Kuchynské linky? Poľsko väčšina ľudí radšej obchádza

Kuchynská linka
zdroj: gettyimages.com

Nová kuchynská linka je pomerne výraznou investíciou. Jej nákup si preto starostlivo premyslite, zvážte všetky požadované faktory, rešpektujte parametre vašej domácnosti a, v neposlednom rade, zamyslite sa nad cenou, ktorú ste ochotní do kuchyne investovať. Poľský nábytok je síce cenovo dostupný, no kvalitou môže výrazne zaostávať. Inšpirujte sa.

Výber a kúpa kuchynskej linky ovplyvňuje celkový vzhľad kuchyne. Ak sa rozhodujete pre radikálnu zmenu vašej kuchyne, mali by ste určite vedieť, čo od nej môžete očakávať.

Kuchynská linka musí byť v prvom rade kvalitná

V súvislosti s novou kuchynskou linkou je snáď najpodstatnejším faktorom použitý materiál. Veľmi populárne a nové materiály pre kuchynské linky sú materiály s vysokým leskom. Medzi najdrahšie varianty materiálov patria MDF dosky. Lacnejším variantom oproti lakovaným MDF doskám je MDF doska potiahnutá lakovanou fóliou. Pri výbere materiálu pre vašu kuchynskú linku si všímajte aj opracovanie hrán. Kvalitný materiál kuchynskej dosky nemá lepené rohy ani hrany, tento detail by mohol skrátiť životnosť kuchyne. Dvierka kuchynskej linky sa vyrábajú napríklad z drevotriesky MDF, teda zo stredne tvrdej drevovláknitej dosky. MDF dosky majú dokonale hladký povrch, jednoduchú opracovateľnosť, odolné hrany a kompaktnosť. Vyrábajú sa bez použitia lepidiel, s možnými ornamentmi, poprípade nalepením fólie môžu vytvárať rôzny dezén.

V štandardných rozmeroch, ktoré pasujú do väčšiny interiérov sa vyrábajú typizované kuchynské linky. Pri kúpe kuchynskej linky máte takmer vždy aj možnosť dokúpiť si ďalšie komponenty, ktoré kuchynská linka prvoplánovo neobsahuje. Pri kúpe typizovanej kuchynskej linky dostanete pracovnú dosku spolu s hornými a dolnými skrinkami. Rozmery nijako neovplyvníte a tiež ich nemôžete zmeniť. Druhou možnosťou sú kuchynské linky na mieru. Ich vzhľad a podoba sa  odvíja najmä od vašich predstáv a samotných požiadaviek na linku. Linky na mieru sú rozhodne drahšou záležitosťou. Avšak výhoda kuchynských liniek na mieru je, že si môžete svoju linku vyskladať z jednotlivých komponentov, ktoré zapadnú do vašej kuchyne netypických tvarov s tým, že ich rozhodne využijete. Mali by ste si uvedomiť, že výroba kuchyne na mieru môže trvať nejaký čas. Ak ju potrebujete čo najskôr, poponáhľajte sa s oslovením odborníkov. Cena kuchynskej linky bez spotrebičov sa pohybuje v rozmedzí okolo 200 až 350 eur. Kuchynské linky vyrobené na mieru z kvalitného materiálu kúpite približne za 2000 eur. Ak sa rozhodnete kúpiť jednotlivé skrinky v e-shope spolu s vlastnou montážou, môžete tak ušetriť nemalé peniaze v porovnaní s kuchynskou linkou vyrobenou na mieru.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Kupujete kuchyňu? Dajte si pozor na

Pre súčasný trh s nábytkom je už akosi príznačné, že veľkoobchody s nábytkom rastú ako „huby po daždi“. Nájdete v nich prakticky všetko, čo k zariadeniu interiéru potrebujete, nevynímajúc doplnky a bytový textil. Neodmysliteľnou súčasťou sú teda aj sektorové kuchynské linky. Môžete si vybrať z bohatej ponuky veľkostí, typov, dizajnov či farieb. Vo väčšine prípadov hovoríme o nábytku z Poľska, ktorý spĺňa svojím vzhľadom bežne požadované štandardy a láka zákazníkov viac než priaznivou cenou. O jeho nie veľmi dobrej kvalite sa väčšina z nás presvedčí až po určitom čase používania. O výhodách kuchynských liniek na mieru sme hovorili už niekoľkokrát. Majú svoje nesporné prednosti, od ktorých však odrádza podstatne vyššia cena. Rozhodli ste sa pre sektorovú kuchynskú linku z obchodu? V tom prípade sa zamerajte na nasledujúce kritériá.

Pozrite si aj tieto nádherné kuchynské linky:

Nedostatočná sila korpusu Štandardná hrúbka korpusu je zvyčajne 18 milimetrov. Naraziť však môžete aj na také, ktoré sú o čosi užšie. Prečo by ste si mali vybrať hrubšiu alternatívu? Kuchyňa bude mať lepší vzhľad – masívny štýl. Navyše, lepšie bude zaistená pevnosť vo vzťahu k pántom a ďalšiemu kovaniu.

Sila nábytkových dvierok Aj dvierka na kuchynskej linke, vystavené častému pohybu, by mali mať hrúbku aspoň 18 milimetrov. Predíde sa tak rýchlemu opotrebovaniu a k dispozícii je následne širšie spektrum frézovania – ako plochy dvierok, tak aj hrán.

Spojenie skriniek zostavy Vedeli ste, že kvalitu kuchynskej linky spoznáte podľa spojenia skriniek za pomoci spojovacích skrutiek? Mali by byť nie len estetické, ale najmä pevné a pri demontáži a opätovnom zostavení kuchyne by nemali poškodiť korpus.

Montáž raz na nečisto Kuchynskú linku môžete vrátiť, keď vám ju domov doručia v balíku a je očividné, že ešte nebola montovaná. Profesionálni výrobcovia kuchýň totiž objednanú linku najprv zložia, aby odstránili prípadné nepresnosti a chyby a až potom ju prídu namontovať k vám domov. Kuchyne dodávané v demontovanom stave zvyšujú riziko problémov s montážou.

Pravé uhly Znie to ako samozrejmosť, ale nie je. Po montáži kuchynskej linky musia byť všetky uhly kolmé a spoje rovné, bez presahov. Je to znak kvalitného spracovania. Objavili ste nerovnosti? Linku okamžite reklamujte.

Presklené dvierka so silikónovým tesnením Sklo je v dvierkach štandardne zasúvané do polodrážky a potom utesnené proti vypadnutiu pomocou silikónového tesnenia. Variant, keď je sklo v dvierkach uchytené háčikmi, neberte. Takto uchytená sklenená výplň sa často uvoľňuje a tiež sa v nej veľmi ľahko usadzujú nečistoty a mastnota.

Počet povrchových úprav Kvalitný výrobca vám ponúkne takmer sto rôznych povrchov, niekde sa vás budú snažiť presvedčiť len desiatimi. Ak vám dokonca ponúknu aj rôzne úpravy zadných strán dvierok, o kvalite výrobcu nemusíte ďalej pochybovať.

Smer dekóru V kvalitnom štúdiu by vám mali dať na výber smer dreveného dekóru – teda, či má byť zvislý alebo vodorovný. Ak sa o tom nebudete informovať, pokojne sa môže stať, že niekde nájdete smer zvislý, vedľa vodorovný.

Možnosť kombinovať Skúsení výrobcovia vám poradia, ako jednotlivé kuchynské komponenty skombinovať. To, čo je ako ukážka vystavené v štúdiu, môže vo vami zvolenej kombinácii vyzerať úplne inak. Odborník vám poradí a vašej konečnej voľbe by mal byť schopný vyhovieť, nech je akákoľvek.

Štandardne v cene V cene kuchynskej linky by mala byť príprava, spracovanie, materiál, práce a tiež montáž vyrobenej linky. Ak vám ponúknu len korpus s dvierkami, ale bez pracovnej dosky, kovania a montáže, mali by ste zvážiť výmenu výrobcu. Dôvodom je to, že ponúknutá cena je veľmi lákavá, ale zahŕňa len minimum a všetko ostatné si musíte doplatiť navyše. Výsledná cena sa tak vyšplhá omnoho vyššie, ako očakávate.

Atypické rozmery bez prirážky Každý priestor je iný, svojský a atypické kuchynské linky by mali byť preto úplnou samozrejmosťou. Chcú od vás príplatky za individuálne miery? Nájdite si výrobcu, ktorý to urobí bez príplatkov.

Zameranie kuchyne Keď sa rozhodnete investovať do kuchynskej linky vyššiu sumu, musí o vás byť dobre postarané. A to od výberu, po montáž a najmä o zameranie priestoru a zistenie potrebných rozmerov pre objednanie linky. Nenechajte sa o túto službu ochudobniť. Príprava vizualizácie od bytového dizajnéra je v kvalitných štúdiách samozrejmosťou.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: