Poradíme vám, ak hľadáte sprchové batérie

Sprchové batérie
zdroj: gettyimages.com

Keramické sprchové batérie v umakartových jadrách sú už dávno minulosťou. Výrobcovia prinášajú stále nové inovácie v oblasti dizajnu, kvality vyhotovenia, až po jednoduchšiu intuitívnu obsluhu, ktorá zvyšuje komfort a tým aj pôžitok z celého sprchovania. Pri zariaďovaní kúpeľne dbáme aj na dizajn. Obklady, či dlažby nám to aj veľkoryso dovoľujú, avšak pri sprchových batériách buďte o niečo obozretnejší. Ide o materiál každodennej potreby a ľahko podlieha opotrebovaniu, musíte byť preto dôslednejší. Sprchové batérie sa delia na:

  • nadomietkové – pákové a termostatické
  • podomietkové – pákové a termostatické
  • sprchové systémy – SET batéria s ručnou sprškou, hlavovou sprchou a hadicou

Keď sa sprchovanie stane zážitkom

Na výber máte zo skutočne bohatej ponuky sprchových batérií, alebo dokonca celých systémov. Teraz si jednotlivé typy podrobnejšie predstavíme a zameriame sa aj na ich výhody a nevýhody.

Nástenné pákové
Dajte si pozor na rozteč inštalácie. Na výber sú 2 šírky – 100 a 150 mm. Rozteč je vlastne vzdialenosť medzi prívodnými rúrkami, ktoré sa montujú do steny. Výška osadenia je štandardne 120 cm od podlahy, preferovaná rozteč je 150 mm. K batérii sa pripája aj ručná sprška a hadica. Vodu ovládate páčkou. Nevýhodou je pracnejšie dosiahnutie požadovanej teploty a tým aj menšia úspora vody. Na druhej strane ide o cenovo dostupnejšie riešenie.

Nástenné termostatické
Táto batéria vám poskytne veľký komfort ovládania a úsporu vody. Po oboch stranách má otočné ovládacie prvky. Ľavým ovládate teplotu vody, pravým prúd vody. Výrazným pozitívom je najmä úspora vody, pretože týmto spôsobom okamžite nastavíte požadovanú teplotu. Termostaty vyšších modelov majú dvojplášťový obal, aby sa vaše dieťa nedotklo horúcej batérie. Každý termostat má detskú poistku teploty vyššej ako 38 stupňov. Až po stlačení poistky nastavíte vyššiu teplotu.

Podomietkové pákové
Dizajn podomietkových batérií rozhoduje o tom, že sú v súčasných moderných kúpeľniach čoraz obľúbenejšie. Priliehajú ku stene a nevidno žiadne prípojné armatúry vody. Na stene je len ovládacia krytka. Celé jadro batérie sa nachádza v stene pod obkladom. Funkcia batérie je rovnaká ako pri nástennom type. Umiestnenie v sprchovom kúte si volíte podľa vlastnej potreby. Ručná sprška s hadicou sa pripája na elegantné kolienko. K dispozícii máte aj verziu s držiakom ručnej spršky. Oproti klasickej nástennej batérii sa vyznačuje o niečo vyššou cenou.

Pozrite si sprchové batérie v týchto e-shopoch:

Podomietkové termostatické
S týmto typom získate všetky výhody termostatických batérií a nádherný, čistý, elegantný dizajn. Ovládanie je rovnaké ako pri nástenných termostatických batériách. Akurát v inom smere ovládate funkcie, doľava uberáte a doprava pridávate. Aj túto batériu musíte skombinovať s vhodným kolienkom na pripojenie ručnej spršky a podomietkovým telesom. Vždy kombinujte batériu s telesom od rovnakého výrobcu.

Sprchové systémy
Zabezpečia vám pri sprchovaní dokonalý pôžitok. Rovnako môžu byť pákové aj termostatické. Ide o kombináciu ručnej a hlavovej spršky. V prípade cenovo vyšších kategórií hovoríme o setoch s masážnymi a relaxačnými tryskami. A to už je veru iná kombinácia pôžitku, luxusu a úžasného dizajnu.

Pri výbere venujte dostatok pozornosti aj ručnej sprške. Dôležité je, aby nemala výtokové kanáliky z plastu. Plast je totiž tvrdý. V prípade, že máte tvrdú vodu, začnú sa výtokové kanáliky upchávať nahromadeným vodným kameňom. Nakoniec vám bude voda tiecť len z každého tretieho. Siahnite radšej po silikóne. Po sprchovaní stačí hlavicu pošúchať rukou, čím sa naruší usadená vrstva vodného kameňa a následný prúd vody ho jednoducho vyplaví von.

Dôslední budte aj pri výbere sprchovej hadice. Staršie modely boli častokrát tvrdé, neforemné a pri sprchovaní sa stáčali do tzv. osmičky. Súčasné moderné materiály všetky tieto neduhy odstraňujú a na výber máte hadice s otáčacou schopnosťou až o 360 stupňov. Sprchovú batériu určite nevyberajte na základe ceny. A na pravidlo, čo je v akcii to sa počíta rovno zabudnite. Vyššia investícia sa vám nie len vyplatí, ale časom aj vráti, napr. v podobe nižších faktúr za spotrebovanú vodu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: