Kedy sa oplatí kúpiť klimatizáciu do domu

Klimatizácia do domu

Nehodláte sa už doma „dusiť vo vlastnej šťave“ a rozhodli ste sa kúpiť si klimatizáciu? Dôležité je nie len vybrať si tú správnu, ale ju aj správne namontovať a používať. Pri stavbe domu máte viacero možností, ako si v novom bývaní zabezpečiť príjemnú klímu nie len v zime, ale aj v lete – od vhodne umiestnených listnatých stromov, cez tieniacu techniku až po chladiace okruhy zabudované v stenách a stropoch. Treba však na to myslieť dostatočne včas. Ak bývate v byte alebo v staršom dome a neplánujete veľkú rekonštrukciu, overeným liekom na horúčavy je klimatizácia typu split.

...

Vyberáme klimatizáciu do domu

Ide vlastne o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá (vnútorná jednotka) a na druhej odovzdáva (vonkajšia jednotka). Klasické klimatizácie teda pozostávajú z jednej vonkajšej a z jednej až piatich vnútorných jednotiek (systém split alebo multisplit). Vo vonkajšej jednotke je zabudovaná najhlučnejšia časť zostavy (čerpadlo), takže hluk v interiéri sa obmedzuje na šum prúdiaceho vzduchu. Vnútorné jednotky, obsahujúce rôzne filtre a kvalitné technológie, môžu mať rôznu konštrukciu (parapetné, kazetové, podstropné…), v bytoch sú však najobľúbenejšie nástenné typy.

Čo všetko dokáže?
Aj keď si pri slove klimatizácia väčšinou predstavíme ochladzovanie vzduchu, väčšina zariadení tohto typu dokáže vzduch aj ohrievať, upraví jeho vlhkosť, odstráni nečistoty a prach, pachy, baktérie, vírusy či alergény, ako peľ, roztoče a pod.

Ako neurobiť chybu pri výbere?
Klimatizačná jednotka nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami, certifikovaná slovenským chladiarenským zväzom. Samozrejme, dôležitý je aj samotný produkt. Mal by byť od výrobcu, ktorý dbá v prvom rade na kvalitu.

Aký výkon potrebujete?
Tento dôležitý parameter sa nedá stanoviť odhadom, je potrebné ho vypočítať. Aj tu teda platí odporúčanie: obráťte sa na odborníkov.

Kam s nimi?
Vonkajšiu jednotku je ideálne umiestniť tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň by mala mať dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu a dôležitá je aj prístupnosť pri servise. Jej vzdialenosť od vnútornej jednotky musí pritom rešpektovať limity dané výrobcom. Je dobré mať na pamäti aj to, že ide o hlučné zariadenie, takže napr. v blízkosti terasy vám radosť nebude robiť. Vnútorná jednotka by mala decentne doplniť interiér, nemala by v ňom dominovať. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby vzduch, ktorý z nej prúdi, nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. Výšku aj smer prúdenia vzduchu je, samozrejme, možné nastaviť lamelami. Treba si pri tom uvedomiť, že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizácie je ťažký a asi po 2 m klesá k zemi. Obvykle je preto optimálne nasmerovať výškovú lamelu dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nastavujú tak, aby vzduch prúdil tam, kde je potrebné schladenie, prípadne do stredu miestnosti.

Montáž a údržba
Pri montáži treba rátať aj so stavebnými úpravami, ich rozsah závisí od dohody s montážnou firmou. Žiadny budúci užívateľ klimatizácie sa pritom nevyhne prepojeniu vonkajšej jednotky s vnútornou a to párom izolovaných medených potrubí, v ktorých prúdi chladivo a komunikačným káblom. Potrebný je aj odvod skondenzovanej vody, ktorá sa tvorí pri ochladzovaní vzduchu v interiéri. Tu je dôležité vhodné umiestnenie odvodu kondenzátu, aby ste napr. neobťažovali susedov tým, že im bude kvapkať voda na parapet. Rozvody sa môžu zasekať do steny, takže ich nebude vidno. Ak sa chcete vyhnúť búraniu, nevyhnete sa viditeľným krycím lištám. Zásadný je tiež pravidelný servis, pri ktorom sa vyčistia oba výmenníky tepla, skontroluje sa náplň chladiva aj všetky mechanické pripojenia a urobí sa dezinfekcia. Odborníci ho odporúčajú robiť dvakrát ročne, pred chladiacou a vykurovacou sezónou. Ak klimatizačné zariadenie obsahuje viac ako 3 kg chladiva, servis je z hľadiska platnej legislatívy povinný.

Ako ju nastaviť?
V horúčavách bývame malátni a unavení, s ochladzovaním interiéru však treba narábať opatrne. Inak vás čakajú nepríjemné stavy, od pálenia očí a slizníc až po prechladnutie. Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a nami nastavenou teplotou v interiéri by zo zdravotných dôvodov nemal byť väčší ako 6 °C. Keď je vonku 33 °C, čo nebýva výnimkou, predstava 27 °C v miestnosti síce veľmi nepoteší, teplota vzduchu však nie je jediným faktorom, od ktorého závisí náš pocit komfortu. Rovnakú teplotu totiž vnímame rozdielne pri rôznej vlhkosti vzduchu. Napr. pri 25 °C a vlhkosti 40 % nám bude príjemne, ak sa však pri rovnakej teplote zvýši vlhkosť na 80 %, budeme mať pocit dusna a horúčavy. Dôležitú úlohu hrá aj prúdenie vzduchu, ktoré ovplyvňuje odparovanie vody z povrchu tela a jeho ochladzovanie. Pri rýchlejšom prúdení je nám teda chladnejšie – zvýšenie rýchlosti vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2 až 3 °C. Práve prievanu, na ktorý je naše telo citlivé, pritom možno pričítať väčšinu nepríjemných dôsledkov pobytu v klimatizovanom priestore.

Pozrite si klimatizácie v týchto e-shopoch:

Slovník schopností

Invertor
Táto technológia je kľúčová – zabezpečuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií (ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť. Na rozdiel od niekdajšej prevádzky, keď mal kompresor fixne stanovené otáčky a cyklicky sa rozbiehal na maximum a vypínal, dnes sa jeho výkon mení plynule – zvyšuje sa alebo znižuje podľa potreby v rozpätí 10 až 100 %.

Vykurovanie
Pri dnešných klimatizáciách je už celkom bežná možnosť „obráteného chodu“, to znamená, že môžu fungovať aj ako vykurovanie ohriatym vzduchom. Obvykle sa dá klímou kúriť pri vonkajších teplotách do –7 °C, teda najmä v prechodnom období, sú však aj také, ktoré zvládnu vykurovanie aj pri –20 °C. Režim chladenia utiahnu klimatizácie bežne až do vonkajších +43 °C, čo, dúfajme, u nás nikdy nenastane.

Odvlhčovanie a zvlhčovanie
Každá klimatizácia vzduch v miestnosti pri ochladzovaní zároveň aj odvlhčuje, čím udržiava jeho vhodnú relatívnu vlhkosť. Vysoká vzdušná vlhkosť by totiž mohla byť príčinou rôznych nežiaducich javov. Nižšia vlhkosť navyše prináša pocit väčšieho tepelného komfortu aj pri vyššej teplote v lete a nižšej v zime, čo znamená aj energetické úspory. Zvlhčovanie vzduchu je pri domácich klimatizáciách skôr výnimkou, keďže ide o drahú funkciu, ktorá je potrebná len vo fáze vykurovania. Dá sa však nahradiť vhodným režimom domácnosti či zvlhčovačom vzduchu.

Vetranie
Keďže splitová klimatizácia nedodáva do interiéru čerstvý vzduch, ale len upravuje ten, ktorý už v miestnosti je (chladí ho, ohrieva, odvlhčuje či ionizuje), nezabúdajte na pravidelné vetranie, ktoré má nie len v zime, ale aj v horúcom lete svoje pravidlá. Čerstvý vzduch by ste si mali dopriať najmä v noci a skoro ráno, inak vám prísun horúceho vzduchu, ktorý treba vychladiť, zbytočne zvýši náklady na prevádzku klimatizácie. Dostupné sú síce aj klimatizácie s funkciou vetrania, ide však už o náročnejšie zariadenia spojené s vetracím systémom.

Čistenie vzduchu
Celkom bežné je vybavenie klimatizácie rôznymi filtrami (prachovými, pachovými, antibakteriálnymi, ionizačnými a pod.). Dôležitá je pritom ich čistota. Niektoré klimatizačné jednotky sú vybavené automatickým čistením vzduchového filtra, čo je výhodné aj z energetického hľadiska, keďže čistý filter nezabraňuje prúdeniu vzduchu.

Ovládanie
Diaľkové ovládanie je bežnou súčasťou klimatizačného komfortu, s modernými zariadeniami však môžete komunikovať aj cez počítač alebo smartfón. Klimatizácia vám tiež poskytne informácie o svojej prevádzke či spotrebe energie, pamätá si obľúbené nastavenia, prípadne pripomenie čas na čistenie filtrov, niektoré zariadenia možno aj naprogramovať. Napríklad časovanie rýchleho ohrevu oceníte po návrate domov alebo ráno po prebudení. Táto funkcia jednotku vopred odmrazí a predhreje, čím ju pripraví na maximálny vykurovací výkon.

Praktický tip
Hoci sú vnútorné jednotky klimatizácií vybavené klapkami, ktorými sa reguluje smer prúdenia vzduchu (horizontálne aj vertikálne), pri montáži treba zohľadniť aj to, aby vyfukovaný vzduch čo najmenej smeroval do zóny, kde sa najčastejšie zdržiavajú ľudia. Veľkou chybou je napríklad umiestnenie klimatizácie nad posteľou tak, že chladný vzduch fúka priamo na spiacich. Výhodou mobilných klimatizácií je, že ich môžete preniesť z obývačky do spálne či na chatu, nevýhodou je nižšia účinnosť a vyššia hlučnosť, keďže kompresor aj obidve časti chladiaceho okruhu – výparník aj zrážnik – sú umiestnené v jednej jednotke. Nevyžadujú si odbornú montáž, treba však vyriešiť odvod vzduchu pomocou flexibilnej hadice tak, aby do miestnosti neprúdil horúci vzduch zvonka (adaptérom cez stenu alebo okno).

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: