Pracovná doska do kuchyne - aký materiál vybrať?

Pracovná doska do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Pracovná doska do kuchyne môže byť drevená, kamenná, z kompozitných materiálov aj zo skla. Niektoré typy dokážu splynúť aj so spotrebičmi či kuchynským drezom natoľko, že nevidíte miesta, kde dochádza k jednotlivým spojom. Tzv. bezspárové spojenie vyznieva elegantne a jednoliaty povrch ocenia nielen nadšenci minimalizmu.

Pravidelne namáhaná kuchynská plocha si pýta materiál, ktorý nevyniká len svojím vzhľadom, ale najmä odolnosťou. Keďže každý druh sa môže pýšiť inými vlastnosťami, záleží od požiadaviek zákazníkov, k čomu nakoniec budú inklinovať najviac. Smerodatná je často cena, ktorá sa niekedy môže pohybovať aj v štvorciferných hodnotách.

Základom spokojnosti je tiež jednoduchá údržba a hygienický povrch. Tento raz sa veľmi nebazíruje na tom, či ide o lesklé alebo matné spracovanie. Práve kvôli zmieneným vlastnostiam sa štandardne uprednostňuje práve mat, aj keď prírodný kameň s vysokým leskom sa v luxusných kuchyniach vyníma nielen esteticky, ale tiež funkčne.

Kamenná pracovná doska do kuchyne

Žula a kremeň sú vhodnými adeptmi spomedzi danej kategórie kamenných dosiek. Nie sú pórovité a zabraňujú tak presiaknutiu vlhkosti alebo usádzaniu baktérií. Ak si vyberiete práve tie, nemusíte riešiť ošetrenie politúrou. Mramorová kuchynská doska je síce esteticky atraktívna, no keďže patrí medzi mäkšie štruktúry, je nutná spomínaná ochrana.

Všeobecne je prírodný kameň vysoko odolný a vyznačuje sa veľmi jednoduchou údržbou. Jeho lesklý a stálofarebný povrch je lákavý aj pre barové pulty, ostrovčeky, ale tiež sa s obľubou využíva ako obklad kúpeľňových stien, krbu či na exteriérové obloženie stien.

Pracovná doska do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Drevená pracovná doska do kuchyne

Jedinečný vzhľad, útulnosť, nadčasovosť a originálnosť vďaka štruktúre dreva robí z pracovných dosiek z masívu znamenitý a obľúbený druh materiálu. Pravdou však je, že čo sa týka údržby, vyžaduje si zvýšenú pozornosť. Agresívnym čistiacim prostriedkom sa treba vyhnúť úplne a pracovnú plochu pravidelne (minimálne dvakrát ročne) ošetrovať špeciálnymi ochrannými olejmi na drevo.

Drevený povrch je hygienický a nestráca na kráse. Nie vždy sa však vyznačuje tvrdosťou a nasiakavosť taktiež nepatrí k jeho pozitívnym vlastnostiam. Ak sa však na dreve objavia prípadné škrabance, ľahko ich odstránite zbrúsením a povrch ošetríte opätovným ochranným náterom.

Pracovná doska do kuchyne z kompozitných materiálov

Kompozit je materiál, ktorý je kombináciou dvoch alebo viacerých substancií, ktoré spoločne získavajú nové vlastnosti, ktoré samé o sebe nenesie žiadna zo súčasti takéhoto spojenia. Napríklad pracovná doska z umelého kameňa je kompozitnou zmesou drveného kameňa a hybridnej živice. Príjemný a hladký povrch sa vyznačuje nenasiakavosťou, čo v prípade niektorých prírodných kameňov nie je podmienkou.

Takýto materiál sa vyznačuje aj dlhou životnosťou a možnosťou spracovania do atypických tvarov. Ak túžite po pracovnej doske s drezom v celosti bez spár, v tomto prípade pôjde o bezproblémové riešenie. To je rovnaké aj v rámci použitia farebnej palety. Platí teda, že kompozitná pracovná doska je nielen atraktívna a odolná, navyše sa prispôsobí aj náročnejším požiadavkám. Tým vyhovuje aj špeciálny kompozit dosky „Polyston solid surface“, ktorý je ešte odolnejší.

Pracovná doska do kuchyne

Pracovná doska laminát

Laminátové pracovné dosky sa vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch, ako aj v imitáciách dreva, kameňa či iných, aj menej tradičných dekorov. Dôležité je kvalitné spracovanie ABS hrany, ktoré by sa v opačnom prípade mohlo po pár rokoch „odliepať“. Údržba je jednoduchá a pre mnohých sú favoritom práve kvôli cenovej dostupnosti.

Tento typ pracovnej dosky sa skladá z drevotriesky alebo drevovláknitej dosky a laminátového povrchu, ktorý im dodáva výsledný vizuál. Neznesie sa s veľkým teplom (maximálne do 180°C), a tak môže dôjsť, napríklad pri umiestnení horúceho hrnca, k trvalému poškodeniu. Na priame krájanie na doske určite zabudnite, zostali by na nej viditeľné ryhy.

Sklenená, nerezová či keramická pracovná doska do kuchyne?

Keramická doska sa vyrába z hliny, kremeňa a živice. Hoci obsahuje spoje, je odolná voči vode, vyšším teplotám aj mechanickému poškriabaniu. Kvôli svojmu „nezničiteľnému“ povrchu môžete krájať suroviny na prípravu jedál priamo na nej. Povrch je antibakteriálny a lesklý. Stačí pravidelné umytie, občasné preleštenie.

Studené tóny antikora, a teda nehrdzavejúcej ocele, môžu v kuchyni pôsobiť aj elegantným dojmom. Tento typ dosky má nielen výborné mechanické vlastnosti. Jej povrch je sterilný, nenasiakavý a s drezom spojiteľný bez spár. Podoba profesionálnej kuchyne si však na dokonalé vyleštenie vyžaduje špeciálne prípravky na nerez.

Na sklenené pracovné dosky sa používa bezpečnostné tvrdené sklo s hrúbkou cca 1 – 1,2 cm, v kombinácii drevotrieskovej dosky s hrúbkou cca 3 – 6 cm. Kalené sklo je odolné voči nárazom, a teda aj prasknutiu. Ani vyššie teploty by mu nemali robiť problém. Údržba je jednoduchá, no prípravkom priamo určeným na leštenie skla sa nevyhnete. Plusom však zostáva, že sklo môžu zdobiť rôzne motívy a potlače podľa vlastnej ľubovôle.

Pracovná doska do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Pracovná doska do kuchyne cena (iba orientačné ceny, ktoré sa v závislosti od výrobcov môžu líšiť):

  • drevená pracovná doska 400 – 800 € / bm (podľa stupňa tvrdosti a typu masívu)
  • kamenná pracovná doska 350 – 500 € / bm
  • kompozitná pracovná doska 300 – 500 € / bm
  • laminátová pracovná doska 40 – 75 € / bm
  • sklenená pracovná doska 700 € / bm
  • keramická pracovná doska 600 – 800 € / bm
  • nerezová pracovná doska 700 – 800 € / bm

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: