Sadenie muškátov

Ružové muškáty
zdroj: gettyimages.com

Nájdete ich v rôznych veľkostiach, tvaroch aj farbách. Sú ozdobou okien, terás aj balkónov. Premýšľate nad tým, o akú rastlinku ide? Ak ste tipovali muškát, vaša odpoveď je správna. Poďte sa s nami inšpirovať, ako postupovať pri jeho sadení a doprajte si nádherne zakvitnuté leto.

Muškáty sú vždy vďačnou voľbou: bohato kvitnú počas celého leta, sú pestovateľsky nenáročné a hodia sa do mesta aj na vidiek. O pozornosť sa usilujú aj menej známe druhy a kultivary, napríklad muškáty veľkokveté – anglické.

Letné potešenie

V súčasnosti je známych viac než 200 druhov muškátov. U nás sa pestujú najmä muškáty krúžkované (Pelargonium zonale), muškáty štítovitolisté (Pelargonium peltatum) a muškáty veľkokveté (Pelargonium grandiflorum). Narastá aj obľuba ďalších druhov, napríklad takých, ktoré majú farebné (panašované) listy, prípadne sú aromatické (Pelargonium crispum). Ich kvety nie sú zvyčajne veľké a výrazné a listy sú plné aromatických látok. Rastliny šíria okolo seba jablkovú, citrónovú, mätovú či škoricovú arómu. Ich prednosťou je, že počas leta, keď je obsah éterických látok v listoch najvyšší, odpudzujú dotieravý hmyz. V ponuke záhradníctiev sa objavili aj minimuškáty, ktoré sú vysoké sotva 20 cm a kvitnú množstvom drobnejších kvietkov.

Muškáty krúžkované Rastú vzpriamene, na liste majú charakteristickú kresbu, ich stonky časom drevnatejú. Kvety sú jednoduché alebo plné. Nádherné sú v mestskom, ale najmä vo vidieckom prostredí. Vyniknú v terakotových aj kovových nádobách, v okenných debničkách, samostatne alebo v zmiešaných výsadbách.

Muškáty štítovitolisté Majú krehké a dlhé stonky, ktoré po čase drevnatejú. Pri dobrej starostlivosti (podobne ako muškáty krúžkované) bohato kvitnú. Ich listy sú lesklé, pomerne odolné, kvety jednoduché alebo plné. Vytvárajú dlhé previsy, preto sa hodia do kvetinových debničiek, závesných nádob, samostatne alebo v kombinácii s inými balkónovými rastlinami.

Muškáty veľkokveté Tvoria atraktívne menšie kríky, čiastočne zdrevnatené. Pýšia sa nádhernými kvetmi sýtych farieb. Môžu byť takisto plné alebo jednoduché, často pomerne veľké. Listy tohto druhu sú na dotyk drsnejšie, obvykle matné. Najkrajšie vyniknú samostatne v nádobe na reprezentatívnom mieste.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Kedy s nimi von Všetky uvedené druhy si môžeme zakúpiť v jarných mesiacoch, von ich však umiestnime až začiatkom mája. Ako prvé môžeme vysadiť (často už ku koncu apríla) muškáty štítovitolisté, ktorým chladné noci veľmi neublížia.

Nové možnosti Muškáty sa mnohým ľudom zdajú príliš obyčajné a všedné. Tento pohľad je však trochu skreslený. V súčasnosti je totiž v ponuke záhradníctiev viacero nových kultivarov, niektoré sú príťažlivé dokonca aj listami. Kvety môžu byť skučeravené, prípadne mať tvar malých motýlikov, iné pripomínajú kvety prvosienok či petúnií. Čoraz obľúbenejšie sú plnokveté formy a muškáty s príjemne voňajúcimi kvetmi. Zaujímavé sú muškáty pestované v tvare malých stromčekov s korunkou.

Experimenty s muškátmi Do moderného prostredia sa hodia bielokveté kultivary, ktoré vyniknú v kovových, prípadne kameninových nádobách. Rovnako vhodné sú aj muškáty štítovitolisté, no do jednej nádoby treba vysadiť len jednu farbu. Vo vidieckom prostredí môžeme využiť pestro kvitnúce kultivary s guľovitými súkvetiami a kompaktným kríkovitým rastom. Tie môžeme vysadiť do jednoduchých hlinených črepníkov, prútených košíkov alebo keramických nádob. Nádoby môžeme sústrediť do menších skupiniek, prípadne z nich vytvoriť rad pri stene domu. Muškáty môžeme kombinovať v rámci jednej nádoby s ostatnými kvitnúcimi rastlinami, bylinkami alebo rastlinami s okrasnými listami (plektrant). Pekné sú aj kombinácie muškátov s niektorými sukulentmi.

Čo potrebujú muškáty

  • miesto – muškáty najkrajšie porastú na slnečných miestach, obľubujú priame slnko a teplo; mali by sme dať pozor, aby sa substrát príliš neprehrieval, pretože potom rastú pomalšie a menej kvitnú; vhodný je aj polotieň; nevyhnutné je zvoliť miesto chránené pred vetrom (m. štítovitolisté) a dažďom (m. veľkokveté)
  • substrát – muškáty treba vysadiť do substrátu určeného na kvitnúce balkónové rastliny, rozhodne nie do bežnej záhradnej zeminy, prípadne tej, ktorú si prinesieme z lesa; substrát musí byť výživný, priepustný a mal by obsahovať mikročastice, ktoré viažu vlhkosť
  • zavlažovanie – muškáty treba výdatne zavlažovať (ideálne ráno odstátou vodou); medzi zálievkami musí substrát mierne preschnúť; výborne sa osvedčilo pestovanie muškátov v samozavlažovacích nádobách
  • prihnojovanie – počas vegetačného obdobia muškáty pravidelne prihnojujeme špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny – je podmienkou bohatého kvitnutia; ideálne je zakomponovať zásobné hnojivo do substrátu už pri výsadbe a po rozrastení rastliny ešte dodatočne prihnojovať
  • pravidelná starostlivosť – nesmieme zabúdať ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov (sú neestetické a môžu byť zdrojom plesní); kvety nemusíme strihať, stačí ich opatrne vylomiť
  • choroby a škodcovia – hoci muškáty netrpia chorobami a škodcami, občas ich treba prehliadnuť a v prípade výskytu neželaných návštevníkov okamžite zasiahnuť

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: