Nábytok na mieru má výhody aj nevýhody

Vstavaný nábytok
zdroj: gettyimages.com

Aké zariadenie bytu zvoliť? Nábytok už hotový, ktorý si môžete vopred vyskúšať – jeho pohodlnosť či pevnosť alebo si dať nábytok vyhotoviť na mieru, ako originálny kúsok pre váš originálny interiér? Mnoho ľudí sa pri zariaďovaní interiéru pýta, aký nábytok je lepšie si vybrať. Jednoznačnú odpoveď vám nedá asi nikto. V každom priestore je nutné niečo iné vyzdvihnúť a to sa dá aj pomocou zariaďovacích predmetov a nábytku.

Nábytok na mieru – pozitíva verzus negatíva

Pri voľbe nábytku teda máte dve možnosti. Prvou je už hotový kúsok, navrhnutý výrobcom vo vopred danom dizajne. Výhodou takéhoto nábytku je, že ho môžete mať ihneď v byte. Celý proces merania, navrhovania, vyberania alternatív a samotnej výroby odpadá. Nábytok je určený na okamžité použitie a v dnešnej dobe vám vieme odporučiť výrobcov, ktorí ponúkajú naozaj bohatý sortiment veľkostí, farieb či materiálov. Nevýhodou však je, že takýto hotový nábytok už nemôžete meniť a prispôsobovať. Ak ste teda našli sedačku, ktorá vám perfektne vyhovuje materiálovo a farebne, ale bolo by dobré ak by bola ešte o pol metra dlhšia alebo kratšia, už s tým bohužiaľ nič neurobíte. Ak je to váš prípad alebo ste si len zaumienili, že váš interiér bude skutočne jedinečný, máte druhú možnosť – nechať si nábytok vyrobiť na mieru.

Okrem jedinečnosti je určite výhodou nábytku na mieru aj fakt, že vďaka takejto voľbe môžete ušetriť skutočne veľkú časť priestoru. Oceníte to najmä pri interiéroch, kde je dôležitý každý centimeter. Často sa takto využijú aj priestory, ktoré inak využitie nikdy nenájdu, ako napríklad vstavané skrine na mieru v zošikmených podkrovných priestoroch alebo rôzne vstavané skrinky a police vo vyhĺbenej nike v stene. Výrobca presne berie do úvahy vaše požiadavky, môžete si zadefinovať vlastné kritériá – čo sa týka nie len vizuálneho riešenia, ale aj funkčnosti. Tiež je výhodou, že môžete celý interiér zladiť materiálovo a farebne – napríklad to umožňuje použiť úplne rovnaké čalúnenie na sedačku aj na stoličky v jedálni, môžete si tiež vybrať kovanie presne podľa svojich predstáv a pod. Môžete nechať pracovať svoju fantáziu, kombinovať kusy nábytku do jedného, kombinovať zdanlivo nekombinovateľné. Nevýhodou tejto druhej možnosti je dlhšia doba čakania a niekedy možno vyššia cena, avšak treba si zvážiť, či sa predsa len neoplatí počkať a zainvestovať, v porovnaní s ušetrenými centimetrami a praktickejšími riešeniami.

Najčastejším prvkom nábytku na mieru je samotná kuchyňa. Každá je jedinečná a odráža vaše potreby. Preto sú kuchyne často navrhované na mieru. Pokiaľ je to možné, využíva sa celá výška miestnosti, aby kuchyňa pôsobila ladne a jednotne. Spotrebiče sa volia väčšinou zabudované, ale tiež to závisí od požiadaviek klienta. Skryté riešenia sú dnes trendom: skrytá chladnička, skrytý smetný kôš, skryté úložné priestory ale aj skryté dvere do špajze, či skrytá celá kuchynská linka za výklopnými alebo posuvnými dvierkami. Kuchynský ostrov sa tiež dá využiť a obohatiť mnohými spôsobmi o úložné výsuvné šuflíky, či prepojiť s jedálenským stolom alebo barovým sedením. To všetko je nutné premyslieť už v prvotnom koncepte.

Ďalším zaujímavým riešením na mieru môže byť obývačková stena. Tak isto sa jej návrh odvíja od konkrétneho priestoru, môže obsahovať aj zabudované dvere do ďalšej miestnosti – väčšinou je to pracovňa. Podľa vašej predstavy je možné nakombinovať police otvorené alebo uzavreté, v kombinácii s dreveným motívom alebo monochromatické. Návrh obývačky je nutné vytvoriť tak, aby bola reprezentatívnym a zároveň útulným priestorom vašej domácnosti.

Asi najdôležitejším nábytkom na mieru sú skrine a šatníkový priestor. Úložný priestor môže byť niekedy nedostatočne veľký a to len kvôli zlému usporiadaniu, prípadne nevyužitiu každého cenného miesta. Pri nábytku na mieru sa pracuje s priestorom interiéru už pri návrhu dispozície domu a to napríklad vytváraním ník na umiestnenie vstavaných skríň alebo navrhnutím predsteny, do ktorej bude v určitom mieste nika vyhĺbená kvôli poličkám. Niekedy si človek ani nevie predstaviť, na čo všetko treba myslieť, aby fungovanie domácnosti skutočne zabezpečovalo požadovaný komfort. Vizualizácia interiéru je dôležitou súčasťou tejto práce a realisticky vám ukáže vytvorené návrhy v priestore. Je dôležité, aby zahŕňali aj praktické, a zároveň estetické detaily, ktoré však v konečnom dôsledku zjednotia váš interiér a nebudú rušiť vizuálny zážitok z neho.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: