Kuchyne na mieru sú riešením pre každého

Kuchynská linka na mieru
zdroj: gettyimages.com

Nie je to také jednoduché ako to znie. Ideálny návrh si vyžaduje úsilie aj nemalé financie. Ak však doposiaľ videné sektorové kuchyne nesplnili vaše očakávania, kuchyne na mieru budú pre vás tým správnym riešením. Najmä v prípade, že máte jasno o tom, čo chcete a naopak, čo nechcete.

Keď atypické priestory, tak kuchyne na mieru!

Kuchyňa v podkroví, v „stenovom výklenku“, v malom byte, s oknom namiesto zásteny, s vysokými stropmi, ale aj s bežným a klasickým tvarom miestnosti. To všetko sa môže stať dôvodom na vytvorenie kuchyne na mieru. Ide totiž nielen o samotný dizajn linky, ale najmä o praktické rozvrhnutie jej skriniek, spotrebičov a centier na prípravu jedál.

Aj ideálna predstava o dokonalej kuchyni sa však môže rozplynúť. Šikovný stolár dokáže pracovať s rôznymi neduhmi priestoru a dispozičných riešení, no rozvody elektriny a vody ovplyvní už ťažšie. Vo väčšine prípadov sa však prispôsobenie končí víťazne, a to aj s vidinou unikátnej kuchyne, ktorú vlastníte jedine vy. S čím treba počítať? Že si priplatíte.

Pracovať s priestorom, nie s ním bojovať…

Pomocou dizajnérskych návrhov budú aj malé priestory kuchyne pôsobiť svetlejšie a opticky rozmernejšie. Prispôsobenie sa vašim potrebám, zameranie sa na funkčnosť a dizajn v rovnakom pomere vytvorí jedinečné kuchyne na mieru pre jednotlivcov, zaľúbené páry či niekoľko početnú rodinu.

Keďže aj proporcie majú hlavné slovo, oplatí sa investovať do grafického návrhu. Mnohé „nábytkové štúdiá“ totiž ponúkajú komplexné riešenia – od samotného projektu a počítačovej 3D vizualizácie, až po finálnu realizáciu. Lacné kuchyne na mieru tak budú skôr výnimkou a opak predpokladom zaručenej spokojnosti.

Kuchyne na mieru – všetko má svoje miesto

Ako sme už spomínali, existuje niekoľko aspektov, ktoré by ste pri výbere kuchyne mali zvážiť. Aj venovať pozornosť vnútornej časti skriniek je dôležité. Nejde len o ich organizáciu a samotné rozvrhnutie. Starostlivo by ste mali rozhodnúť tiež o tom, či budú ich súčasťou integrované spotrebiče, kde a akým spôsobom umiestnite riady, príslušenstvo či kuchynských elektrických pomocníkov.

Obzvlášť obozretní by ste mali byť, ak ide o kuchyne na mieru do bytu. V starých panelákových bytoch bez rekonštrukcie sa totiž vidina ideálu často rozplynie. Ak nemáte šťastie ani na priestory komory, zvážte výhody vnútorných organizérov skriniek, ktoré miesto šetria a zároveň ho vytvárajú.

Rozmery a tvary miestnosti verzus rozmery a tvary kuchynskej linky. Je len na vás a na priestorových možnostiach, či si zvolíte klasickú kuchynskú stenu, dvojlinku, prepojenie s ostrovčekom, L-kový alebo Ú-čkový tvar. Masívne kuchyne na mieru sú najmä pri posledných spomínaných variantoch často predražené, preto mnohí vsádzajú na imitácie dreva.

Pozrite si kuchyne na mieru v týchto e-shopoch:

Prispôsobte si ju

Uniformita sa nenosí, originálnosť sa cení. Nemusíte sa prispôsobovať zaužívaným normám týkajúcich sa stanovených rozmerov. Čo ak ste vyšší alebo naopak nižší a praktickosť iných sa pre vás stáva nepohodlím? Rozšírte si pracovnú plochu, zmeňte výšku dolných kuchynských skriniek, doprajte si potravinové skrine siahajúce po strop, nahraďte horné skrinky regálmi či policami.

Nebojte sa zakomponovať ani domácu vinotéku. Umiestnite v kuchyni ostrovček, predĺžte jeho pracovnú dosku po stranách a vytvorte multifunkčný priestor na prípravu jedál aj ich konzumovanie. Nezabúdajte však ani na skĺbenie všetkých týchto požiadaviek s dizajnom.

Nadčasovosť sa oplatí

Myslite vopred. Neunáhlite sa s výberom materiálov, ich povrchovou úpravou a farebným prevedením. Ste si istí, že s tým, čo sa vám páči teraz, budete spokojní aj o pár rokov? Ak áno, smelo do toho. Ak ste však aspoň na sekundu zaváhali, spoľahnúť sa na aktuálne moderné trendy nestačí. Uvažujte nadčasovo.

Luxusné kuchyne na mieru sú toho skvelým príkladom. Investujete nemalé peniaze do kvalitného spracovania, vyberiete spotrebiče s najmodernejšími funkciami, doprajete si výsuvné a košové systémy, doladíte osvetlenie, no akosi „neodhadnete“ vizuálnu stránku. Budete tak túžiť po zmene, napriek tomu, že z praktického hľadiska si nebudete nič vyčítať…

Aké sú výhody kuchyne na mieru ?

  • presne podľa vlastných predstáv
  • dokonalé využitie každého centimetra v priestore
  • kompromisy idú bokom
  • materiály a farebné prevedenie „od výmyslu sveta“
  • funkčnosť, ktorá vyhovuje vašim návykom v kuchyni
  • vnútorné vybavenie prispôsobené aktívnemu alebo príležitostnému vareniu
  • možnosť integrovaného zakomponovania osvetlenia
  • riešenie kuchynského príslušenstva s fantáziou
  • jedinečný a originálny dizajn

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: