Je lepší prírodný alebo umelý ratanový nábytok?

Záhradný nábytok z ratanu
zdroj: gettyimages.com

Ratanový nábytok je medzi používateľmi nesmierne obľúbený. Súčasný trh ponúka širokú paletu dizajnov, farieb aj prevedení. Málokto však vie, že nie je ratan ako ratan. Je lepšia prírodná alebo umelá alternatíva? Poďte sa s nami inšpirovať.

O ratanovom nábytku ste už nepochybne počuli veľakrát. Je trendový, vyrába sa z neho najmä záhradný nábytok, ale hodí sa rovnako dobre do exteriérov, ako aj interiérov. Avšak čo o tomto materiáli naozaj viete? Poznáte rozdiel medzi lúpaným a neolúpaným ratanom? Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako sa v „ratanovom svete“ rýchlo a ľahko zorientujete.

...

Univerzálny ratan

Aj keď je ratanový nábytok už dlhé roky bežnou súčasťou slovenského nábytkárskeho priemyslu, materiál, z ktorého je vyrobený, u nás bežne rásť neuvidíte. Ratan totiž pochádza až z Indonézie. Liany ratanu rastú v tropických pralesoch juhovýchodnej Ázie. Táto drevina sa na rozdiel od dreva z listnatých či ihličnatých stromov vyznačuje veľkou ľahkosťou a ohybnosťou, vďaka čomu si našla široké uplatnenie v oblasti výroby nábytku. Liany ratanu pritom môžu dorásť až do dĺžky dvesto metrov a hrúbky siedmich centimetrov, a to všetko za veľmi krátky čas. Pri spracovaní lián sa využíva postup, v rámci ktorého sa drevo lián najskôr naparuje a impregnuje v oleji, vďaka čomu nadobudne svoju typickú ohybnosť. Keď liany ratanu ohrejeme, môžeme ich formovať do ľubovoľných tvarov, vďaka čomu z nich možno vytvárať tie najrôznejšie a najmä originálne tvary nábytku. Ak teda túžite mať v domácnosti niečo neobvyklé, ratanový nábytok môže byť pre vás veľmi zaujímavou voľbou.

Lúpaný verzus neolúpaný ratan Nábytok vyrobený z prírodného ratanu je vďaka svojej ľahkosti, jednoduchej manipulácii a dlhej životnosti mimoriadne obľúbený. Avšak, najmä čo sa prírodného ratanu týka, treba vedieť rozlišovať medzi lúpaným ratanom a neolúpaným ratanom. Aj od toho totiž závisí, či budete môcť nábytok využívať aj v exteriéroch, alebo len v zimných záhradách a interiéroch. Lúpaný ratan, čiže ratanové prútie alebo kôra, sa využíva najmä v interiéroch, keďže menej odoláva poveternostným vplyvom.

Naopak, neolúpaný ratan, z ktorého nie je odstránená šupka, je oveľa odolnejší, preto ho možno vystaviť aj vplyvom počasia. V každom prípade stále platí, že ide o prírodný materiál, ktorý má podobné vlastnosti ako drevo. Na zimu by sa mal uskladňovať, pretože vplyvom meniaceho sa počasia, kolísania teplôt, dažďov a mrazov sa môže začať rýchlo lámať, leptať či vysúšať. Hoci neolúpaný ratan vydrží o niečo viac ako lúpaný, v exteriéroch sa odporúča využiť populárnu alternatívu v podobe umelého ratanu.

Pozrite si ratanový nábytok v týchto e-shopoch:

Umelý ratanový nábytok má dlhú životnosť Zimu či dážď, opaľovacie krémy a chlórovú vodu z bazéna, to všetko bez problémov zvládne nábytok vyrobený z umelého ratanu. Táto odolná, veľmi vkusná a takmer nerozoznateľná napodobenina prírodného ratanu je vyrobená z odolného polyetylénového materiálu. Umelý ratanový nábytok dostanete najčastejšie v čiernej, hnedej či sivej farebnej variácii. Veľkou výhodou tohto nábytku je fakt, že je prakticky bezúdržbový, veľmi odolný a pružný, no najmä mimoriadne stabilný voči výkyvom počasia.

Starostlivosť o ratan Pokiaľ ide o umelý ratan, očistíte ho bez problémov mokrou handrou, no neuškodí mu ani silnejší prúd vody. V prípade prírodného ratanu treba byť o niečo opatrnejší. Najlepšie je, ak ho budete čistiť bežnou prachovkou, prípadne vlhkou, nie mokrou handrou. Netreba zabúdať ani na to, že prírodný ratan je vhodné po istom čase prelakovať, aby si udržal svoju prirodzenú krásu po dobu niekoľkých rokov.

Pozrite si aj tento ratanový nábytok:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: