Riešime nový nábytok - spálne sú iné ako kedysi

Nábytok do spálne
zdroj: gettyimages.com

Spálňa je totiž priestorom, ktorého zariadenie menia ľudia asi najmenej spomedzi všetkých miestností v byte či dome. Ak uvažujete o zmene, nový nábytok bude potrebovať viac ako len atraktívny dizajn. Kvalitný spánok či dostatok úložných priestorov patria medzi základné podmienky. Ako si správne vybrať?

...

Aj keď čas trávený v spálni väčšinou využívame na spánok, netreba brať estetickosť interiéru na ľahkú váhu. Záleží predsa aj na tom, aká je v izbe atmosféra pred spaním (vyhnite sa veľkému množstvu dekorácií a predmetov, ktoré by vás mohli rozptyľovať) a ako sa cítite po zobudení.

Na tom má veľký vplyv, samozrejme, správna kombinácia postele, roštu a matraca, ale tiež poriadok a harmónia. Dosiahnete ju súladom farieb, nábytku, doplnkov a vhodným osvetlením. Netreba zabúdať ani na samotný štýl. V podstate odzrkadľuje vašu osobnosť a udáva smer výberu spálňovej zostavy alebo jednotlivých nábytkových komponentov.

Nový nábytok – postele sú základ

Kvalitnej posteli zodpovedá aj kvalitný materiál. Masív je preto najvhodnejším kandidátom spomedzi danej kategórie, aj keď mnohí sa mu stále vyhýbajú kvôli jeho vyššej cene. Prvotná investícia síce môže zaťažiť rozpočet, no v tomto prípade naozaj platí, že ide o nový nábytok na celý život. A to nielen v rámci odolnosti, ale aj nadčasovosti.

Lamino je obľúbené z hľadiska cenovej dostupnosti aj možnosti rozmanitého farebného prevedenia. To, okrem iného, zahŕňa aj imitáciu dreva, takže nemusíte prísť ani o základ útulnosti. Nevýhodou je kratšia životnosť, menšia nosnosť a pomerne včasné vŕzganie manželského lôžka.

Pozrite si nábytok do spálne v týchto e-shopoch:

Nový nábytok je otázkou komfortu a dizajnu v jednom

Predstava o vysnívanej kuchyni či kúpeľni – tú má snáď každý. Čo sa ale priestorov spálne týka, zvyčajne sa vynára len akýsi „obraz postele“. Preto, ak aj vy patríte medzi tých, ktorí túto izbu nevidia ako celok, špecifikujte váš štýl a sledujte inšpirácie, ktorých nikdy nie je dosť. Ani možnosť obrátiť sa na dizajnérov sa nevylučuje.

Vzhľad spálne sa počas rokov menil. V súčasnosti už nejde o neútulné miestnosti s množstvom skríň, posteľami s obrovskými „duchnami“ a manželským obrazom visiacim nad čelom postele. Práve komfort je tým slovom, ktoré vystihuje dnešné požiadavky na spálňové vybavenie. Nejde len o samotné lôžko, antialergické periny či polohovateľné rošty.

Šatníkové skrine s organizérmi, kozmetické stolíky, otomany, kreslá, v niektorých prípadoch aj pracovné kútiky – to nie je len nový nábytok, ale aj odraz spôsobu života dnešnej doby. Vkus, priestorové možnosti a dostupné financie však stále zostávajú smerodatné pri zariadení akejkoľvek spálne…

Niekoľko rád na záver:

  • ak máte dostatok priestoru, doprajte si posteľ aspoň v šírke 180 cm – tento rozmer je zárukou toho, že sa na manželskom lôžku vyspíte pohodlne a bez obmedzovania)
  • výšku postele od zeme si vyberajte nielen podľa vkusu, ale aj veku – čím starší ste, tým by mala byť posteľ vyššie (platí nielen pre seniorov a ich komfortné vstávanie z lôžka)
  • nočné stolíky nájde v rôznych štýloch a zaujímavých dizajnových prevedeniach – môžete ich zladiť alebo odlíšiť od zvyšku zariadenia a dosiahnuť dramatický akcent (niekedy ich možno nahradiť aj menšou komodou)
  • komody do spálne patria, najmä v zásuvkovej podobe – umožnia prehľad a poskytnú miesto spodnej bielizni či doplnkom (v tomto prípade zostaňte štýlovo jednotní)
  • šatníkové skrine vyberajte opäť podľa miesta, ktoré máte k dispozícii – klasické krídlové otváranie môžete nahradiť posuvnými dverami (pokojne si doprajte úložné priestory až po strop alebo výklenok v spálni rozdeľte dverami a vytvorte z neho malý šatník)
  • ani taburetky či otomany umiestnené pri zadnom čele postele nevyzerajú zle, navyše môžu zastúpiť nemého sluhu

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: