Rošty do postele majú vplyv na spánok

Rošty do postele
zdroj: gettyimages.com

Kvalitný posteľný rošt zabezpečí počas spánku správnu polohu vášmu telu, stabilné vetranie matraca, odparovanie vlhkosti a podporuje dlhú životnosť matraca. Kovové, či preglejkové rošty už dávno nespĺňajú požiadavky na kvalitný posteľný rošt, neposkytujú dostatočnú ventiláciu a nezabezpečujú ergonomickú polohu tela. Ideálnou voľbou sú flexibilné rošty, vyrobené z pružných lamiel, ktoré vložíte do akejkoľvek postele. Pred nákupom roštu si starostlivo premyslite:

  • zohľadnite váš vek. Čím je človek starší, tým väčšiu podporu v oblasti krížov potrebuje
  • pre ľudí s problémami stavby tela sú vhodné viaczónové, pevné, prispôsobiteľné rošty
  • ak vám opuchajú nohy, siahnite po rošte, ktorý extra podporuje nohy a umožňuje ich nadvihnutie
  • rošt s nastaviteľnou opierkou hlavy vám umožní v posteli čítať, či dokonca raňajkovať. Je vhodný aj pre imobilných ľudí
  • ak hľadáte rošt, ktorý sa prispôsobí akýmkoľvek potrebám vášho tela, vyberte si rošt s nastaviteľnou hornou aj dolnou časťou. Vďaka širokej ponuke funkcií docielite nastavenie ergonomickej polohy roštu
  • ak potrebujete prenášať rošt v aute, vyberte si skladací rošt, ktorý jednoducho zložíte a zmestí sa aj do auta

Pozrite si rošty v týchto e-shopoch:

Posteľný rošt ako základ kvalitného spánku

Rošty sa delia na pevné a lamelové. Rozdiel medzi nimi je len v tom, že lamelové rošty pružia. Výhodu lamiel oceníte hlavne pri matracoch s nižším jadrom (7 a menej cm), ktoré nedokážu rozložiť váhu tak rovnomerne a dobre ako hrubšie matrace. Naopak kombinácia pevného roštu a matraca s vyšším jadrom je doslova ideálna. Pred výberom roštu zvážte, či potrebujete prístup do úložného priestoru. Ak áno, siahnite po výklopnom rošte. Nezabudnite na kvalitné odvetranie matraca, predídete tak vzniku plesní. Väčšina pevných aj lamelových roštov je latková, takže matrac je spoľahlivo odvetrávaný. Riaďte sa pravidlom čím viac latiek bude mať rošt, tým bude pevnejší. Ideálny počet je 28 a viac.

V ponuke nájdete aj polohovateľné rošty. Ocení ich každý, kto v posteli rád číta alebo pozerá televíziu. Vhodné sú aj pre ľudí s problémami pohybového aparátu. Cenovo dostupnejšie polohovateľné rošty viete mechanicky nadvihnúť v oblasti hlavy a nôh. Pre imobilných ľudí sú najvhodnejšie elektronicky ovládané polohovateľné rošty, ktoré nastavíte jednoducho pomocou diaľkového ovládača. Pri týchto typoch je možností nastavenia polohy podstatne viac. Budete však musieť počítať aj s vyššou cenou. Polohovateľným roštom budete musieť prispôsobiť aj matrac. Vždy siahnite po flexibilnejšom type s nižším jadrom, ktorý sa pri kopírovaní polohy nezdeformuje.

Iná situácia nastáva v prípade roštov na manželskú posteľ. Štandardná šírka roštov je do 120 cm a nosnosť do 120 kg. Na manželskú posteľ sú preto vhodné dva kusy. Každý z manželov môže mať osobité požiadavky na rošt aj matrac. Ak budete mať dva rošty aj dva matrace, budete spokojní obaja a vyhnete sa vynútenému kompromisu. Vždy však dbajte na to, aby boli matrace v jednej rovine.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: