Jedálenské sety sú ideálne pre štyri aj šesť osôb

Biela jedálenská zostava
zdroj: gettyimages.com

Stôl a stoličky určené na stolovanie sú nevyhnutnou súčasťou ktoréhokoľvek interiéru. Pri ich výbere sa okrem samotného vkusu berie do úvahy najmä počet členov domácností, ktorí sa budú stolovania zúčastňovať pravidelne. No a samozrejme sa opäť hlási o slovo aj priestor…

Jedálenské sety pre 4 osoby aj viac

Jednoduchý spôsob ako zosúladiť celú jedáleň, to je jedálenský set. Asi najbežnejším variantom spomedzi širokej ponuky sú sety 4+1, a teda štyri stoličky a stôl. Niektorí predajcovia ponúkajú aj rozkladacie stoly, ktoré využijete pri oslavách a špeciálnych príležitostiach.

Jedálenské sety pre 6 osôb sú najbežnejším výberom do domácností v dome, pričom veľké jedálne privítajú aj stoly pre 8 osôb. Okrem samotného počtu členom stolovania je vhodné zamyslieť sa aj nad tým, či samotný stôl bude tvoriť dominantu miestnosti, alebo stavíte len na jednoduchý dizajn jedálenskej zostavy.

Ako si vybrať jedálenský set?

Dobré jedlo je základom každého dňa. Ak si ho práve nevychutnávate v reštaurácii, kvalitný jedálenský set by mohol ponúknuť vhodnú alternatívu. Správny výber jedálenskej zostavy stola a stoličiek závisí od viacerých faktorov. Medzi tie najzákladnejšie patrí:

 • veľkosť jedálne / kuchyne
 • priestor v okolí sedenia (či si pri vstávaní od stola nemusíte dávať pozor na stenu za vami, či je dostatok miesta aj na voľný pohyb okolo setu)
 • koľko členov domácnosti pravidelne stoluje v jedálni / ako často prijímate návštevy na obedy alebo večere
 • jednoduchá údržba
 • kvalitné materiály s dlhou životnosťou
 • stabilita a pevná konštrukcia
 • nadčasový dizajn a štýl ladiaci s interiérom

Užitočné čísla pri stolovaní a ergonomické pravidlá

 • minimálna šírka na stolovanie jednej osoby je 45 cm (kompromis pre malé byty)
 • optimálna šírka by však mala dosahovať rozmer aspoň 60 cm
 • stôl by mal byť dostatočne hlboký aj na umiestnenie hotových jedál do jeho stredu, pričom by na ne mala osoba pohodlne dočiahnuť
 • doska jedálenského stola by mala byť cca 75 cm – 80 cm nad zemou, cca 30 cm nad sedadlom stoličky (priemerná výška)
 • stôl – obdĺžnik – pre štyroch dospelých ľudí by mal mať minimálny rozmer 130 cm x 80 cm
 • stôl – štvorec – pre štyroch dospelých ľudí by mal mať minimálny rozmer 85 cm x 85 cm
 • stôl – kruh – pre štyroch dospelých ľudí by mal mať minimálny priemer 100 cm (vyžaduje si viac priestoru aj v okolí stola)

Drevené jedálenské sety

Najkvalitnejším materiálom na výrobu jedálenských setov je, neprekvapivo, masívne drevo. Aj to má však v závislosti od druhu odlišné vlastnosti. Týkajú sa najmä stupňa tvrdosti, od ktorého sa následne odvíja aj kvalita. Charakteristike jednotlivých druhov masívu podľa tvrdosti sme venovali aj v článku Postele z masívu.

Kovové jedálenské sety si taktiež nájdu svojich priaznivcov. Podobne ako drevo sa totiž vyznačujú kvalitou a trvácnosťou. Ide však väčšinou o moderný štýl, pričom kov býva často kombinovaný práve s drevom alebo sklom. Niekedy sa zase materiál kovu objaví len na určitých prvkoch a detailoch setu. Ani takémuto sedeniu nechýba komfort. Čalúnené prevedenie a ergonomické tvary sa postarajú o pohodlie pri stravovaní.

Pozrite si jedálenské sety v týchto e-shopoch:

Moderné jedálenské sety, luxusné prevedenie či klasika?

Výhodou jedálenských setov je často práve nižšia cena za kompletný set. Pri kombinovaní stola a stoličiek, ktoré netvoria zostavu nemusí byť totiž sedenie najlacnejšie. Čo sa týka hotových zostáv, ide o nábytok nielen praktický, ale aj dizajnový. Eleganciou sa vyznačujú napríklad drevené jedálenské sety, ktoré sú vyhotovené v rustikálnom aj modernom štýle. V posledných rokoch sa opäť predierajú do jedálne aj tie v retro štýle.

Spojenie atraktívnosti s účelnosťou majú aj luxusné jedálenské sety, ktoré charakterizujú drahé materiály, špeciálne povrchové spracovanie a nevšedné tvary s originálnym dizajnom. Takéto jedálenské zostavy nehľadajte cez akcie vo výpredaji či na bazári, lacno ich totiž nezoženiete. Buď sú špeciálnou edíciou dizajnérov, alebo si ich môžete nechať vyrobiť na mieru.

Nie každý má tú možnosť dovoliť si luxusné stolovanie, a nie každému sa takýto štýl pozdáva. Lacné, no stále atraktívne, sú napríklad jedálenské sety z drevotrieskového materiálu. Táto alternatíva taktiež predstavuje komplexné zariadenie. Precízne spracovanie pritom zaručí spoľahlivosť aj na niekoľko rokov. Nájdete ich napríklad v našom katalógu produktov, ale tiež u veľkých predajcov nábytku, akými sú Merkury Market, Möbelix, Decodom, Jysk, Kika, Ikea a pod.

Pozrite si aj tieto jedálenské zostavy:

Jedálenské či kuchynské sety – hlavne pohodlne

Na pohodlie stolovania má, okrem iného, vplyv aj umiestnenie stola a stoličiek. Jedálenský set totiž môže byť aj rohový, prípadne prisunutý z jednej strany ku stene. Taktiež záleží na tom, či má stôl klasicky štyri nohy alebo je súčasťou jeho konštrukcie „stredová noha“.

Práve posledný variant je obľúbený nielen pre moderné jedálenské sety, ale tiež rustikálne, a to okrúhle, oválne aj v tvare obdĺžnika. Vo všetkých prípadoch však hlavnú úlohu zohráva stabilita. Tá závisí od usporiadania nôh, ale tiež od zvoleného materiálu. Pri masívnych stoloch zaisťuje stabilitu tzv. lub, pri stoloch z kovu, skla či kameňa to môžu byť oceľové lanká.

Obľúbený je dekor dreva, biele jedálenské sety, ale tiež tzv. transparentné stolovanie určené do minimalistických bytov. Kto má rád nádych vidieka, ocení ratanové sety či zostavy s lavicou. Aj takýto kompaktný celok môže byť dizajnový.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: