Spojte v kuchyni praktickosť s moderným dizajnom

Biela kuchyňa na mieru
zdroj: gettyimages.com

Kuchyňa tvorí s obývačkou a jedálenskou časťou pomyselné srdce domova. Pripravujeme v nej pokrmy, pečieme koláče, servírujeme jedlo, či zavárame sezónne ovocie a zeleninu. Jednoducho povedané, v kuchyni strávime pomerne veľa času. Aby bola útulná a vyhovovala všetkým našim požiadavkám, musí byť zariadená moderným a funkčným nábytkom. Ak si s touto úlohou neviete rady, alebo sa chcete len inšpirovať, prečítajte si nasledujúci článok. Prinášame vám niekoľko praktických rád ako zariadiť kuchyňu efektívne a pritom štýlovo.

Zariaďovanie kuchyne patrí jednoznačne k náročnejším úlohám. V prevažnej miere sa toho zhosťujú ženy. Je to logické, keďže strávia v kuchyni značnú časť dňa. Majú preto jasnú predstavu o tom, čo v kuchyni nesmie chýbať. Aby sa nám do kuchyne všetko pekne zmestilo, musíme starostlivo pracovať s priestorom, ktorý máme k dispozícii. Veľkosť miestnosti nám určí počet kusov nábytku, voľbu spotrebičov, ale aj to, či bude v kuchyni jedálenská časť alebo nie. Kuchyňa však musí nie len dobre vyzerať, ale aj slúžiť potrebám majiteľov domu či bytu. Nezabudnite preto spojiť moderné s praktickým a hlavne funkčným. Dôležitý je nie len výber zariadenia, ale najmä jeho rozmiestnenie a usporiadanie v priestore. Pri zariaďovaní nového bytu alebo domu máte na výber medzi izolovanou kuchyňou a otvorenou kuchyňou. V druhom prípade máme na mysli kuchyňu spojenú s obývacou časťou. Otvorenou kuchyňou zväčšíte dispozičný priestor, pri varení môžete sledovať televíziu alebo komunikovať s rodinou. Výrazným nedostatkom zostáva hluk, neporiadok a pach, ktorý zahltí celý priestor.

Ako postupovať pri zariaďovaní kuchyne

Prvým faktorom zostáva priestor. Veľkosť interiéru predurčí aj budúci vzhľad vašej novej kuchyne. Ešte pred tým, ako začnete vyberať jednotlivé komponenty, premyslite si koľko času v kuchyni strávite, ako často zvyknete variť a akú náročnosť pripravovaných pokrmov preferujete. Od toho totiž závisí veľkosť a tvar kuchynskej linky, zabudovanie systému pre odsávanie pary, izolovanie hluku, ale najmä výber a usporiadanie spotrebičov. Ak zariaďujete kuchyňu od základov treba myslieť aj na zapojenie vody, umiestnenie odtoku, elektrických zásuviek, či ventilácie. Urobte si východiskový nákres, na ktorom presne vyznačíte usporiadanie prvkov v kuchyni. Zlepší vám to nie len orientáciu, ale pomôže aj pri doťahovaní detailov.

...

V kuchyni nikdy nesmie chýbať pracovný sektor. Jeho vytvorenie súvisí s pohybom po kuchyni a skladá sa z troch pracovných zón. V prvej časti pripravujeme potraviny, druhá slúži na umývanie riadu a v tretej prebieha varenie. Jednotlivé časti sú od seba v primeranej vzdialenosti, to znamená, že máme vždy všetko po ruke, no zároveň nemusíme pobehovať z jedného konca kuchyne na druhý. K súčasným trendom patrí vytváranie tzv. kuchynských ostrovov.  Ide o priestor, nachádzajúci sa spravidla v strede miestnosti, ktorý môžete využívať na prípravu jedál, alebo aj samotné stolovanie. V otvorenej kuchyni krásne vynikne a pomyselne predelí priestor. Malú uzavretú kuchyňu však ešte viac zaťaží a zostane nevyužitý.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Nezanedbajte ani výber spotrebičov. Sporák, rúra na pečenie, umývačka riadu, či chladnička, všetko musí mať v kuchyni predpripravené miesto. Dôležitou súčasťou kuchynskej linky je drez, najlepšie dvojdielny. Sami zistíte, že sa vám neoplatí zapínať umývačku riadu kvôli každej šálke a odkladaciu plochu drezu oceníte pri umývaní a príprave potravín. Farbu kuchynskej linky prispôsobte veľkosti interiéru. Aktuálnym módnym trendom sú tmavé odtiene, kombinácia bielej a čiernej, či tmavé drevo. Takéto povrchy sa menej špinia, sú trvácnejšie, no opticky zmenšujú priestor. V prípade malej kuchyne sa im určite vyhnite a zvoľte radšej bledé a pastelové odtiene v kombinácii s lesklými povrchmi.

V žiadnej kuchyni nesmie chýbať kvalitné osvetlenie. Ideálne je to nad pracovnou doskou, kuchynským ostrovom a drezom. Praktickým a štýlovým riešením sú LED pásiky a LED svetlá. V oblasti použitých materiálov je najdôležitejšia pracovná doska. Použitý materiál by mal byť pevný a odolný voči rezaniu, nárazom, no najmä horúcim hrncom. Najčastejšie sa využíva prírodný alebo umelý kameň, nerez, porcelán, laminát, či lisované drevo s povrchovou úpravou. Trendom sa stáva aj obyčajný betón. Vo väčšine domácností sa nakupujú potraviny do zásoby. Je preto potrebné využiť každý centimeter štvorcový. Zaraďte do svojej kuchynskej zostavy aj skrinky s predným vyklápaním, na steny umiestnite police či rohové organizéry. Ak premýšľate nad podlahou, odporúčame kameň alebo dlažbu. Drevo síce úžasne vyzerá, no dlážka v kuchyni by mala byť predovšetkým odolná, trvácna a nenáročná na údržbu. Steny nemusíte nutne pokryť kachličkami, či obkladom. Vyplňte však aspoň miesta vysoko náchylné na ušpinenie, ako sú napr. priestory pri dreze alebo sporáku. Finálny vzhľad kuchyne je samozrejme na vás. Zariaďte si ju však tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a vedeli ju plnohodnotne využívať.

Pozrite si aj tieto krásne kuchynské linky: