Niekoľko tipov a inšpirácií ako si zariadiť predsieň

Predsieň - chodba
zdroj: gettyimages.com

Buďme k sebe úprimní a priznajme si, že pri zariaďovaní a výbere nábytku nepatrí predsieň k hlavným prioritám nášho záujmu. Intenzívnejšiu pozornosť venujeme spálni, obývačke, či kúpeľni. Je to viac-menej samozrejmé a určite nejdeme tvrdiť, že nesprávne. Avšak aj predsieň má svoju dôležitú funkciu a prispieva k vytvoreniu prvého dojmu zo strany prichádzajúcich hostí. Predsieň nepatrí k dominantným interiérom. Aj napriek tomu by mala byť vkusne zariadená a plne k dispozícií majiteľom domu. Výber predsieňového nábytku a doplnkov je skutočne široký, môžete sa vyhrať s materiálmi, vzormi aj farbami. Napr. nikdy nestarnúca čierno-biela kombinácia.

Zariadenie predsiene musí byť hlavne praktické

Do predsiene nepotrebujete veľa nábytku. Zamerajte sa skôr na jednoduché a premyslené odkladacie priestory s komfortným prístupom. Vyberajte tak, aby mal každý člen vašej rodiny dostatok miesta na odloženie vecí. Veľkosť a usporiadanie nábytku je potrebné prispôsobiť priestorovým možnostiam, ktorými vaša predsieň disponuje. Veľká predsieň ponúka neobmedzené možnosti realizácie. Pri malých miestnostiach je to však zložitejšie. Ideálnym riešením sú predsieňové zostavy, spravidla tvorené vyššou skriňou, vešiakovou časťou a poličkami na odkladanie topánok. Súčasťou takejto zostavy býva aj nižšia skrinka so zásuvkami a priestorom so zrkadlom. Dôležitý je aj výber materiálov a farieb. Nábytok v predsieni je nepriamo vystavený všetkým poveternostným vplyvom. Voľte preto materiály, ktoré sú odolné a dajú sa ľahko čistiť. Odolná by mala byť aj podlaha, pretože na ňu vstupujeme ešte v topánkach. Ak máte malé deti alebo domáceho miláčika naneste na steny umývateľnú farbu.

Využite všetky priestorové možnosti, ktoré vám predsieň ponúka. Máte vysokú predsieň? Priestor pod stropom je ideálny na odloženie sezónnych vecí. Menší priestor zväčšíte aj pomocou veľkého zrkadla. V predsieni potrebujeme nie len skrine, ale aj miesto na sedenie. Oceníte ho najmä pri obúvaní. Môžete si vybrať zo širokej ponuky lavičiek, pohoviek, či taburetiek. Závisí od vášho vkusu a veľkosti interiéru. Sedací nábytok je častokrát kombinovaný s úložným priestorom. Do vnútra lavičky alebo pohovky môžete poukladať nadbytočné topánky, kabelky, či dáždniky. Taburetka zasa poslúži ako miesto pre rukavice alebo čiapky. V domoch je predsieň častokrát spojená s halou alebo vstupom do obytných priestorov. V tomto prípade dbajte na celkové zladenie interiéru. Zariadenie v predsieni by určite nemalo tvoriť kontrast. Pomyselná hranica medzi interiérom a exteriérom by však mala zostať zachovaná. V prípade predsiene pomôže zádverie, pohyblivá priečka alebo aj skladacie dvere. Zabránite tak aj prenosu nečistôt zvonka do obytných priestorov.

Pozrite si nábytok a zariadenie do predsiene v týchto e-shopoch:

Vytvorte si modernú a štýlovú predsieň

Predsieň tvorí prvý aj posledný kontakt s naším domovom. Funkčnosť a praktickosť je samozrejmosťou, no netreba zabúdať ani na dizajn, farebnosť a moderný vzhľad. Radi si doprajete luxus? Bude vám to dovolené aj v prípade predsiene. Exkluzívny vzhľad docielite nábytkom z kvalitného dreva. Množstvo nábytku prispôsobte veľkosti priestoru, aby ste ho zbytočne nezapratali. Predsieň je zvyčajne bez priameho slnečného svetla. Na steny preto použite svetlejšie farby, čím miestnosť aj opticky zväčšíte. Ak preferujete výrazné farby a vzory pokojne ich aplikujte aj v predsieni. Vyberte si však na to len jednu stenu, ktorá bude dominantná.

Každá žena obľubuje bytové doplnky a množstvo drobností. Pri zariaďovaní predsiene sa takýmto „zbytočnostiam“ vyhnite. Namiesto hŕby nepotrebných doplnkov vyberte jeden, ktorý miestnosť ozvláštni a dodá jej šmrnc, napr. výrazná tapeta na stene, obraz, vysoká váza a podobne. Namiesto doplnkov sa pohrajte s tvarom nábytku. Môžete si vybrať predsieňovú zostavu v netradičnej farbe, zrkadlo vo výraznom ráme, alebo aj atypicky tvarované vešiaky. Moderná predsieň ocení vtipné závesné systémy na kľúče, výrazný koberček alebo taburetku, zaujímavé osvetlenie a iné vychytávky, ktorými je súčasný trh doplnkov doslova presýtený. Stačí len nápad a vašu predsieň zmeníte na nepoznanie.

Pozrite si aj tieto predsieňové zostavy:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: