Niekoľko tipov na efektívne využitie úložného priestoru v domácnosti

Úložný priestor
zdroj: gettyimages.com

Bývanie je základným predpokladom pre šťastný a plnohodnotný život. Niekedy si však nenavyberáme a namiesto veľkého rodinného domu sa ocitneme v panelákovom byte. Byty sú spravidla priestorovo skromnejšie a vyžadujú od nás väčšiu kreativitu pri narábaní s miestom. Ani rodinný dom však neprináša záruku, že budete mať všetko pekne poukladané. Jednoducho povedané, miesta nie je nikdy a nikde dosť. Možností pre využitie priestoru je poerne mnoho, len treba vedieť, ako s ním zaobchádzať. V prvom rade si urobte zoznam všetkého, čo potrebujete uložiť samostatne. Triedenie patrí zvyčajne k vtipnejším aktivitám, pri ktorých zistíme koľko zbytočností sme odkladali, možno aj dlhé roky. Ďalším faktorom sú financie. Navýšenie úložného priestoru sa bez určitej investície nezaobíde. Podľa toho zistíte, aký typ úložného priestoru si môžete a chcete dovoliť.

Naučme sa efektívne pracovať s priestorom

V každej miestnosti potrebujeme uložiť iný typ vecí a tomu je potrebné prispôsobiť aj druh úložného priestoru. V tejto časti článku vám priblížime možnosti „skladovania“ v jednotlivých častiach vašho domova.

Predsieň, chodba, hala V prípade vstupných miestností sú dispozičné možnosti trocha diskutabilné. Môže ísť totiž o malý, ale aj veľký priestor. Predsieň je však na úložné priestory pomerne bohatá. Súčasťou predsieňovej zostavy môže byť napr. aj vstavaná skriňa s množstvom políc. Ak máte vysokú predsieň, ideálnym riešením sú stropné skrinky, alebo police. Porozhadzované topánky poukladajte do vstavaného botníka, alebo lavice s úložným priestorom. Je praktická pri obúvaní a zároveň aj úžasne vyzerá. Rukavice, či šály ľahko skryjete napr. do taburetky. Zostal vám na chodbe nevyužitý kút? Umiestnite tam pekný prútený stojan na odkladanie dáždnikov. Ak máte poschodový dom a prázdny priestor pod schodiskom, zaobstarajte si jednoduchý regál s vyššími policami. V úložných boxoch tam môžete skladovať menej potrebné veci, ktoré budú zároveň stále k dispozícii.

Kúpeľňa V prípade kúpeľne musíme byť o niečo skromnejší. Taktiež sem môžete umiestniť vstavanú skriňu, napr. si vyberte typ s pripraveným miestom pre práčku. Schováte nie len veľký spotrebič, ale získate aj dostatok miesta na všetky čistiace prostriedky, prášky a gély na pranie. Nad dvere môžete dať policu po celej dĺžke steny. Ak máte hrôzu zo všade sa povaľujúcej kozmetiky, vsaďte na prútené, či kovové organizéry. Dajú sa zavesiť v sprchovom kúte, vedľa umývadla, alebo ich položíte na zem vedľa vane. Je to veľmi efektný a užitočný pomocník. Súčasným trendom sú aj závesné systémy v podobe kozmetických a toaletných taštičiek. Nalepte na dvere samolepiace háčiky, zaveste tašku a získate odkladací priestor na líčidlá, hrebene, alebo masážne pomôcky.

Kuchyňa Kuchyňa je miestom, kde sa toho nahromadí skutočne veľa. Pomôcky na varenie, rôzne spotrebiče, koreniny, zaváraniny – to všetko treba niekde uložiť. Využite priestor nad dverami a umiestnite tam menšie závesné skrinky, pokojne aj po celej dĺžke steny. Ideálnym riešením je aj rohová lavica na sedenie s úložným priestorom. Dajte kuchyni elegantný nádych a kúpte si drevenú truhlicu. Môžete v nej skladovať trvanlivejšie potraviny alebo zeleninu.

Obývačka Potreba úložného priestoru a minimalizmus v bývaní asi nespojíme. Do obývačky preto zvoľte tzv. nábytkový komplex. Aby však nepôsobil masívne, vystavajte ho z viacerých kusov nábytku, napr. skrinky, police, zásuvky. Pre moderný vzhľad zvoľte kombináciu tmavšej a svetlejšej farby. Pekne vyzerajú aj otvorené police. Zaujímavým riešením je policový raster, ktorým môžete izbu aj predeliť. Jednoduchým umiestnením ku stene vám nahradí funkciu knižnice. Odložíte si nie len knihy, ale aj časopisy, CD a DVD. Využite úložný priestor v rámci sedacej súpravy. Získate miesto napr. pre periny, deky, či sezónne oblečenie

Detská izba Tak tu je veľa jednoducho všetkého. Aby mali naše ratolesti veci po ruke a zároveň v ich izbičke nevládol chaos, musíme byť veľmi dômyselní. Dobrou voľbou je posteľ s úložným priestorom, ktorá ukryje periny, sezónne oblečenie, ale aj knihy, či športové potreby. V súčasnosti sú s úložným priestorom kombinované aj poschodové postele, čo ocenia hlavne rodiny s viacerými deťmi. Kvalitná vstavaná skriňa alebo komoda postačí na oblečenie. Hračky si nájdu svoje miesto vo veľkých plastových kontajneroch, ktoré môžete uložiť do drevenej konštrukcie. K dispozícií máte množstvo políc a menších skriniek, sú praktické a nezaberú veľa miesta.

Pozrite si úložné boxy a priestory v týchto e-shopoch:

Spálňa Spálňu chceme mať vždy úhľadnú a elegantnú. Keďže ide o miestnosť s menším počtom nábytku, musíme ho vybrať tak, aby nám poskytol maximum odkladacej plochy. Ideálna je preto posteľ s úložným priestorom, vysoká vstavaná skriňa, alebo horné menšie stropné skrinky. Poslúži vám aj komoda či elegantná drevená truhlica. Nezabudnite využiť aj vnútornú časť dverí na skriniach. Existujú rôzne vešiakové systémy, v ktorých efektívne uložíte šperky a bižutériu. Súčasťou skrine môžu byť aj vysúvateľné prútené systémy, napr. na ponožky, opasky, ozdoby do vlasov a podobne.

Ešte jeden zaujímavý tip na záver. V každom príbytku by sa malo nájsť miesto aspoň pre jednu vstavanú skriňu. Ide totiž o najuniverzálnejší typ úložného priestoru, v rámci ktorého odložíte oblečenie a obuv, športové potreby, ale aj čistiace prostriedky. Nemusí totiž obsahovať len klasické police, vešiakové tyče a zásuvky, ale aj rôzne výsuvné vešiaky na odev a drôtené koše. Zvoľte si typ s posuvnými dvierkami, ktoré môžu byť so zrkadlom. Vo vnútri skrine sa nachádza bodové osvetlenie, ktoré vám uľahčí hľadanie a orientáciu v odložených veciach.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať