Je lepšie kúpiť záclony hotové alebo metráž?

Bytový textil - záclony
zdroj: gettyimages.com

Záclony metráž alebo hotové, v každom prípade dokážu doladiť interiér, vytvárajú určité súkromie, tlmia zvuky a tiež rozptyľujú slnečné svetlo. Vybrať tie správne nemusí byť žiadnou vedou. Poradíme vám, či je lepšie kúpiť hotové kusy alebo si záclony ušiť na mieru.

Metráž

Toto pomenovanie označuje záclony, ktoré vám podľa potreby a požadovaného rozmeru odstrihnú z namotanej látky v balíku. V podstate si kupujete záclonu na metre, pokojne aj na desiatky metrov. Na základe proporcií vášho okna si tak môžete vybrať ľubovoľnú veľkosť. Záclony metráž kupujete na šírku okna. Výška býva stanovená, v ponuke ale nájdete záclony na vyššie aj nižšie stropy. Výhodou je, že metráž si môžete ľubovoľne upraviť, skrátiť, nariasiť, jednoducho prispôsobiť vášmu oknu. Upravovanie bude náročnejšie v prípade, že záclona má nerovnomerný vzor, a to kvôli tomu, aby sa samotný motív nenarušil. Metráž je ideálnou voľbou, ak chcete záclonu presne na mieru vášho okna. Nevýhodou však zostáva, že ak nie ste zruční v šití, za ušitie záclony si budete musieť priplatiť.

Ak ste si kúpili záclonu so vzorom, ktorý sa dá otočiť, ale zostane nezmenený v jeho šírke aj výške (napríklad bodky), môžete na metráži ušetriť.  Kúpou záclony s výškou napr. 3 m zrazu po otočení získate dostatočne veľkú šírku, t.j. z výšky sa stane šírka. Ušetríte na látke, navyše prípadné jej zbytky môžete využiť ako štólu na stôl či iné dekoračné textílie.

Hotové záclony

Hlavnou výhodou hotových záclon je najmä ich okamžité zavesenie po zakúpení. Teda v prípade, že sa vám dané rozmery presne hodia na vaše okno. Presne stanovené rozmery sú totiž, paradoxne, ich výhodou aj nevýhodou zároveň. Pozornosť treba upriamiť aj na kvalitu materiálu. Môže sa totiž stať, že po prvom praní budete mať pocit, akoby vám niekto záclony zamenil za iné. Široký sortiment rôznych druhov a materiálov však zaručuje, že si dokážete vybrať aj kvalitné hotové záclony podľa vašich predstáv. Ak ste našli vyhovujúci rozmer, vašu miestnosť môžete zútulniť v podstate ihneď.

Pozrite si ďalšie záclony v týchto e-shopoch:

Ak ste sa rozhodli pre kúpu hotovej záclony, ale potrebujete ju skrátiť len o pár centimetrov, zvládnete to aj sami (nemusí platiť pri záclonách so vzorom). Okraj záclony „začistíte“ tak, že ho dvakrát založíte, uchytíte špendlíkmi a jemne prežehlíte. Potom rovným stehom prešijete okraj záclony po celej jeho dĺžke (ideálne sú polyesterové nite a tenká ihla).

Pri výbere záclony je dôležité uvedomiť si najmä to, či máte atypické alebo bežné rozmery okien, či chcete mať v domácnosti všetky záclony rovnaké alebo v každej miestnosti iné, či si dokážete upraviť záclonu sami a pod. Každopádne si zvoľte kvalitné materiály a ideálne rozmery záclony pre vaše okno. Niekoľko tipov a inšpirácií nájdete aj v našom článku „Hodia sa ešte záclony do obývačky?“.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: