Náš tip: tyrkysové závesy do domácnosti

Tyrkysové závesy
zdroj: gettyimages.com

S tyrkysovou farbou sa v interiéri často nestretávame. Napriek tomu je zakorenená hlboko v ľudskej histórií ako drahokam, ktorý so sebou prináša mier, harmóniu a trvalé šťastie. Indiáni verili, že „kamene padnuté z neba“ majú schopnosť odvrátiť zlo a priniesť šťastie. Tyrkysová farba je úzko previazaná s mnohými kultúrami. Táto farba so sebou prináša pocit čistoty, radosti a povzbudenia. Dokáže človeka tiež schladiť, ale predovšetkým v každom z nás prebúdza tajomnú kreatívnu dušu.

Prímorský nádych

Názov tyrkysová farba je odvodený od minerálu tyrkys, ktorý má nádherný modro zelený nádych. Ak ste milovníkom tejto farby, pravdepodobne ste zdravo sebavedomí, priateľskí a šarmantní ľudia so zmyslom pre humor. Máte kreatívne nápady a neradi sa prispôsobujete „šedému priemeru“. Alebo naopak. Potrebujete tieto vlastnosti u seba skôr podporiť? Vyberte si do interiéru tyrkysovú farbu, ktorá podporuje sebavedomie, fantáziu a schopnosť komunikovať s inými ľuďmi. Tyrkysová vzniká kombináciou modrej a zelenej. Je v obľube u kreatívnych ľudí, ale podporuje tiež schopnosť učenia sa a prebúdza umelecké sklony. Hodí sa však aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoje sebavedomie či podporiť fantáziu. Pokiaľ s ňou budete zaobchádzať naozaj opatrne, v interiéri niet miesta, kde by nenašla svoje uplatnenie. Vďaka tomu, že so sebou prináša pokoj a harmóniu, hodí sa do obývačky, spálne i kúpeľne. V kuchyni jej však trochu pritiahnite uzdu a uprednostnite menšie doplnky v tejto farbe, predsa len je to studený tón, s ktorým sa vytráca chuť do jedla.

Kam sa tyrkysová farba hodí najviac?
Odtiene tejto farby môžete pokojne použiť v obývačke, kde podporí komunikáciu a otvorenosť alebo v spálni kde dodá harmóniu, pokoj a uvoľnenie mysle. V detskej izbe pomôže vašim potomkom s nízkym sebavedomím či strachom z ľudí. V kúpeľni vám pomôže zaspomínať si na pekné chvíle strávené na dovolenke pri mori. Ak doplníte interiér kúpeľne ešte aj o suveníry ako sú napríklad mušle, idylka bude dokonalá.

S čím ju skombinovať?
Tyrkysovú môžete pokojne zladiť s týmito farbami:

  • tmavo až svetlo hnedá
  • ružová
  • biela
  • fuksiová
  • fialová
  • bordová
  • vanilková
  • béžová
  • tmavozelená
  • tmavomodrá

Pozrite si závesy v týchto e-shopoch:

Aké materiály vybrať?
K tyrkysovej farbe úžasne ladí nábytok v bielej farbe. Nič nepokazíte ani vtedy, ak vsadíte na brezový odtieň. Táto farba tiež vynikne pri tmavom dreve. Ak máte radi minimalistický štýl, pokojne ju môžete skombinovať so sklom a kovom.

Stena ako more
Ak sa rozhodnete vymaľovať týmto sviežim odtieňom izbu, spravte to len na jednej stene a ostatné stlmte náterom v bielej alebo krémovej farbe. Tyrkysová je príliš výrazná a miestnosť by úplne pohltila. Stenám budú svedčiť tiež tapety so vzorom.

Zatúla sa do záhrady
Tyrkysová osvieži aj starý drevený stolík v záhrade alebo lavičku ošľahanú časom a vetrom. Pred prvou vrstvou ju ošetrite šmirgľom a kvalitným podkladovým náterom, aby farba vydržala. Biely riad s farebným ovocím sa na ňom bude naozaj skvele vynímať.

Sila doplnkov
Kvety, pruhy a iné vzory silu tyrkysovej neoslabia. V kombinácii s jemnými či výraznejšími farebnými odtieňmi ju môžete prirodzeným spôsobom zakomponovať do obývačky v podobe vankúšov alebo poťahu na sedačke, tyrkysová svedčí dokonca aj kobercu. Okrem bielej a sivej vytvára úžasné optické divadlo tiež s hnedou, ružovou alebo so zelenou.

Pre každé ročné obdobie
Je to jedna z mála farieb, ktorá vystupuje z farebného spektra do popredia. S tyrkysovou sa spája množstvo výhod. Hoci sa spája najmä s letom, je ideálna pre každé ročné obdobie, teda za predpokladu, že ju správne zakomponujeme v rámci priestoru. Keď sa povie tyrkysová, pred očami sa nám bez zaváhania vybaví biela piesočnatá pláž s tyrkysovým odtieňom mora.

Suverénna víťazka
Ak rozmýšľame nad farebnými akcentmi, tak tyrkysová by sa mala stať hlavnou adeptkou na víťazku. Aby vyzerala naša domácnosť ako idylický obrázok, zameriame sa na niekoľko podstatných detailov. Dekoratívny vankúš a vázy predstavujú nenáročné a cenovo prijateľné riešenie. Závesy oživia priestor a nábytok v znamení tyrkysovej interiér príjemne ozvláštni.

Pomalé dávkovanie chute
Tyrkysová pôsobí ako korenie. Stačí pár zrniečok a jedlo (v našom prípade interiér) dostane výraznejšiu chuť. Priveľa tyrkysovej by nás mohlo presunúť do sveta vodného akvária. Kým biele steny predstavujú klasiku, tyrkysové priestoru dodávajú príznačnú sviežosť. V kombinácii s bielym alebo hnedým zariadením sa pri navrhovaní domácnosti nepopálime.

Tyrkysová v prevteleniach
Striedanie svetlých a tmavých odtieňov pôsobí elegantne. Tyrkysová sa na rozdiel od kúpeľne nevyhýba ani kuchyni. Výrazná kuchynská zástena v kontraste s bielou kuchynskou linkou vyznieva čarovne. V spálňach sa transformuje do posteľnej bielizne, v jedálni do moderných stoličiek. Spomedzi farieb tyrkysová výborne vychádza s oranžovou a limetkovou zelenou.

Pozrite si aj tieto krásne tyrkysové závesy:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: