Sadenie malín

Maliny v miske
zdroj: gettyimages.com

Kto z nás by dokázal zabudnúť na letá, strávené u starých rodičov. Neviaže sa k nim len ich milota, ale aj výbornej jedlo, šibalstvá a, samozrejme, čerstvé jahody či maliny. Majú neodolateľnú chuť aj farbu. Túžite ich mať vo vlastnej záhrade? Prezradíme vám, ako postupovať pri sadení.

Voňavé malinové leto

Malina patrí ku kríkom, ktoré majú dvojročný vývinový cyklus. Korene sa im však vyvíjajú viac rokov. Ak sa do malín zamilujete, s rozmnožením nebudete mať žiadne problémy. Nové mladé výhonky nahadzujú každý rok. Pri dvojročných rastlinách sa budete môcť tešiť z úrody už prvý rok po vysadení. Tieto rastlinky majú v prvom roku charakter byliny, avšak postupne drevnatejú.

Maliny nemajú prehnané nároky na pestovanie. Pripravte im hlavne kyprú pôdu, bohatú na živiny. V prípade horšie vyživenej pôdy pomôže zapracovanie kompostu. Vysádzajte len na slnečné stanovište a starajte sa o pravidelnú zálievku. Ak umiestnite maliny pod strom, nečakajte žiadne zázraky.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Maliny môžete pestovať aj s pomocou opory. Najjednoduchším spôsobom sú stĺpiky, ktoré navzájom prepojíme drôtom. Drôty vedieme v dvoch úrovniach. Jeden vo výške 0,8 metra a druhý 1,6 metra. Opory môžete umiestniť aj v tvare písmena T alebo V. V oboch prípadoch majú nové výhonky lepšie podmienky pre ťahanie a pestovatelia ľahšie odčlenia rodiace a vegetatívne výhonky.

Maliny sa na jednej strane vedia rozmnožovať aj samé, avšak na strane druhej sú náročné na živiny v pôde. Tvorbou nových výhonkov ubúdajú pôdne živiny veľmi rýchlo, preto je potrebné ich dopĺňať. V pravidelných cca trojročných cykloch aplikujte maštaľný hnoj alebo kompost. Približne tri týždne po sadení je vhodné použiť liadok amónny. Každý rok nezabudnite ani na viaczložkové hnojivo. K najčastejším ochoreniam patria hubové choroby, napádajúce výhonky. V boji proti nim vám pomôžu hnojivá. Existuje však aj prírodná cesta. Plesniam predídete pri pravidelnom odstraňovaní buriny, odumretých alebo poškodených výhonkov.

Postup výsadby

  • dbajte na výber kvalitnej a zdravej sadenice
  • pripravte kyprú, vyživenú a odburinenú pôdu
  • vykopte jamu s rozmermi 30×30 cm a umiestnite do nej sadenicu
  • prihrňte hlinou a výhonok skráťte na 2 – 3 púčiky
  • ak je pôda suchá, rastlinku polejte
  • pri jesennom vysádzaní prihrňte väčším množstvom hliny, aby sadenica nevymrzla
  • vysádzať môžete na jar alebo na jeseň

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: