Solárny záhradný lampáš šetrí peniaze aj čas

Solárne záhradné osvetlenie
zdroj: gettyimages.com

Určite poznáte rozprávku O Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. Prečo ju spomíname? Trpaslíci si totiž pri návrate z práce svietili na cestu malými lampášmi. A tým sa budeme venovať aj v nasledujúcom článku – konkrétne lampášom solárnym. Inšpirujte sa.

Vhodne zvolené záhradné osvetlenie je kľúčom k jeho spokojnému a správnemu užívaniu. Záhrada vám ponúka množstvo príležitostí, ako ju osvetlením skrášliť počas večera. S tým je spojené aj osvetlenie terasy, chodníkov, príjazdových ciest, či rôznych objektov v záhrade. Možno by ste si mysleli, že záhradné osvetlenie je čisto dekoratívna záležitosť, no správne zvolené a umiestnené senzorové osvetlenie vám ponúka vynikajúcu funkčnosť a zároveň chráni váš pozemok.

...

V ríši siedmich trpaslíkov

Existujú tri hlavné typy záhradného osvetlenia:

  • 230V
  • 12V
  • solárne

230V záhradné osvetlenie 230V záhradné svietidlá sú klasickým typom osvetlenia s pripojením na 220 – 240V elektrickú sieť. Pri umiestnení v záhradách si treba dať veľký pozor na ochranné prvky inštalácie. 230V je nebezpečné napätie, ktoré môže pri nesprávnej inštalácii spôsobiť ujmu na zdraví vám alebo vášmu domácemu miláčikovi. Z výberu 230V záhradných svietidiel stoja za zváženie tie nástenné, ak už máte na budove pripravený bezpečný elektrický obvod.

12V záhradné osvetlenie 12V záhradné osvetlenie ponúka výhodu bezpečnejšieho napätia. Nízke napätie oceníte, ak máte doma malé deti alebo štvornohých priateľov. Na prevádzku 12V svietidiel potrebujete transformátor pre nízkonapäťové osvetlenie (menič AC/DC 230/12V). Pri nákupe si všimnite, či osvetlenie transformátor má alebo si ho musíte dokúpiť. Napájanie je možné aj cez 12V batériu, kde nepotrebujete menič a ktorú je možné dobíjať solárnym panelom.

Solárne záhradné svietidlá Solárne záhradné svietidlá sú čoraz efektívnejšie. Pracujú s nízkym napätím, takže sú aj bezpečné. Najdôležitejším faktorom je, že sa nemusíte zaoberať ich napájaním a inštaláciou elektrických káblov, ale na druhej strane potrebujete mať v záhrade slnečné miesto, aby sa mohli nabíjať. Inštalácia býva veľmi jednoduchá a následne aj ich používanie, keďže sa po zotmení automaticky rozsvietia. Solárne osvetlenie šetrí energiu a nemá vplyv na váš účet za elektrinu. Solárne panely absorbujú energiu zo slnečného žiarenia v priebehu dňa, ktorá sa premení na elektrickú energiu a uskladní sa vo vysoko účinných batériách. Keď slnko zájde, svetlá začnú svietiť. Nabité solárne lampy môžu svietiť aj 12 hodín, avšak ich výkon býva slabší ako bežné osvetlenie napájané zo siete. Sú ideálne pre objekty a záhrady bez zdroja elektrickej energie.

Pozrite si záhradné solárne osvetlenia v týchto e-shopoch:

Svetelný zdroj V dnešnej dobe využíva väčšina svietidiel technológiu LED diód. Majú nízku spotrebu s veľmi dlhou životnosťou, oproti iným typom svetelných zdrojov. Halogénové svietidlá možno zaujmú nižšou cenou, no majú vyššiu spotrebu elektrickej energie. Určite si treba zvážiť typ svetelného zdroja. Do niektorých záhradných svietidiel je možné dať ľubovoľnú žiarovku podľa typu použitej objímky (E27, E14, MR16 alebo GU10). Dnes je na trhu široký výber úsporných žiaroviek. Od LED žiaroviek s najnižšou spotrebou, cez úsporné žiarivky až po halogénové žiarovky.

Stupeň ochrany Pri výbere osvetlenia do exteriéru je potrebné dbať na jeho ochranu voči poveternostným podmienkam. Pri väčšine svietidiel je tento stupeň ochrany označený stupnicou IP (international protection). Vonkajšie osvetlenie by malo mať minimálny stupeň ochrany IP44. Prvá číslica (0-6) určuje ochranu pred vniknutím cudzieho telesa. Druhá číslica (0-8) určuje ochranu pred vniknutím vody.

Farba svetla Vo všeobecnosti sa pre vonkajšie osvetlenie odporúča farba svetla (teplota chromatičnosti) studená biela (4000 – 6000K). Je to však veľmi subjektívne, studená biela je po zotmení lepšie rozpoznateľná, ale z dekoračných dôvodov môže niekto preferovať farbu svetla teplú bielu – žltú (2500 – 4000K). Pred kúpou záhradného osvetlenia si premyslite, aká farba svetla vám bude najlepšie vyhovovať .

Druhy osvetlenia Záhradné osvetlenie prichádza na trh v rôznych prevedeniach. K dispozícii máte stĺpikové, nástenné, podlahové, dekoračné, bodové alebo senzorové svietidlá. Možností je veľa a preto je potrebné si ujasniť umiestnenie svietidla. Stĺpikové osvetlenie je vhodné do otvoreného priestoru záhrady, prípadne na osvetlenie chodníka v záhrade. Bodové a dekoračné osvetlenie môžete využiť na osvetlenie rôznych sôch, kríkov, stromov, jazierok alebo altánkov. Senzorové svietidlá ponúkajú osvetlenie priestranstva pri zachytení pohybu. Využívajú sa hlavne pri vstupných dverách, bránach alebo za účelom ochrany majetku.

Rozpočet Rozpočet je veľmi dôležitým faktorom pri nákupe záhradného osvetlenia, kde je potrebné vziať do úvahy aj dlhodobé náklady po jeho nákupe. Investícia sa pri záhradnom osvetlení napájanom elektrickou sieťou môže predražiť aj pri kabeláži rozvodov vo väčších záhradách. Túto záležitosť nemusíte riešiť, pokiaľ sa rozhodnete pre solárne záhradné svetlá. Solárne osvetlenie môžete kúpiť za porovnateľnú sumu ako tie napájané z elektrickej siete. Kupujúci k tomu ušetrí peniaze na účtoch za elektrinu.

Záverom Správne vonkajšie záhradné osvetlenie vám umožní si vychutnať vašu záhradu po zotmení a zároveň vám ju pomôže ochrániť. Či už hľadáte jemné dekoračné osvetlenie pre spríjemnenie pobytu v záhrade, reflektor pre zvýraznenie záhradných prvkov, osvetlenie chodníka alebo silný reflektor s pohybovým senzorom pre odradenie neželaných návštevníkov.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: