Solitér - typ nábytku, ktorý pozdvihne interiér

Kreslo do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Solitér dodá interiéru individuálny ráz, a to práve tým, že sa od všetkého navôkol líši, aj keď paradoxom je, že zároveň nenarušuje celkovú harmóniu v miestnosti. Najbežnejšími solitérmi, čo sa sedacieho nábytku týka, sú kreslá, pohovky, otomany či leňošky. Tento post však môže zastávať aj konferenčný stolík či komoda.

Solitérne kreslá

V posledných rokoch sú solitéry v podobe kresiel hitom interiérového dizajnu. Neplatí teda zásada, že k sedacej súprave musíte zakúpiť na vlas rovnaké kreslá. Pravdou je, že ak by boli iba podobné, požadovaný výsledný efekt by sa nedostavil. Nechajte vyniknúť odlišnosť a krásu rovnakých vecí, no v inom dizajne. Vtedy získate to, čo ste chceli – originálny interiér.

Kontrastný prvok v priestore upriamuje pozornosť, no nemusí byť len výsadou estetiky. Najmä kreslá či ďalší nábytok na sedenie, by mali plniť aj funkciu praktickosti a funkčnosti. Prvoradé je v tomto prípade pohodlie, a tak je pri výbere nutné sa zamyslieť, či daný tvar a materiál bude vyhovujúci nielen pre zariadenie miestnosti, ale aj na jeho reálne využívanie.

Pozrite si kreslá v týchto e-shopoch:

Solitér ako doplnok a dekorácia

Zaujímavý rám zrkadla, originálna knižnica, štýlová stojaca lampa či netradičná polica, ako aj mnoho ďalších, sa môžu stať solitérmi v rámci zariadenia bytu alebo domu. Väčšinou sa jedná o nadčasové kúsky, a preto sa hodia do vidieckych aj moderných domácností.

Ak sa vám nechce veľmi investovať, jedinečný nábytok a doplnky hľadajte u starých rodičov, na bazári, ale tiež prostredníctvom eshopov. Mnohí predajcovia totiž ponúkajú nové kusy nábytku či doplnkov, ktoré majú nádych „starých časov“. Nemusí však ísť len o historické predmety. Solitér vytvoríte aj prostredníctvom moderných dekorácií a nábytku, stačí len potrebný kontrast od zvyšku zariadenia.

Solitéry vyniknú najmä v obývačke, no nielen tam…

Aj nábytok akým sú skrine, stolíky či komody môže mať úlohu solitéra. Práve pri nich sa totiž dokáže prejaviť remeselná zručnosť. Interiérové solitéry na mieru si tak doslova navrhnete, pričom materiály, spracovanie aj farebná škála bude presne podľa vašich predstáv.

Vhodným príkladom je tiež kredenc alebo tzv. príborník. Dnes už neplatí, že takýto typ nábytku, povedzme vo vintage štýle, sa nemôže kombinovať s modernou jedálňou. Práve naopak. S použitím vhodných doplnkov a dekorácií sa stane jeho obľúbenou a dizajnovou súčasťou.

Samostatnou kategóriou môžu byť tiež barové solitéry. Dizajnovo sa síce približujú celkovému zariadeniu, no tvoria individuálny celok. Funkčnosť často prevažuje. V podstate čakajú na svoje využitie v zloženom stave, napríklad ako komoda. Po rozložení však môžu poskytnúť plnohodnotné barové vybavenie či servírovaciu dosku. Sen mnohých mužov v obývačke…

Pozrite si aj tieto netradičné kreslá:

Solitér v záhrade?

Aj exteriér môže využiť svoj priestor na umiestnenie solitéru. Tu sa však už nebavíme o nábytku či doplnkoch, ale o vegetácii. Stromy či kríky totiž dokážu zo záhrady vytvoriť zaujímavé miesto s pridanou hodnotou. Najmä, keď sú „individuálne“ vystavené na obdiv s dostatkom priestoru, ktorý nie je pre ich rast a krásu obmedzujúci.

Pre kompozíciu vonkajšieho solitéru sú vhodné napríklad trvácne dlhoveké dreviny. Ideálne je, keď vynikajú svojím netradičným tvarom alebo lístím či ihličím. Rôznorodá farebnosť sa pripúšťa o to viac. Akcent vysokého stromu sa môže zjemniť nižšími kríkmi či rastlinami v okolí, ktoré zaručia prirodzený „prechod očami“, no nezatienia „miesto obdivu“.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: