Stôl pod počítač - z masívu alebo moderný?

Počítačový stôl
zdroj: gettyimages.com

Moderné technológie si robia nároky na vlastný priestor. Aby sme sa nemuseli vzdať rôznych technických vychytávok a zároveň mali pri práci či zábave na počítači dostatok priestoru, počítačové stoly ponúkajú svojím dizajnom sofistikované riešenie. Aj práca s takýmto typom informácií vyžaduje určité nároky na pohodlie a praktickosť. Doprajte si zdravé sedenie za kvalitným PC stolom a predíďte zdravotným komplikáciám s chrbticou. Aby ste sa za počítačovým stolom cítili naozaj komfortne, musí spĺňať určité podmienky.

Typ stola

Pri kúpe stola pod počítač je potrebné si uvedomiť, do akej miestnosti je určený. Či je súčasťou študentskej izby alebo pracovne, či kancelárie. Následne sa treba riadiť veľkosťou priestoru, ktorý máte k dispozícii. Na základe týchto kritérií sa môžete rozhodnúť pre klasický stôl obdĺžnikového tvaru alebo pre rohový PC stôl. V študentských izbách je obľúbeným typom stola práve rohový variant, ktorého lomený tvar dodáva potrebný dostatok priestoru nielen na prácu s počítačom, ale tiež voľnú pracovnú plochu na školské činnosti.

Obidva typy stolov výrobcovia ponúkajú s praktickými úložnými priestormi v podobe políc, zásuviek či skriniek. Všetko závisí od zvoleného štýlu a financií. Bežné rozmery obdĺžnikového stola sú 70 x 120/140 cm s optimálnou výškou 70 – 80 cm. Dostupné sú aj stolíky s väčšou pracovnou plochou v rozmeroch 80 x 200 cm. Ak sa vám aj táto veľkosť plochy zdá nepostačujúca, nechajte si stôl pod počítač urobiť na mieru. Ocenia to najmä tí, ktorí aktívne pracujú za počítačom a súčasťou ich stola je niekoľko monitorov.

Všetko má svoje miesto

Vychytávky v podobe vysúvateľného modulu na klávesnicu či myš nie sú žiadnou novinkou, no ešte stále ich praktickosť vieme oceniť. Pri práci na PC máme klávesnicu s myšou ihneď k dispozícii a po jej dokončení sa stanú nenápadnou súčasťou stola. Počítačové stoly sa môžu pýšiť aj tzv. podstavcami v rôznych úrovniach stola. Takáto vyvýšená časť nábytku odbremení pracovnú plochu a vyvýšený podstavec ponúkne miesto na umiestnenie monitora. Niektorí výrobcovia ponúkajú ako bonus k tomuto úspornému riešeniu miesta tiež funkciu naklonenia a nastaviteľnej výšky podstavca.

Pozrite si PC stoly v týchto e-shopoch:

Počítačový stôl z masívu

Aj za stolom sa môžete cítiť komfortne. Stôl vyrobený z masívu dodáva pocit luxusu a je druhom materiálu, ktorý nikdy nevyjde z módy. Jeho nadčasový dizajn obľubujú najmä pracovne či kancelárie. Keďže je cenovo náročnejší, uprednostňuje tieto typy miestností pred študentskou izbou. To však neznamená, že ho vašej ratolesti nemôžete dopriať. Dômyselné zásuvky, výnimočný priestor na dokumenty – aj honosnejšie stoly ponúkajú efektívne riešenia úložných priestorov.

Ak kupujte počítačový stôl vyslovene na pracovné účely, berte do úvahy, že za ním strávite niekoľko hodín denne. V takomto prípade sa naozaj oplatí investovať do kvalitnejších materiálov. Masív nepochybne medzi ne patrí. Nerobte kompromisy a doprajte si veľký stôl s dostatkom pracovnej plochy. „Hĺbka“ stola je dôležitá, najmä ak ide o vzdialenosť medzi očami a monitorom (odporúča sa min. 60 cm). Súčasťou stolov z masívu býva často tzv. zadná stena.

Aby počítačové káble nevytvárali efekt neporiadku, môžete ich nenápadne ukryť cez špeciálny otvor zadnej steny. Táto decentná úprava sa postará o elegantnejší vzhľad stola. Pevnosť, stabilita a trvácnosť – tieto tri vlastnosti vás zaručenie potešia pri kúpe počítačového stola z masívu.

Moderný PC stôl

V súčasnosti pracuje s počítačom takmer každý. Či už ho využíva na pracovné alebo osobné účely. Čas strávený za touto technickou vymoženosťou sa počíta na desiatky hodín týždenne. A to nemusí byť súčasťou vašej práce. Obľúbené počítačové hry či sociálne siete pripútavajú čoraz viac ľudí pred monitory. Aby ste sa aj pri tejto činnosti cítili pohodlne, doprajte si PC stôl podľa vašich predstáv. Nemusí byť nezaujímavý a nudný.

Súčasné stoly oplývajú originálnym dizajnom, ktorý ponúknu pre domy aj menšie byty. Všetko, samozrejme, závisí od vášho preferovaného štýlu nábytku a celkového interiéru. Výhodou moderného dizajnu počítačových stolov je najmä ich ergonómia, ktorú poskytujú v kombinácii jednoduchých a čistých línií. Častou vychytávkou býva nastaviteľná výška pracovnej plochy. Ak máte radi minimalizmus, určite nájdete PC stôl aj v tomto dizajne.

Pozrite si aj tieto PC stoly:

Súčasťou moderných počítačových stolov môže byť napríklad aj sklená pracovná plocha. Treba si však rozmyslieť, ako často sa chceme venovať údržbe a čisteniu. Moderné stoly taktiež obľubujú kvalitné materiály. Ich kúpou sa preto nemusíte obávať, že budú mať krátku životnosť. S kvalitou však stúpa aj cena. V opačnom prípade počítajte s pravdepodobnými znakmi opotrebenia.

Zladenie stola so zvyškom interiéru miestnosti nie je žiadny problém. V prípade počítačového stola z masívu aj moderného stola máte k dispozícii množstvo materiálov, štruktúr dreva a farebných prevedení. Povrchovú úpravu si taktiež môžete zvoliť podľa vášho gusta. Či už si vyberiete jednoduchý typ PC stola určený pre základné potreby, alebo počítačový stôl prispôsobený na mieru vašich individuálnych požiadaviek, v širokom sortimente tohto druhu nábytku nájdete po čom túžite.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: