Kuchyne do U sa hodia do domu aj bytu

Kuchyňa v tvare U
zdroj: gettyimages.com

Kuchyne do U často vyberajú ľudia, ktorí okrem dizajnu preferujú pravidelné varenie a pri každodennom pohybe okolo kuchynskej linky využívajú aj množstvo kuchynského náradia a rôznych pomôcok. Práve pri tomto pohybe je dôležité brať do úvahy vzdialenosti medzi spomínanými kuchynskými zónami. Súčet všetkých troch vzdialeností medzi chladničkou, drezom a sporákom sa vraj v ideálnom prípade pohybuje okolo šiestich metrov.

Moderné kuchyne do U

Kuchyňa v tvare U, vhodné usporiadanie jej jednotlivých skriniek a spotrebičov zaručuje plynulú prípravu jedla od jeho vytiahnutia z chladničky, až po tepelné spracovanie pokrmov. Varenie je jednoduché a rýchle, pretože niekedy stačí doslova otočenie na päte a poruke máte to, čo ste hľadali. Všetko je totiž v „tesnej blízkosti“.

So slovom tesné však treba narábať opatrne, pretože hranica medzi komfortom a obmedzovaním sa pri varení je v mnohých prípadoch tenká. Určujúcim faktorom je tentokrát vzdialenosť medzi protiľahlými ramenami kuchynskej linky. Tá by mala presahovať 120 cm, inak bude pohyb v takomto priestore sťažený.

Kuchyne do U však majú odporúčanú vzdialenosť protiľahlých stien 140 cm – 150 cm. Je to aj kvôli prirodzenému pohybu viacerých osôb v tejto miestnosti. Veľkým kuchyniam sa takýto tvar odporúča použiť s jedným „účkovým ramenom“ do priestoru, pretože väčšia vzdialenosť spotrebičov a jednotlivých kuchynských zón od seba by mohla mať opačný efekt než je funkčnosť a praktickosť.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Malé kuchyne do U

Praktická kuchyňa nie je iba záležitosťou veľkého priestoru. Práve naopak, mnohí by potvrdili, že malý priestor rovná sa všetko potrebné ihneď k dispozícii a menšia vzdialenosť medzi jednotlivými sekciami na varenie sú ušetrené „kilometre“. Pravdou však zostáva, že na dispozičnom riešení záleží. Stiesnená kuchyňa nie je totiž ani praktická, ani atraktívna.

Usporiadanie kuchynskej linky závisí aj od voľných stien (aj keď s oknom či dverami), ktoré sú v tejto miestnosti a môžu byť východiskom pre samotný tvar kuchyne. Kuchyne do U s oknom sa hodia aj do bytu, pretože môžu využiť každý potrebný kút miestnosti, prípadne splnia funkciu rozdelenia priestoru kuchyne a obývačky.

Malé kuchyne do U, ale aj v tvare L, s ostrovčekom či v klasickej lineárnej verzii, si môžu dopriať kvalitné moderné vybavenie. Uskromniť sa teda nemusíte, jedine ak by sa skromnosť týkala oblasti financií. Inteligentné a praktické výsuvné mechanizmy totiž dokážu nielen ušetriť priestor, ale znásobiť úložné plochy, ako aj prehľadnosť v zásobách.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: