Kompostéry - porovnanie a ceny

Kompostér - kompostovanie
zdroj: gettyimages.com
...

Každý, kto má väčšiu záhradu, pozná trápenie spojené s likvidáciou odpadu, obzvlášť v jarnom a jesennom období. Všade sa povaľujúce lístie, suché konáre či pokosená tráva. Čo s tým všetkým urobiť? Riešenie je veľmi jednoduché, založte si kompostovisko.

Vyberáme kompostér

Kompostéry možno vnímať ako súčasť každej modernej záhrady. Môžete si ho vlastnoručne vyrobiť alebo kúpiť. Slúži na uskladnenie a likvidáciu organického odpadu, ale aj potravinových zvyškov. Vplyvom mikroorganizmov, kyslíka a vlhkosti sa odpad rozkladá a postupne mení na kompost, čiže prírodné hnojivo. Zabudnite na predražené hnojivá z obchodu. Kompost dodá vašim rastlinám, ale aj pôde všetky potrebné a chýbajúce živiny. Na živiny chudobnú pôdu obohatí, rastliny podporí v raste a vy sa môžete tešiť z bohatej, no hlavne zdravej úrody. Presne totiž viete, čím ste zeleninu hnojili.

Typy kompostérov

  • štandardný – vyrába sa z plastu alebo dreva. Charakterizuje ho otvorené dno, kvapalná zložka kompostu odteká priamo do zeme, na ktorej je položený. Priamy prístup pre mikroorganizmy
  • rotačný –  tvar valca a najčastejšie používaným materiálom je plast. Disponuje kľukou a systémom na rotáciu. Spravidla má dve oddelené komory. V jednej sa kompost tvorí a v druhej uskladňuje
  • vermikompostér – na tvorbe kompostu sa podieľajú dážďovky, ktoré sú intolerantné na zimu. Tento typ kompostéru by mal byť situovaný v interiéri

Parametre výberu kompostéra

Objem a veľkosť
Prvý a najdôležitejší faktor, ktorý musíte zohľadniť. Veľkosť závisí hlavne od rozlohy vašej záhrady a množstva organického odpadu, ktorý chcete kompostovať. Myslite však aj na to, že čím väčší kompostér budete vlastniť, tým zložitejšie bude aj jeho vetranie a čistenie. Na druhej strane, ak máte veľa odpadu s malým kompostérom toho veľa neurobíte.

Tvar a vetranie
Vo väčšine prípadov je tvar podobný tvaru nádoby na odpadky. Umožňuje to rovnomerný rozklad odpadu a udržanie stabilnej teploty na všetkých miestach a vo všetkých rohoch. Kompost vzniká pôsobením mikroorganizmov v dôsledku čoho sa zvyšuje aj teplota vo vnútri nádoby. Vetracie otvory sú doslova nevyhnutnosťou. Zabezpečí sa prísun kyslíka, nutného k rozkladu.

Pozrite si záhradné kompostéry v týchto e-shopoch:

Cena
Tento faktor je pre mnohých zákazníkov spravidla najpodstatnejší. Netvrdíme, že je to chyba, avšak niekedy je dobré investovať viac, aby ste dostali kvalitný výrobok. Kompostér kúpite v pohode aj za 30 eur, no sú aj modely, ktoré stoja 200 a viac eur. V cene sa odzrkadľuje nielen veľkosť, ale aj materiál a typ kompostéra. Závisí hlavne od toho, aký kompostér využijete a reálne potrebujete.

Porovnali sme pre vás

Plastia Urbalive Vemikompostér
Ide o menší kompostér, do ktorého sa zmestí približne 2,5 kg biologického odpadu. Má dostatok vetracích otvorov, cez ktoré bude dovnútra prúdiť vzduch a von sa dostane všetka nadbytočná vlhkosť. Umiestniť ho môžete aj dovnútra. Ku kompostéru si môžete kúpiť aj dážďovky, ľahko ho zmontujete, no pre viacčlennú domácnosť určite postačovať nebude.

Prosperplast Module Compogreen
Kompostér s veľkým objemom, zložený z dvoch častí. Jednoducho ho položíte na zem a môžete kompostovať. Má veko a dvierka, cez ktoré budete vkladať odpad aj vyberať kompost. Charakterizuje ho kvalitné spracovanie, priaznivá cena a niekoľkoročná životnosť.

Al-ko Jumbo 800
„Zhltne“ naozaj veľký objem odpadu. Po celom obvode má až 30 vetracích otvorov. Vyznačuje sa veľmi zaujímavým a nápaditým dizajnom. Nebude preto len pomocníkom, ale aj módnym doplnkom vašej záhrady. Trvácny plast je zárukou kvality a dlhej životnosti. Pre zákazníka bude zaujímavá aj cena, ktorá je, vzhľadom k vlastnostiam kompostéru, veľmi nízka.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: