Moderné stojacie lampy: ako vybrať a kam ich umiestniť?

Lindby_9620799_003.jpg
Foto: Svetla.sk

Stojacie lampy predstavujú dodatočný typ osvetlenia, ktorý je potrebné prispôsobiť nielen danému priestoru, ale aj našim špecifickým potrebám. Prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ktoré vám hľadanie dokonalej stojacej lampy, ktorá rozžiari každý interiér, uľahčia.

Aká vysoká by mala byť stojacia lampa?

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je svetelný zdroj situovaný, tým je rozptyl svetla širší. To môže byť užitočné pri výbere okolitého, tzv. ambientného osvetlenia, akým sú napr. lustre či iné stropné svietidlá, nie však pri stojacich lampách, ktoré plnia úlohu pracovného osvetlenia. V tomto prípade by výška, v ktorej sa nachádza žiarovka, nemala presiahnuť líniu očí – ideálne je umiestnenie podlahovej lampy na úrovni 145 – 160 cm.

Aká by mala byť veľkosť tienidla?

Prí výbere vhodného náhradného tienidla vychádzajte primárne z tvaru podstavca stojacej lampy. Pre okrúhle a oblúkové stojace lampy voľte rovnako zaoblené tienidlá. V súvislosti s veľkosťou platí niekoľko základných pravidiel, a to:

  • priemer tienidla musí byť rovnaký alebo menší ako je podstavec stojacej lampy,
  • musí zakrývať celú žiarovku, pričom medzi tienidlom a žiarovkou by mal byť priestor aspoň 8 – 10 cm,
  • výška tienidla by mala zodpovedať 30 – 40% výšky celej lampy (pri moderných stojacich lampách sú však povolené aj väčšie, nadrozmerné tienidá).

Kam umiestniť stojacu lampu?

Do úvahy vezmite aj ostatné druhy osvetlenia v miestnosti, teda ambientné a akcentačné, aby nepôsobili rušivo a neobmedzovali plynulosť chodu domácnosti. Stojacie lampy nájdu svoje uplatnenie najmä:

  • vedľa pohovky alebo gauča – v tomto prípade voľte tienidlo umiestnené vo výške očí, nie vyššie. Takto situovaná žiarovka zabezpečí ideálny rozptyl svetla na vykonávanie konkrétnych úloh, napr. na čítanie.
  • za televízorom – pozor na oslnenie, tzn. stojacu lampu do obývačky postavte 30 až 60 cm od TV, kde nebude pôsobiť rušivým dojmom.
  • v rohoch miestností – takto umiestnená lampa dokáže priestor opticky roztiahnuť.
9621154_02.jpg
Foto: Svetla.sk

Aké typy stojacích lámp sú k dispozícii?

Medzi najpopulárnejšie a najrozšírenejšie modely stojacich lámp na trhu patria:

Štandardné stojacie lampy – tieto svietidlá sa skladajú z tienidla a pevnej základne, sú vhodné pre osvetlenie tmavých kútov alebo za TV.

Stojaca lampa s výkyvným ramenom – lampa disponuje otočným ramenom, ktoré zabezpečuje vysokú flexibilitu a prispôsobenie svetelného lúča, prijateľná alternatíva do čitateľského kútika.

Stojacia lampa s viacerými žiarovkami – modernou dizajnovou alternatívou sú stojacie lampy s viacnásobnými ramenami alebo žiarovkami, mnohé modely disponujú tienidlami s nastaviteľným sklonom.

Oblúkové stojacie lampy – vyznačujú sa dlhým zahnutým (mnohokrát výškovo nastaviteľným) ramenom, odporúčané je ich umiestnenie za rohovú pohovku.

Aké dodatočné vlastnosti hľadať?

Ak chcete z tohto typu osvetlenia vyťažiť maximum, poobzerajte sa po LED stojacich lampách so stmievačom, ktoré umožňujú regulovanie požadovaného jasu pomocou jednoduchého dotykového ovládania (zvyčajne 3 úrovne). Praktické sú aj teleskopické vlastnosti, ktoré umožňujú osvetliť práve využívanú pracovnú oblasť, napr. spomínané oblúkové stojacie lampy. Zamerajte sa tiež na dĺžku kábla, aby ste dosiahli k najbližšej zásuvke.

Tip: Nadšencov v oblasti inovácií by mohla zaujímať aj alternatíva s integrovaným detektorom pohybu – reaguje na pohyb pri predvolenom dosahu, resp. vzdialenosti.

Informačný servis