Sú lepšie kosačky s pojazdom alebo bez?

Kosačka bez pojazdu
zdroj: gettyimages.com

Trávniky sú krásne, ak je o ne dobre postarané. Pravidelná starostlivosť zahŕňa hnojenie, zavlažovanie, no najmä kosenie. Chcete mať aj vy pestovaný trávnik? Zaobstarajte si kvalitnú kosačku. V nasledujúcom článku vám poradíme, či je lepšia kosačka s pojazdom, alebo sa zaobídete aj bez neho.

Keď kosačka dobre kosí a ešte sa aj ľahko nosí

Ak spomíname kosačky s pojazdom, budeme sa venovať hlavne kosačkám motorovým. Na trhu je dostupných viacero typov kosačiek, z ktorých každý má svoje prednosti aj nedostatky, výber je teda maximálne vo vašej réžii. Motorová kosačka vám ale ponúkne o niečo vyšší komfort. Máte veľký pozemok, tiahnúci sa ďalšej od domu? Potom ste stotožnení s faktom, že s kosačkou v ruke strávite aj niekoľko hodín. Pohodlie vám prinesie špeciálne tvarovaná rukoväť.

S motorovou kosačkou pokosíte skutočne rozsiahlu plochu, pričom zvládne jazdu do svahu, ale aj rozličné nerovnosti na povrchu. Čo je ale najdôležitejšie, nepotrebuje elektrické napájanie, ktoré by, pri väčšej vzdialenosti od domu, predstavovalo asi najväčší problém. Ľahko a rýchlo pokosíte všetky zákutia, rohy, obkosíte trávu okolo stromčekov, kríkov aj chodníkov.

Pozrite si záhradné kosačky v týchto e-shopoch:

Pojazd alebo nie?
Kosačky disponujú rozmanitým príslušenstvom, ktorého zaobstaranie je viac-menej dobrovoľné, no v každom prípade vám tieto „vychytávky“ uľahčia prácu. Jednou z možností je kosačka s pojazdom. Pojazd uľahčuje riadenie a kosačka ide prakticky sama. Zvládnete tak prekonanie rôznych povrchových nerovností či svahov. Oceníte ho najmä pri veľkých záhradách. Menšie pozemky si vystačia aj bez pojazdu, avšak konečné rozhodnutie, kosačka s pojazdom alebo bez, závisí aj od charakteru trávnika a požiadaviek, ktoré kladiete na jeho údržbu.

Kosenie trávy
zdroj: gettyimages.com

Negatíva motorových kosačiek
Je ich hneď niekoľko. V prvom rade pravidelná starostlivosť o motor, výmena oleja či filtrov. Doma budete musieť mať zásoby paliva, aby sa vám nestalo, že sa zrazu minie a vy budete práve v strede kosenia. Ak si vyberiete kosačku bez pojazdu, pripravte sa na poriadnu makačku a počítajte s tým, že vaša nežnejšia polovička sa do procesu kosenia nezapojí vôbec. A, samozrejme, so železnou pravidelnosťou budete vysypávať zberný kôš.

Bolo by však naivné si myslieť, že nájdete kosačku, ktorá by bola ideálna. To jednoducho nie je možné. Ešte pred kúpou si porovnajte výrobcov, ich ponuku a ceny, nebojte sa poradiť s odborníkom. Nejde totiž o lacnú ani krátkodobú investíciu. Informujte sa o záručnej dobe, možnostiach servisu, výmeny a dostupnosti náhradných dielov.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: