Stropné aj na stenu: LED svietidlo sa hodí všade

Stropné LED svietidlo
zdroj: gettyimages.com

Éra klasických žiaroviek už pomaly upadá. Vystriedali ich žiarivky, no v mnohých prípadoch ešte úspornejšie LED svietidlá. Sú moderné, v nápaditom dizajne, množstve tvarov, veľkostí a navyše s možnosťou zmeny farby a intenzity osvetlenia. Poďte sa s nami inšpirovať.

V kategórii LED svietidiel nájdete guľaté stropné a guľaté či hranaté podhľadové svietidlá, ktoré poskytujú koncentrovaný lúč a sú vhodným dizajnovým aj funkčným doplnkom. Nahrádzajú predovšetkým bodové osvetlenie. Všetky LED svietidlá sú robustné, veľmi jasné a vysoko spoľahlivé. Ich životnosť je viac ako 50 000 hodín a dosahujú až 85% úsporu energie oproti klasickým bodovým svetlám. Ich výkon sa pohybuje v rozmedzí od 3W do 25W a môžete ich zakúpiť v rôznych farbách svetla – teplé biele, neutrálne biele a studené biele.

Ich výhodou je, rovnako ako u všetkých LED svietidiel, nízky odber energie pri zachovaní rovnakej intenzity osvetlenia, v porovnaní s klasickými zdrojmi svetla. Vďaka tomu sa toľko nezahrievajú a nehrozí preto vznik požiaru. Ich životnosť je niekoľkonásobne dlhšia, pri bežnej prevádzke môžu v domácnosti vydržať až 25 rokov. Nie sú náchylné k častému zapínaniu a vypínaniu.

Pozrite si stropné LED svietidlá v týchto e-shopoch:

Univerzálne LEDky

Pokiaľ chcete v interiéri aspoň čiastočne nahradiť slnečné svetlo, nestačí vám iba jedno centrálne svietidlo uprostred stropu a stolová lampa. Svetelný dizajn je sofistikovaný odbor, ktorý má jasné pravidlá. Tým aktuálne najpokročilejším trendom je LED technológia. LED žiarovky prinášajú 80-90% úsporu a v porovnaní s klasickými žiarovkami majú oveľa vyššiu životnosť. Podľa typu vydržia 10 000 až 50 000 hodín, čo predstavuje 15 až 50 rokov. Výkon kvalitných LED zdrojov je porovnateľný s klasickými, bežne používanými žiarovkami ale ich vývoj ide neustále dopredu. Dôležité je kupovať LED žiarovky podľa toho, do akého priestoru ich chcete inštalovať, a aký efekt chcete dosiahnuť. V tom ponúkajú LED zdroje naozaj nepreberné možnosti v oblasti dizajnu, výkonu, farby svetla aj vlastností.

LED žiarovka, či už vyzerá ako klasická žiarovka, kvapka, sviečka, bodová žiarovka, reflektor alebo trubica sa používa rovnakým spôsobom ako klasická. Rozsvieti sa ihneď po zapnutí, pre dosiahnutie maximálneho jasu jej stačia iba 0,2 sekundy. Po celú dobu životnosti svieti stále rovnako jasne (svetelný tok nesmie klesnúť pod 90%). Zabudnite na watty, sledujte údaj o svetelnom toku. Uvádza sa v lúmenoch a je to jeden z najdôležitejších údajov, o ktorý by ste sa mali zaujímať pri kúpe novej žiarovky. Napríklad LED ekvivalent klasickej 60 wattovej žiarovky má hodnotu 806 lúmenov, takže ak chcete približne rovnakú svietivosť, pozerajte sa po žiarovke s podobnou hodnotou – práve tá je ideálna pre bežný centrálny zdroj svetla v miestnosti. Kúpiť si ale môžete aj ekvivalent klasickej, až sto wattovej žiarovky.

Pozrite si aj tieto stropné LED svietidlá:

Svietidlá môžu mať rôzne odtiene – od chladných tónov až po žltú. Pri výbere sa pozrite na udávanú farebnú teplotu svetla. Moderné žiarivky majú oproti klasickým žiarovkám spravidla „belší“ odtieň, a tak sa viac približujú dennému svetlu. V miestnostiach pre odpočinok alebo spánok je vhodnejšie osvetlenie s nádychom žltej, ktoré výrobcovia často označujú ako „teplú bielu“. Naopak svietidlá s chladnejším odtieňom bielej majú pozitívny vplyv na našu bdelosť a podporujú sústredenie. Preto sa často volia ako pracovné osvetlenie do kuchyne alebo pracovne. Označujú sa ako „denná biela“ alebo „prirodzená biela“. Ak si chcete vybrať odtieň osvetlenia presne, pozrite sa na udávanú farebnú teplotu svetla. Meria sa v kelvinoch (K). Všeobecne platí, že čím vyššia hodnota, tým je odtieň svetla chladnejší.

Okrem stropných svietidiel prilepených priamo na strop, zápustného osvetlenia v podhľadoch, bodových svetiel alebo LED panelov sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené LED pásiky. Pružný tenký pásik je osadený drobnými zdrojmi. Môžete ho úplne jednoducho zastrihnúť na požadovanú dĺžku. Spodná strana je vybavená lepidlom. Pritlačením pásik ľubovoľne umiestnite na police, spodné hrany kuchynských skriniek, či priamo na stenu. Netreba zložitú prípravu ani montáž. Pásik môžete viesť rovno, alebo pracovať aj s rôzne zakrivenou líniou. Podľa typu spracovania je možné vybrať si aj LED pásiky s reguláciou intenzity a farby svetla. Pruh svetelných bodov môže doplniť a zvýrazniť členitý profil miestnosti, olemovať obývaciu stenu a upozorniť na zaujímavé dekorácie. Ako samostatný zdroj vydáva príjemné doplnkové svetlo, ktoré zároveň dostatočne osvetlí svoje bezprostredné okolie pre bežné činnosti.

Typy LED svietidiel

  • bodové LED stropné svietidlá – vhodné ako dekoračné osvetlenie do kancelárií, domov, reštaurácií či barov. Jednoduchá inštalácia pomocou pružiniek, stačí zacvaknúť do pripraveného otvoru a pripojiť. Uhol svitu je v rozmedzí od 45 do 90 stupňov, podobajú sa teda najviac bodovému osvetleniu
  • klasické LED stropné svietidlá – podobajú sa viac klasickému osvetleniu, uhol svitu je 180 stupňov, poskytujú teda pomerne veľký rozptyl svetla. Vďaka tomu sú vhodné napríklad do panelákových chodieb, k osvieteniu schodísk, pivníc, vchodov do budov, obchodov, nemocníc, skladov, úradov, vchodových dverí, kúpeľní či toaliet
  • kruhové a hranaté LED podhľadové svietidlá – sú vhodným riešením do priestorov so zníženým stropom a tiež sú vďaka svojmu jasnému svetlu často používané pre produktové osvetlenie. Ideálne sa hodia do obytných aj administratívnych priestorov. Využitie nájdu v kúpeľniach, kuchyniach, predsieňach, chodbách, jedálňach alebo aj v kanceláriách. Vďaka jednoduchému dizajnu nerušia celkový dojem z priestoru a s uhlom svitu 120 stupňov plnia efektívne svoju osvetľovaciu funkciu

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: