístup – japonský wabi-sabi štýl – však naznačuje, že nedokonalosť je v poriadku. Nie je dôkazom lajdáckosti, ale autentickosti. Estetika wabi-sabi totiž zahŕňa nie len prijímanie, ale dokonca oslavu asymetrie, jednoduchosti, skromnosti, dôvernosti, „rukodielnosti“. Aj nenápadná nedokonalosť je dôkazom ručnej práce, plynutia myšlienok, melanchólie a duchovnej túžby. Wabi v japončine odkazuje na pustovníctvo – osamotený život v prírode a sabi znamená oddychovať. Časom v týchto slovách nastal pozitívnejší významový posun a spojenie wabi-sabi sa vyskytuje skôr pri opise prostých, čistých interiérov, ktoré nič nepredstierajú.

Farebné kuchyne
Ďalším stúpajúcim trendom je farebná kuchyňa kuchynského vybavenia. Zdá sa, že univerzálnym kuchyniam „na večné časy a nikdy inak“ už odzvonilo. Módne povrchy už nie sú len dvojkoľajka biela alebo drevo, ale oveľa viac (jemných) odtieňov. Dalo by sa povedať, že kuchyne sa stávajú jemnejšími. Namiesto ostrých kontrastov kov-drevo, čierna-biela sa čoraz viac objavujú láskavé odtiene svetlozelenej, bledomodrej, ružovej alebo dokonca intenzívnejšie tóny zelenej a žltej.

Nové umývadlá
Umývadlá a kuchynské drezy už nebudú len biele alebo antikorové. Doteraz okrajové materiály ako betón alebo bronz vystrčili lakte a pretlačili sa do popredia. Najmä betón sa ukazuje ako materiál, ktorý sa po betónovom socializme dožaduje rehabilitácie.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch

Teplý neutrál
Ak ladenie rôznych farieb nie je práve vaša parketa a radšej sa držíte osvedčených, neutrálnych tónov, nebudete úplne „out“. V interiéroch sa budú stále držať aj nenápadné odtiene piesku, popola, uhlia, ťavej srsti, slonoviny, pooranej hliny… módny posun nastáva v tom, že sa dopĺňajú s teplými odtieňmi. Jednoducho, útulnosť naozaj nadovšetko!

Pokoj v spálni
Pokojná hladina jazera, ráno nad oceánom, tichá zasnežená krajina… Spálňové trendy naznačujú, že stále viac ľudí túži po dobrom spánku a dokonalej relaxácii. Spálne pôsobia harmonicky, upokojujúco, nemajú výrazné haló-prvky. Aj dominanty v spálni (veľké čelo postele, obraz nad posteľou a podobne) nebývajú krikľavé. Skutočná divočina sa preniesla viac do obývačky.

Pozrite si nábytok do spálne v týchto e-shopoch

Obrovské kvety
Florálne motívy sú stále v kurze – mení sa len ich rozmer a téma. Momentálne letia skôr veľké vzory než nenápadné jemné kvietky. Ak túžite po zeleni, o ktorú sa netreba starať, zadovážte si niečo s motívom veľkých listov, nadrozmerných kvetov… a budete dokonale „in“!

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať