Sadenie papriky

Žltá a červená paprika
zdroj: gettyimages.com

Paprika patrí k obľúbeným plodinám nielen u gurmánov, ale aj u samotných pestovateľov. Pri minimálnej starostlivosti prináša bohatú úrodu. Vysievať môžete priamo zo semienok, ale aj z priesad.

Chutný základ šalátov

Pestovať papriku zo semien si môžete dovoliť len vo veľmi teplých oblastiach s vynikajúci podnebnými podmienkami. Väčšina z nás uprednostňuje sadenie z vopred pripravených alebo zakúpených priesad. Priesady si môžete začať chystať už v tomto období, avšak na záhon budeme vysádzať až na konci mája. Riziko nočných mrazov musí byť minimálne. Nezabudnite na prihnojenie pôdy maštaľným hnojom. K dispozícii máte bohatú škálu odrôd, nižšieho aj vyššieho vzrastu. Zvyčajne paprika oporu nevyžaduje. V prípade, že bude úroda zastúpená veľkými a ťažkými plodmi, oporný systém bude samozrejmosťou. Rastlinky ukryte radšej do bezpečia skleníkov. Nebudú tak musieť odolávať náporom vetra či silnejšieho dažďa.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Pri paprike myslite na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Nikdy nepolievajte studenou vodou, ale odstátou, napr. dažďovou, vodou s primeranou teplotou. Počas rastu a kvitnutia rastlinky prihnojujte. Ideálnou voľbou je liadok. V prípade pestovania v kvetináčoch, voľte organické prípravky. Paprika potrebuje vápnik. Na toto pravidlo nikdy nezabudnite. Jeho nedostatok sa prejaví uschnutými koncami plodov, prípadne čiernymi škvrnami. Pestovanie geotextílii nie je ničím výnimočným. Chráni pôdu pred stratou vlhkosti a tepla. Zvýšenú pozornosť venujte ale zálievke aj hnojeniu. Ako sami vidíte, starostlivosť o papriku nie je vôbec náročná. Základom je vlaha, kyprá a odburinená pôda.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: