Je lepší skleník zo skla alebo z lexanu

Záhradný skleník zo skla
zdroj: gettyimages.com

Materiál konštrukcie

Najčastejšími materiálmi pre výrobu konštrukcie skleníka súhliník, oceľ, žiarovo zinkovaný plech či plast. Menej často sa môžete stretnúť s drevenou konštrukciou, ktorá je kvôli vysokej vlhkosti vhodná len ako dočasné riešenie v prípade fóliovníkov.

Hliník S hliníkovými profilmi sa možno najčastejšie stretnúť u polykarbonátových modelov. Medzi ich prednosti patrí nízka hmotnosť, dobrá tvárnosť (pri výrobe je možné ľubovoľne tvarovať), a pritom pevnosť. Naviac ich nemusíte ošetrovať náterom, pretože nepodliehajú korózii. Nevýhodou je vysoká cena, ktorá môže až niekoľkonásobne prevyšovať cenu ostatných typov skleníkových konštrukcií. Priplatíte si nielen za vyššiu pevnosť, ale napríklad aj za špeciálnu povrchovú úpravu (často strieborný elox alebo tmavo zelená vypaľovacia farba). V prípade hliníkových konštrukcií sa však oplatí venovať pozornosť kvalite. Obvykle je tento typ menej odolný voči vetru či zaťaženiu snehom. Nehodí sa preto na miesta, ktoré nie sú voči vetru chránené. V zimnom období sa odporúča nechať ho rozbiť alebo podoprieť pevnou výstuhou.

Oceľ Oceľové konštrukcie sú podstatne lacnejšie ako hliníkové, znesú aj ďaleko väčšie zaťaženie. Ľahko však podliehajú korózii a montáž výplní (zvyčajne sklenených) je ťažšia.

Žiarovo zinkovaný plech Konštrukcia z pozinkovanej ocele sa vyznačuje robustnosťou, znesie preto najväčšie zaťaženie, a najlepšie zo všetkých odolá zaťaženiu snehom či nárazom vetra. Vzhľadom k tomu, že sú najčastejšie používaným typom, môžete vyberať z naozaj širokej ponuky. Dnes je navyše tento materiál už spravidla upravený tak, aby nepodliehal korózii. U tohto typu sa ako výplň používa skleníkové sklo, prípadne polykarbonát.

Plast Plastová konštrukcia sa vyrába z veľmi pevných PVC profilov, ktoré sa zasúvajú do seba. Tento typ preto vyniká prekvapivou odolnosťou voči vetru či snehu. Výhodou je tiež nízka hmotnosť. Plast má však kratšiu životnosť a postupne krehne.

Materiál výplne

Rovnako ako konštrukcia je dôležitý tiež materiál, ktorým je vyplnená. Najčastejšie sú dve varianty: sklo a polykarbonát.

Skleníky zo skla Sklenené výplne patria v prípade skleníkov medzi klasiku, ktorú ale postupne vytláča polykarbonát. Napriek tomu majú svoje nesporné výhody. Sklo skvele prepúšťa slnečné žiarenie (až 92%), vďaka čomu sa k rastlinám dostane dostatok svetla a tepla aj v období, keď má slnko nižšiu intenzitu (najmä v predjarí alebo na jeseň). Sklo navyše v priebehu rokov nemení svoje vlastnosti a jeho hladký povrch možno ľahko očistiť. Skleníkové sklo môžete zohnať buď lesklé, kedy je z oboch strán hladké, a teda plne priehľadné, alebo s jednou stranou hladkou a druhou zvráskavenou. Vrásnenie v tomto prípade bráni spáleniu rastlín vo veľkých letných horúčavách, keďže nepravidelný povrch láme dopadajúce slnečné lúče a vytvára priaznivejšie rozptýlené svetlo. Táto úprava nahrádza skôr obľúbené natieranie tabuliek bielou farbou.

Zásadnou nevýhodou sklenených výplní je zvýšené riziko rozbitia (napr. pri krupobití) alebo popraskanie. Z tohto dôvodu odporúčame používať tabule s hrúbkou minimálne 4 mm. Sklo má bohužiaľ tiež veľmi zlé tepelno-izolačné vlastnosti. Pri výraznejšom rozdieli vnútornej a vonkajšej teploty dochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti, kedy sa na sklenených tabuliach tvoria studené kvapky vody, ktoré potom dopadajú na rastliny, čo im samozrejme neprospieva (zvyšuje sa tak riziko vzniku plesní a najrôznejších chorôb).

Skleníky z polykarbonátu Na trhu sa však v poslednej dobe stále častejšie objavujú plastové skleníkové výplne, najmä polykarbonát alebo polymetylakrylát. Polymetylakrylátové dosky veľmi dobre prepúšťajú ultrafialové žiarenie, a preto sú vhodné najmä pre pestovanie tropických rastlín, pre bežné druhy sa príliš nehodia. Vynikajúcimi vlastnosťami sa pýšia komorové polykarbonátové skleníky. Tie majú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti (čím hrubšie, tým lepšia izolácia), sú ľahké, ale pritom prakticky nerozbitné, navyše majú dobrú svetelnú priepustnosť (cca 80%) a rovnomerne rozptyľujú slnečné svetlo, vďaka čomu nehrozí spálenie rastlín.

Polykarbonátové dosky bývajú naviac ošetrené ultrafialovou vrstvou, ktorá ich chráni proti degenerácii materiálu pôsobením slnečného žiarenia, taký skleník preto veľmi dlho vydrží. Z rovnakého dôvodu nie sú záhradné skleníky z polykarbonátu vhodné na pestovanie okrasných či tropických rastlín (nedostatok UV žiarenia môže spôsobovať zmenu farby kvetov a pod.). Pretože je polykarbonát ohybný (hoci sa jeho hrúbka pohybuje najčastejšie od 4 do 6 mm), často sa využíva pre konštrukcie skleníkov oblúkového tvaru. Montáž všetkých typov plastových dosiek je navyše veľmi jednoduchá.

Konštrukcia

Základy Skleník patrí medzi väčšie záhradné stavby, je preto dôležité umiestniť ho na pevné základy. Pre väčšinu typov sú najvhodnejšie betónové základy (buď klasické alebo stavané metódou tzv. Strateného debnenia). Odporúčame vždy najskôr vybrať konkrétny typ skleníka, a až potom stavať základy (najlepšie urobíte, keď si od výrobcu vyžiadate plány na ich výstavbu). Pri stavbe základov dbajte na presné rozmery. Niekedy stačí len pár milimetrov a konštrukcia vám na základoch nemusí správne sedieť. Základy by mali byť vždy v dostatočnej hĺbke a okolitý terén by mali prevyšovať približne o 10 cm. Vrchná plocha musí byť vždy vodorovná, aby časom nedochádzalo k deformáciám konštrukcie.

Polykarbonátové skleníky majú tú výhodu, že sú ľahké (často vážia iba 40 kg), vďaka čomu nehrozí prepadanie do hliny. Preto je možné upevniť ich len kotvami (ktoré však musia byť v krajine zabodnuté do hĺbky minimálne 60 cm). Aj v takom prípade je ale vhodné podložiť ho aspoň tehlami. Na nespevnenom povrchu môže v priebehu rokov dochádzať k deformáciám konštrukcie skleníka, najlepším riešením sú preto pevné základy. Väčšinou stačí konštrukciu iba priskrutkovať na rovný betónový veniec. A u niektorých modelov je súčasťou balenia dokonca aj základňa, prípadne je možné ju prikúpiť zvlášť. Všeobecne platí, že plastové modely nie sú tak náročné na pevnosť základov ako tie presklené. Podobne tiež veľké záhradné skleníky potrebujú ďaleko pevnejšie základy na rozdiel od malých.

Dvere Dvere – podobne ako okná – sú neoddeliteľnou súčasťou každého skleníka. Môžu byť jedny, prípadne dvoje (z každej strany), a to jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Možno ich tiež rozdeliť na dva základné typy – na dvere pántové a posuvné. Medzi pozitíva pántových dverí patrí najmä bezproblémová funkčnosť a dlhá životnosť. Môžu však pri vstupe zavadzať, samovoľne sa zatvárať a pod.

Výhodou posuvných dverí je to, že výrazne šetria miesto. Navyše umožňujú iba čiastočné otvorenie, čím možno zaistiť vetranie. Nevýhodou je, že sa do posuvnej lišty môžu dostať nečistoty, ktoré sťažia alebo úplne zabránia manipulácii. Ak sa preto rozhodnete pre tento typ, vždy vyberajte iba dvere vybavené kolieskami či ložiskami (nikdy nesmie kov kĺzať priamo po kove). Myslite tiež na to, že posuvnú lištu budete musieť pravidelne čistiť.

Okná Všetky typy by mali byť vybavené minimálne jedným, ale ideálne niekoľkými strešnými alebo bočnými oknami, ktoré zabezpečujú vetranie. Okná skleníka môžu byť ovládané ručne alebo pomocou automatického otvárača.

Vetranie S oknami a dverami súvisí vetranie, ktoré je pre rastliny pestované vo vnútri skleníka zásadné. V letných mesiacoch totiž môže veľmi ľahko dôjsť k prehriatiu, odporúča sa preto nechať otvorené dvere. Okná by mali tvoriť minimálne 10% plochy konštrukcie. Vetrať možno ako oknami, tak dverami (ideálne však otvorením strešných aj bočných skleníkových okien), a to jednoducho ručným otvorením, alebo pomocou sofistikovaného automatického otvárača. Automatické vetranie funguje na princípe teplotnej rozťažnosti. S narastajúcou teplotou vnútri sa okno postupne otvára a s klesajúcou teplotou sa zase zatvára. Jedná sa o vynikajúce riešenie pre všetkých, ktorí sa nemôžu záhrade venovať každý deň. Za toto pohodlie si však musíte priplatiť, navyše sa s ním možno stretnúť skôr výnimočne. Vetranie je dôležité nielen v horúčave, ale aj v chladnejšom období. Účinne tak možno zabrániť rastu plesní a hubových chorôb.

Montáž Všetky typy skleníkov sú obvykle predávané ako predpripravené stavebnice, ktorých stavbu možno zvládnuť svojpomocne s bežným základným náradím. Pokiaľ si však nie ste istí, môžete využiť ponuku niektorých výrobcov či firiem, ktoré vám skleník na záhrade profesionálne zostavia.

Príslušenstvo V prípade potreby si môžete do skleníka dokúpiť napríklad police či stolíky, teplomer, tieniace siete, špeciálne vykurovanie, lampy vhodné na osvetľovanie, zavlažovanie automatickou kvapkovou závlahou, odkvapy, prípadne plastové chodníky.

Kvalita Pri nákupe dávajte veľký pozor najmä na dovážaný tovar z Ázie. Obvykle ide o lacné skleníky z polykarbonátu, ktoré sú ponúkané za podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ taký model spravidla nevydrží dlhšie ako rok, maximálne dva. K výrobe totiž býva používaný nekvalitný polykarbonát, ktorý sa veľmi ľahko opotrebuje, je mäkký a rýchlo starne. Ak si nie ste kvalitou určitej značky či už skleneného alebo polykarbonátového skleníka istí, odporúčame na internete prejsť užívateľské recenzie, prípadne zohľadniť víťaza nezávislých testov. Skúsenosti druhých môžu byť na nezaplatenie. Ak preto chcete investovať do top výrobku, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, rozhodne odporúčame vyberať v sortimente európskych výrobcov skleníkov, ktorí sa pýšia mnohými certifikátmi kvality. Zaistenú tak budete mať nielen kvalitu, ale aj špičkový servis.

Cenové relácie

Záhradné skleníky nie sú práve lacnou záležitosťou, aj napriek tomu sa zvyčajne oplatí ešte si priplatiť za kvalitu. Daný model vám potom vydrží niekoľko rokov a mnohonásobne sa vám to vráti v podobe kvalitnej úrody. Pre lepšiu orientáciu sme vyčlenili tri základné cenové kategórie:

  • do 400 eur
  • od 400 do 1 000 uer
  • nad 1 000 eur

Najnižšia cenová kategória Do 400 eur spravidla zoženiete najmenšie a malé skleníky (2 x 2 m, 2 x 3 m) rôznych typov (oblúkové, obdĺžnikové) najčastejšie z polykarbonátu. Pre výrobu konštrukcie bola zvyčajne použitá oceľ, pozinkovaná oceľ alebo hliník. Výrobky, ktorých cena sa pohybuje cca od 300 eur sú veľmi kvalitné a nižšia cena je daná iba malými rozmermi.

Stredná cenová kategória Od 400 do 1 000 eur nájdete skleníky pre veľké rodiny alebo skutočných milovníkov záhradkárčenia. Jedná sa o veľké záhradné skleníky rôznych rozmerov (často 3 x 4 m, 3 x 6 m). Konštrukcia býva z hliníka, ocele alebo pozinkovanej ocele. Výplň je z polykarbonátu alebo skleníkového skla. Často sa možno stretnúť s dvomi dverami a viacerými oknami.

Najvyššia cenová kategória Od 1 000 eur vyššie sa nachádzajú najrôznejšie skleníky spravidla väčších alebo veľmi veľkých rozmerov (3 x 12 m). Opäť ide predovšetkým o konštrukcie z hliníka alebo pozinkovanej ocele s polykarbonátovými či sklenenými výplňami. Samozrejmosťou sú dvoje skleníkové dvere a viac okien, zvyčajne so systémom automatického otvárania. Tieto modely sú často určené pre potreby profesionálnych pestovateľov.

Niekoľko tipov na záver

  • Nekvalitný polykarbonát spoznáte podľa toho, že sa veľmi ľahko ohýba, pri pohľade proti svetlu nie je číry (môžu v ňom byť vidieť bodky) a pri ohybe šuští. Kvalitný polykarbonát je naopak tuhý, proti svetlu číry a pri ohybe nevydáva žiadny zvuk
  • Ak si v otázke veľkosti nie ste istí, aký skleník vybrať, odporúčame zvoliť radšej väčšie rozmery. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že pestovaniu rastlín v ňom úplne prepadnete, a bude vám jednoducho malý.
  • Pri montáži najmä sklenených výplní na skleníkovú konštrukciu je vhodné podložiť tabule gumovou lemovkou (pri kvalitnejších modeloch býva súčasťou tabúľ). Lemovka zaistí lepšie odpruženie výplní, ktoré potom menej praskajú
  • Ak si nemôžete dovoliť kvalitný model kvôli vysokej cene, odporúčame vám porozhliadnuť sa po záhradných skleníkoch zo skla alebo polykarbonátu v akcii, ktoré niekedy bývajú veľmi lacné. Na konci sezóny sa predajcovia často zbavujú posledných kusov a s cenami idú skutočne nízko
  • Zaujímavou alternatívou pre ľudí bez záhrady môže byť malý skleník na balkón, ktorý sa umiestňuje k stene domu
  • Pri hnojení pôdy v skleníku myslite na to, že používanie prírodných a umelých hnojív či rôznych chemikálií (pesticídov, herbicídov a pod.) môže urýchliť koróziu oceľových dielov konštrukcie

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Dobrý záhradkár sa bez skleníka zaobíde len veľmi ťažko. Skrášli prázdnu zelenú plochu, no predovšetkým slúži na predprípravu sadeníc a uchovanie teplomilnejších druhov rastlín. Viete si z jeho výberom poradiť alebo by sa vám zišla menšia odborná pomoc? Všetko potrebné sa dočítate v nasledujúcom článku. Inšpirujte sa.

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov, rozhodne by nemal vo vašej záhrade chýbať poriadny skleník. Ten totiž dokáže rastlinám zaistiť ideálne podmienky, vďaka ktorým sa vám odmenia bohatou úrodou šťavnatých plodov. Či už patríte medzi začiatočníkov alebo pokročilých záhradkárov, s výberom skleníka vám radi pomôžeme.

...

Skleník ako základ pestovania

Ak pre pestovanie rastlín potrebujete dosiahnuť vyššie teploty a vzdušnú vlhkosť, môžete využiť niektorú z troch základných alternatív: skleník, fóliovník alebo pareniska. Každá z nich sa pritom hodí pre odlišný spôsob pestovania.

Skleník Pre skleníky je typická nosná konštrukcia stojaca na pevných základoch. Táto konštrukcia je vyplnená priehľadnými doskami, ktoré sú ohrievané slnečným žiarením. Vzhľadom k tomu, že celá stavba je uzavretá, s nárastom teploty dochádza aj k zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti. Skleník pritom bráni tepelným stratám, vzniká tzv. skleníkový efekt. Ide teda o ideálne prostredie pre rýchlenie, pestovanie či prezimovanie rastlín. Pre predĺženie pestovateľskej sezóny je možné navyše vykurovať.

  • dobrá tepelná izolácia
  • možno použiť na rýchlenie, pestovanie a prezimovanie rastlín
  • vyššia nákupná cena
  • nemožno premiestňovať

Fóliovník Tento typ má konštrukciu pokrytú priehľadnou alebo čiastočne priehľadnou fóliou (odtiaľ pochádza názov). Navyše nemá pevné základy, a možno ho podľa potreby premiestňovať. Niektoré typy sa svojou veľkosťou podobajú skleníkom, v žiadnom z nich sa však nedá dosiahnuť rovnaká klíma, pretože nedokážu udržať teplo. Medzi ďalšie nevýhody patrí nízka životnosť (fólia sa rýchlo opotrebuje alebo potrhá). Z tohto dôvodu je nutné ju približne raz za päť rokov vymeniť. Preto aj keď je fóliovník lacnejší ako skleník, neustálym vymieňaním nových fólií sa môže predražiť natoľko, že vás nakoniec vyjde drahšie.

  • nižšia obstarávacia cena
  • možno premiestňovať
  • zlá tepelná izolácia
  • nemožno využiť pre prezimovanie rastlín
  • nutnosť kupovať fólie

Parenisko Pre parenisko je typická nízka prízemná konštrukcia, ktorá je presklená alebo pokrytá fóliou iba horná časť, obvodové strany sú z iných materiálov (drevo, plast a pod.). Býva vyrobené z rovnakých materiálov ako skleník a spravidla má dve až päť okien. Niektoré z okien je možné pootvoriť alebo úplne odstrániť. Praktická je podpera, ktorou možno okná zabezpečiť, aby zostali otvorené. Parenisko slúži najmä na predpestovanie priesad či pestovanie nižších druhov rastlín.

  • nízka obstarávacia cena
  • dobrá tepelná izolácia
  • len pre rastliny nízkeho vzrastu

Pozrite si záhradné skleníky v týchto e-shopoch:

Dôležité parametre

Pri výbere vhodného záhradného skleníka je potrebné venovať pozornosť niektorým kritériám. Medzi tie najdôležitejšie patrí:

  • umiestnenie
  • veľkosť
  • tvar
  • materiál konštrukcie
  • materiál výplne

Umiestnenie Najskôr musíte nájsť vo svojej záhrade pre skleník vhodné miesto. A až podľa toho sa rozhodnite pre typ a veľkosť. Miesto tiež zásadne ovplyvňuje to, či bude pestovanie úspešné alebo nie. Pretože rastliny potrebujú dostatok svetla, voľte vždy dostatočne preslnený priestor, ideálne v tej časti záhrady, ktorá je chránená pred vetrom. Hoci väčšina typov konštrukcií odolá náporu vetra až 75 km / h, môže sa ľahko stať, že na vašu záhradu zavíta aj väčšia víchrica. Tiež nie je od veci vypozorovať najčastejšie prúdenie vetra a postaviť najmenšiu plochu skleníka proti tomuto smeru.

Čo sa týka svetových strán, odporúčame skleník postaviť tak, aby jeho os smerovala v smere sever-juh. Tým zaručíte zachytenie maxima slnečného svitu. Skleník by totiž nemal byť v tieni dlhšie než pár hodín denne. V ideálnom prípade orientujte vchod na sever, čím sa znížia nároky na vetranie. Skleník môžete umiestniť do voľného priestranstva, ale napr. aj ku stene domu či k murovanému plotu. Výhodou je, že murivo v letných mesiacoch akumuluje teplo a stena tak „vykuruje“ vnútorný priestor aj v noci, prípadne, keď sa ochladí. Ak však postavíte skleník k stene, musíte počítať s tým, že múr z jednej strany tieni, čo rastlinám rozhodne neprospieva. V zime potom môže byť nebezpečný sneh a ľad padajúci zo strechy domu.

Lepšie sa bude rastlinám dariť v samostatne umiestnenom skleníku, na ktorý svieti slnko počas celého dňa. Vhodné miesto vyberajte aj s ohľadom na ovocné stromy v okolí. Padajúce ovocie môže ľahko spôsobiť poškodenie výplne konštrukcie. Pokiaľ ho navyše budete stavať na hranici pozemku, je vhodné urobiť to len so súhlasom suseda.

Veľkosť Veľkosť skleníka závisí na priestorových možnostiach vašej záhrady, tak na type a množstve rastlín, ktoré v ňom budete pestovať. Pokiaľ ho budete využívať iba pre predpestovanie letničiek, mal by vám stačiť mini skleník s plochou okolo 3 m2 (1,5 x 2 m). Pestovaniu zeleniny pre menšiu rodinu postačí plocha do 8 m2 (2 x 3 m, 2 x 3,5 m, 2 x 4 m). Pre početnejšiu rodinu alebo na účely prezimovania väčších rastlín v mobilných nádobách ale odporúčame plochu od 12 do 15 m2 (3 x 4 m, 3 x 4,5 m). Teplomilné rastliny by od seba mali byť dostatočne vzdialené, aby sa znížilo riziko napadnutia škodcami alebo chorobami.

Rozhodne ale nezabudnite zohľadniť výšku celej stavby, aby ste sa v nej mohli pohodlne postaviť. Výška uprostred (tj. od zeme k hrebeňu) by mala byť minimálne 2 m. Pri výbere dávajte pozor, keďže výrobcovia vždy uvádzajú ako výšku skleníka výšku v najvyššom bode. Aby ste sa pri práci nemuseli hrbiť, vyberajte radšej konštrukciu vysokú viac ako 2 m. Výslednú veľkosť vždy dobre zvážte, len ťažko ho totiž dodatočne rozšírite.

Tvar S veľkosťou úzko súvisí tvar konštrukcie, ktorý má vplyv na to, ako sa slnečné lúče odrážajú od povrchu a koľko ich prejde dovnútra. Pritom platí, že čím je uhol dopadu kolmejší, tým viac svetla a tepla prenikne k rastlinám. Ideálnym tvarom je preto oblúk, ktorý zaisťuje maximálny prienik slnečných lúčov v priebehu celého dňa.

Oblúkové skleníky Oblúková konštrukcia skleníka umožňuje vytvoriť dostatok priestoru pre pestovanie najmä väčších druhov rastlín (paradajok, paprík, šalátových uhoriek alebo vínnej révy). Nevýhodou oblúkových záhradných skleníkov je to, že materiál, z ktorého sú vyrobené, musí byť možné ohnúť. To je však možné len v prípade jedného materiálu, a tým je polykarbonát. Ak teda dáte prednosť oblúkovej konštrukcii, musíte siahnuť po polykarbonáte.

Obdĺžnikové skleníky Najbežnejším tvarom je obdĺžniková konštrukcia so sedlovou strechou päťuholníkového prierezu, a to buď s rovnými alebo ľahko skosenými stenami. Tento model poskytuje veľmi dobre využiteľný priestor, navyše je možné pestovať nižšie druhy rastlín taktiež na policiach. Tento typ ale neumožňuje také dobré využitie slnečného žiarenia, ako oblá či výraznejšie skosená konštrukcia.

Japan Tzv. japan je skleník so šikmými bočnými stenami, ktoré v priereze vytvárajú neúplný kosoštvorec. Táto konštrukcia prepúšťa niekoľkonásobne väčšie množstvo svetla a tepla než zvislé steny.

Pultové skleníky Pultový typ zvyčajne vyzerá ako klasický obdĺžnikový s tým rozdielom, že je len polovičný a druhou stranou prilieha k pevnej stene či stene domu. Jedná sa vlastne o skleníkovú prístavbu, ktorá sa hodí najmä na menšie záhrady a všade tam, kde je nedostatok priestoru. Výhodou tohto typu skleníka je, že ak ho chcete vykurovať pomocou kúrenia, veľmi jednoducho privediete elektrinu z priľahlého domu.

Ostatné typy Okrem týchto základných tvarov ponúkajú niektoré firmy konštrukcie na mieru alebo atypické tvary, napr. sedemuholníkové či skleníky s guľatou apsidou a až šesťuholníkovým prierezom, ktoré je možné používať aj ako presklené altánky.

Materiál konštrukcie

Najčastejšími materiálmi pre výrobu konštrukcie skleníka súhliník, oceľ, žiarovo zinkovaný plech či plast. Menej často sa môžete stretnúť s drevenou konštrukciou, ktorá je kvôli vysokej vlhkosti vhodná len ako dočasné riešenie v prípade fóliovníkov.

Hliník S hliníkovými profilmi sa možno najčastejšie stretnúť u polykarbonátových modelov. Medzi ich prednosti patrí nízka hmotnosť, dobrá tvárnosť (pri výrobe je možné ľubovoľne tvarovať), a pritom pevnosť. Naviac ich nemusíte ošetrovať náterom, pretože nepodliehajú korózii. Nevýhodou je vysoká cena, ktorá môže až niekoľkonásobne prevyšovať cenu ostatných typov skleníkových konštrukcií. Priplatíte si nielen za vyššiu pevnosť, ale napríklad aj za špeciálnu povrchovú úpravu (často strieborný elox alebo tmavo zelená vypaľovacia farba). V prípade hliníkových konštrukcií sa však oplatí venovať pozornosť kvalite. Obvykle je tento typ menej odolný voči vetru či zaťaženiu snehom. Nehodí sa preto na miesta, ktoré nie sú voči vetru chránené. V zimnom období sa odporúča nechať ho rozbiť alebo podoprieť pevnou výstuhou.

Oceľ Oceľové konštrukcie sú podstatne lacnejšie ako hliníkové, znesú aj ďaleko väčšie zaťaženie. Ľahko však podliehajú korózii a montáž výplní (zvyčajne sklenených) je ťažšia.

Žiarovo zinkovaný plech Konštrukcia z pozinkovanej ocele sa vyznačuje robustnosťou, znesie preto najväčšie zaťaženie, a najlepšie zo všetkých odolá zaťaženiu snehom či nárazom vetra. Vzhľadom k tomu, že sú najčastejšie používaným typom, môžete vyberať z naozaj širokej ponuky. Dnes je navyše tento materiál už spravidla upravený tak, aby nepodliehal korózii. U tohto typu sa ako výplň používa skleníkové sklo, prípadne polykarbonát.

Plast Plastová konštrukcia sa vyrába z veľmi pevných PVC profilov, ktoré sa zasúvajú do seba. Tento typ preto vyniká prekvapivou odolnosťou voči vetru či snehu. Výhodou je tiež nízka hmotnosť. Plast má však kratšiu životnosť a postupne krehne.

Materiál výplne

Rovnako ako konštrukcia je dôležitý tiež materiál, ktorým je vyplnená. Najčastejšie sú dve varianty: sklo a polykarbonát.

Skleníky zo skla Sklenené výplne patria v prípade skleníkov medzi klasiku, ktorú ale postupne vytláča polykarbonát. Napriek tomu majú svoje nesporné výhody. Sklo skvele prepúšťa slnečné žiarenie (až 92%), vďaka čomu sa k rastlinám dostane dostatok svetla a tepla aj v období, keď má slnko nižšiu intenzitu (najmä v predjarí alebo na jeseň). Sklo navyše v priebehu rokov nemení svoje vlastnosti a jeho hladký povrch možno ľahko očistiť. Skleníkové sklo môžete zohnať buď lesklé, kedy je z oboch strán hladké, a teda plne priehľadné, alebo s jednou stranou hladkou a druhou zvráskavenou. Vrásnenie v tomto prípade bráni spáleniu rastlín vo veľkých letných horúčavách, keďže nepravidelný povrch láme dopadajúce slnečné lúče a vytvára priaznivejšie rozptýlené svetlo. Táto úprava nahrádza skôr obľúbené natieranie tabuliek bielou farbou.

Zásadnou nevýhodou sklenených výplní je zvýšené riziko rozbitia (napr. pri krupobití) alebo popraskanie. Z tohto dôvodu odporúčame používať tabule s hrúbkou minimálne 4 mm. Sklo má bohužiaľ tiež veľmi zlé tepelno-izolačné vlastnosti. Pri výraznejšom rozdieli vnútornej a vonkajšej teploty dochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti, kedy sa na sklenených tabuliach tvoria studené kvapky vody, ktoré potom dopadajú na rastliny, čo im samozrejme neprospieva (zvyšuje sa tak riziko vzniku plesní a najrôznejších chorôb).

Skleníky z polykarbonátu Na trhu sa však v poslednej dobe stále častejšie objavujú plastové skleníkové výplne, najmä polykarbonát alebo polymetylakrylát. Polymetylakrylátové dosky veľmi dobre prepúšťajú ultrafialové žiarenie, a preto sú vhodné najmä pre pestovanie tropických rastlín, pre bežné druhy sa príliš nehodia. Vynikajúcimi vlastnosťami sa pýšia komorové polykarbonátové skleníky. Tie majú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti (čím hrubšie, tým lepšia izolácia), sú ľahké, ale pritom prakticky nerozbitné, navyše majú dobrú svetelnú priepustnosť (cca 80%) a rovnomerne rozptyľujú slnečné svetlo, vďaka čomu nehrozí spálenie rastlín.

Polykarbonátové dosky bývajú naviac ošetrené ultrafialovou vrstvou, ktorá ich chráni proti degenerácii materiálu pôsobením slnečného žiarenia, taký skleník preto veľmi dlho vydrží. Z rovnakého dôvodu nie sú záhradné skleníky z polykarbonátu vhodné na pestovanie okrasných či tropických rastlín (nedostatok UV žiarenia môže spôsobovať zmenu farby kvetov a pod.). Pretože je polykarbonát ohybný (hoci sa jeho hrúbka pohybuje najčastejšie od 4 do 6 mm), často sa využíva pre konštrukcie skleníkov oblúkového tvaru. Montáž všetkých typov plastových dosiek je navyše veľmi jednoduchá.

Konštrukcia

Základy Skleník patrí medzi väčšie záhradné stavby, je preto dôležité umiestniť ho na pevné základy. Pre väčšinu typov sú najvhodnejšie betónové základy (buď klasické alebo stavané metódou tzv. Strateného debnenia). Odporúčame vždy najskôr vybrať konkrétny typ skleníka, a až potom stavať základy (najlepšie urobíte, keď si od výrobcu vyžiadate plány na ich výstavbu). Pri stavbe základov dbajte na presné rozmery. Niekedy stačí len pár milimetrov a konštrukcia vám na základoch nemusí správne sedieť. Základy by mali byť vždy v dostatočnej hĺbke a okolitý terén by mali prevyšovať približne o 10 cm. Vrchná plocha musí byť vždy vodorovná, aby časom nedochádzalo k deformáciám konštrukcie.

Polykarbonátové skleníky majú tú výhodu, že sú ľahké (často vážia iba 40 kg), vďaka čomu nehrozí prepadanie do hliny. Preto je možné upevniť ich len kotvami (ktoré však musia byť v krajine zabodnuté do hĺbky minimálne 60 cm). Aj v takom prípade je ale vhodné podložiť ho aspoň tehlami. Na nespevnenom povrchu môže v priebehu rokov dochádzať k deformáciám konštrukcie skleníka, najlepším riešením sú preto pevné základy. Väčšinou stačí konštrukciu iba priskrutkovať na rovný betónový veniec. A u niektorých modelov je súčasťou balenia dokonca aj základňa, prípadne je možné ju prikúpiť zvlášť. Všeobecne platí, že plastové modely nie sú tak náročné na pevnosť základov ako tie presklené. Podobne tiež veľké záhradné skleníky potrebujú ďaleko pevnejšie základy na rozdiel od malých.

Dvere Dvere – podobne ako okná – sú neoddeliteľnou súčasťou každého skleníka. Môžu byť jedny, prípadne dvoje (z každej strany), a to jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Možno ich tiež rozdeliť na dva základné typy – na dvere pántové a posuvné. Medzi pozitíva pántových dverí patrí najmä bezproblémová funkčnosť a dlhá životnosť. Môžu však pri vstupe zavadzať, samovoľne sa zatvárať a pod.

Výhodou posuvných dverí je to, že výrazne šetria miesto. Navyše umožňujú iba čiastočné otvorenie, čím možno zaistiť vetranie. Nevýhodou je, že sa do posuvnej lišty môžu dostať nečistoty, ktoré sťažia alebo úplne zabránia manipulácii. Ak sa preto rozhodnete pre tento typ, vždy vyberajte iba dvere vybavené kolieskami či ložiskami (nikdy nesmie kov kĺzať priamo po kove). Myslite tiež na to, že posuvnú lištu budete musieť pravidelne čistiť.

Okná Všetky typy by mali byť vybavené minimálne jedným, ale ideálne niekoľkými strešnými alebo bočnými oknami, ktoré zabezpečujú vetranie. Okná skleníka môžu byť ovládané ručne alebo pomocou automatického otvárača.

Vetranie S oknami a dverami súvisí vetranie, ktoré je pre rastliny pestované vo vnútri skleníka zásadné. V letných mesiacoch totiž môže veľmi ľahko dôjsť k prehriatiu, odporúča sa preto nechať otvorené dvere. Okná by mali tvoriť minimálne 10% plochy konštrukcie. Vetrať možno ako oknami, tak dverami (ideálne však otvorením strešných aj bočných skleníkových okien), a to jednoducho ručným otvorením, alebo pomocou sofistikovaného automatického otvárača. Automatické vetranie funguje na princípe teplotnej rozťažnosti. S narastajúcou teplotou vnútri sa okno postupne otvára a s klesajúcou teplotou sa zase zatvára. Jedná sa o vynikajúce riešenie pre všetkých, ktorí sa nemôžu záhrade venovať každý deň. Za toto pohodlie si však musíte priplatiť, navyše sa s ním možno stretnúť skôr výnimočne. Vetranie je dôležité nielen v horúčave, ale aj v chladnejšom období. Účinne tak možno zabrániť rastu plesní a hubových chorôb.

Montáž Všetky typy skleníkov sú obvykle predávané ako predpripravené stavebnice, ktorých stavbu možno zvládnuť svojpomocne s bežným základným náradím. Pokiaľ si však nie ste istí, môžete využiť ponuku niektorých výrobcov či firiem, ktoré vám skleník na záhrade profesionálne zostavia.

Príslušenstvo V prípade potreby si môžete do skleníka dokúpiť napríklad police či stolíky, teplomer, tieniace siete, špeciálne vykurovanie, lampy vhodné na osvetľovanie, zavlažovanie automatickou kvapkovou závlahou, odkvapy, prípadne plastové chodníky.

Kvalita Pri nákupe dávajte veľký pozor najmä na dovážaný tovar z Ázie. Obvykle ide o lacné skleníky z polykarbonátu, ktoré sú ponúkané za podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ taký model spravidla nevydrží dlhšie ako rok, maximálne dva. K výrobe totiž býva používaný nekvalitný polykarbonát, ktorý sa veľmi ľahko opotrebuje, je mäkký a rýchlo starne. Ak si nie ste kvalitou určitej značky či už skleneného alebo polykarbonátového skleníka istí, odporúčame na internete prejsť užívateľské recenzie, prípadne zohľadniť víťaza nezávislých testov. Skúsenosti druhých môžu byť na nezaplatenie. Ak preto chcete investovať do top výrobku, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, rozhodne odporúčame vyberať v sortimente európskych výrobcov skleníkov, ktorí sa pýšia mnohými certifikátmi kvality. Zaistenú tak budete mať nielen kvalitu, ale aj špičkový servis.

Cenové relácie

Záhradné skleníky nie sú práve lacnou záležitosťou, aj napriek tomu sa zvyčajne oplatí ešte si priplatiť za kvalitu. Daný model vám potom vydrží niekoľko rokov a mnohonásobne sa vám to vráti v podobe kvalitnej úrody. Pre lepšiu orientáciu sme vyčlenili tri základné cenové kategórie:

  • do 400 eur
  • od 400 do 1 000 uer
  • nad 1 000 eur

Najnižšia cenová kategória Do 400 eur spravidla zoženiete najmenšie a malé skleníky (2 x 2 m, 2 x 3 m) rôznych typov (oblúkové, obdĺžnikové) najčastejšie z polykarbonátu. Pre výrobu konštrukcie bola zvyčajne použitá oceľ, pozinkovaná oceľ alebo hliník. Výrobky, ktorých cena sa pohybuje cca od 300 eur sú veľmi kvalitné a nižšia cena je daná iba malými rozmermi.

Stredná cenová kategória Od 400 do 1 000 eur nájdete skleníky pre veľké rodiny alebo skutočných milovníkov záhradkárčenia. Jedná sa o veľké záhradné skleníky rôznych rozmerov (často 3 x 4 m, 3 x 6 m). Konštrukcia býva z hliníka, ocele alebo pozinkovanej ocele. Výplň je z polykarbonátu alebo skleníkového skla. Často sa možno stretnúť s dvomi dverami a viacerými oknami.

Najvyššia cenová kategória Od 1 000 eur vyššie sa nachádzajú najrôznejšie skleníky spravidla väčších alebo veľmi veľkých rozmerov (3 x 12 m). Opäť ide predovšetkým o konštrukcie z hliníka alebo pozinkovanej ocele s polykarbonátovými či sklenenými výplňami. Samozrejmosťou sú dvoje skleníkové dvere a viac okien, zvyčajne so systémom automatického otvárania. Tieto modely sú často určené pre potreby profesionálnych pestovateľov.

Niekoľko tipov na záver

  • Nekvalitný polykarbonát spoznáte podľa toho, že sa veľmi ľahko ohýba, pri pohľade proti svetlu nie je číry (môžu v ňom byť vidieť bodky) a pri ohybe šuští. Kvalitný polykarbonát je naopak tuhý, proti svetlu číry a pri ohybe nevydáva žiadny zvuk
  • Ak si v otázke veľkosti nie ste istí, aký skleník vybrať, odporúčame zvoliť radšej väčšie rozmery. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že pestovaniu rastlín v ňom úplne prepadnete, a bude vám jednoducho malý.
  • Pri montáži najmä sklenených výplní na skleníkovú konštrukciu je vhodné podložiť tabule gumovou lemovkou (pri kvalitnejších modeloch býva súčasťou tabúľ). Lemovka zaistí lepšie odpruženie výplní, ktoré potom menej praskajú
  • Ak si nemôžete dovoliť kvalitný model kvôli vysokej cene, odporúčame vám porozhliadnuť sa po záhradných skleníkoch zo skla alebo polykarbonátu v akcii, ktoré niekedy bývajú veľmi lacné. Na konci sezóny sa predajcovia často zbavujú posledných kusov a s cenami idú skutočne nízko
  • Zaujímavou alternatívou pre ľudí bez záhrady môže byť malý skleník na balkón, ktorý sa umiestňuje k stene domu
  • Pri hnojení pôdy v skleníku myslite na to, že používanie prírodných a umelých hnojív či rôznych chemikálií (pesticídov, herbicídov a pod.) môže urýchliť koróziu oceľových dielov konštrukcie

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: