Oprava práčky alebo radšej úplne nová?

Oprava práčky
zdroj: gettyimages.com

Viete si predstaviť život bez práčky? Nie len vy nie, ale nikto. Práčka je spotrebič, bez ktorého sa jednoducho nezaobídeme. Pri výbere by sme mali zohľadňovať počet funkcií a cenu, ale aj značku a kvalitu. Lebo aj práčka sa môže pokaziť. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo v takomto prípade robiť. Inšpirujte sa.

Pokazená práčka je postrachom väčšiny žien. Častokrát sa totiž spája s nemalou, neplánovanou, ale nevyhnutnou investíciou do kúpy novej, keďže bez práčky by domácnosť fungovala len ťažko. Nie vždy musíme panikáriť a ťahať manžela z dôležitej porady či zháňať hodinového manžela, keď nám začne práčka „haprovať“. Ukážeme vám, že existujú aj situácie, pri ktorých si poradíte aj samy.

Prvá pomoc pri poruchách práčky

Práčka je pre každú ženu nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti. Ak sa pokazí či vykazuje známky poruchy, je to znak blížiacej sa katastrofy. Avšak existujú prípady, v ktorých je možné práčku ešte zachrániť a vy nemusíte hneď bežať do obchodu po nový model. Niektoré problémy sú odstrániteľné z pohodlia domova a navyše bez zásahu odborníka, ktorý by si za servis vypýtal nemalé peniaze.

Skákajúca práčka Poznáte to. Príde na rad žmýkanie a zrazu vám volá kamarátka z tretieho vchodu, či už zase periete. Nehovoriac o tom, ako v tej chvíli obšťastňujete susedov pod vami. V prípade úplne novej práčky môže ísť o zabudnutú prepravnú poistku, ktorú stačí odstrániť. Ak vaša práčka tancuje po kúpeľni pravidelne, zrejme pôjde o nerovný povrch, a tak ju len podložte, ideálne kúskom gumy. Ak sa však dokážete zaručiť za rovný povrch vašej podlahy, čo vám potvrdila aj vodováha, a práčka sa napriek tomu správa ako v tranze, zrejme vám neostáva iné, len ju reklamovať.

Práčka vydáva nezvyčajné zvuky Často za tým môžu byť gombíky, cvoky alebo zipsy (prípadne mince, zabudnuté v nohaviciach). Niekedy môže byť v práčke zaseknutá napríklad aj kostica z podprsenky z posledného prania. Ak však môžete týchto vinníkov vylúčiť, pravdepodobne bude vaša práčka príliš naplnená a bubon sa tak dostal do nerovnováhy. Nech je to pre vás ponaučenie, že nabudúce práčku netreba prepĺňať, naopak, po naplnení v nej ešte musí zostať vôľa (aspoň 10 centimetrov). 

Pozrite si práčky v týchto e-shopoch:

Práčka nereaguje Rozhodne vás nechceme podceňovať, ale viete ako to býva – keď už sa konečne dopátrate k číslu na opravára a ten dorazí, už medzi dverami vám dokáže oznámiť, že jednoducho nemáte práčku zapojenú v elektrike. No je vám to treba? Preto sa v prvom rade uistite, že zapojená skutočne je, že dvierka práčky sú správne uzatvorené a voda nie je zastavená.Niekedy pomôže len práčkou pohýbať (ak ste toho fyzicky schopné), prípadne ju mierne nakloniť nabok. Za skúšku stojí aj zmena pracieho programu. Ak nezačne reagovať ani vtedy, prichádza čas na odborníka.

Pozrite si aj tieto práčky:

Nepríjemný zápach Toto dobre poznáme. Každým praním sa v práčke zachytí viac či menej nečistôt a zápach je na svete. Pomoc je jednoduchá. Približne štyrikrát do roka nechajte práčku prať naprázdno, a to pri vyššej teplote (aspoň 90°C). Do priečinka na prášok pritom vlejte aspoň pol litra octu (pokojne aj liter), ideálne jablčného. Podobný účinok má aj kyselina citrónová, ale pozor – rozhodne nie savo. Dôležité je pravidelne čistiť aj priečinok na prášok a aviváž, ale aj tesnenie okolo dvierok. Pomáha zároveň to, keď po vyprázdnení práčky ju necháte otvorenú až do ďalšieho prania, aby dobre vyschla a vyvetrala sa.

Z práčky vyteká voda alebo neodteká vôbec Za neodčerpávaním vody z práčky stojí upchatá hadica. Skontrolujte, či nie je v niektorej časti pokrčená, zalomená alebo pricviknutá. Ak práčka napriek tomu neodčerpáva vodu, vypnite ju, odpojte od elektriny, pripravte si vedro a otvorte dvierka uzáveru, kde sa nachádza hadica. Bývajú v spodnej časti práčky. Keď vám voda vytečie do vedra, skontrolujte, či náhodou nie je upchaté odtokové sitko, v prípade potreby ho vyčistite. Zvyknite toto sitko čistiť aj preventívne. Ak však máte opačný problém, a to, že z práčky voda vyteká, pravdepodobne sa vám v práčke uvoľnili prípojky. V prvom rade skúste lepšie upevniť hadicu alebo skontrolujte, či nie je niekde prasknutá.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: