Sú lepšie plastové, kovové či drevené záhradné stoličky?

Záhradné stoličky
zdroj: gettyimages.com

Leto už začalo a s ním aj príjemné posedenia vonku pri grile alebo s priateľmi pri pohári dobrého vína. Výber záhradného nábytku nemožno určite zanedbať. Avšak okrem stola sú dôležité aj samotné stoličky či kreslá. Ako na to? Inšpirujte sa.

Ak plánujete využívať záhradné stoličky a kreslá celoročne, siahnite po trvácnych modeloch z kvalitných, pevných materiálov. Dôležité je, aby bol váš záhradný nábytok odolný voči vode, zime a UV žiareniu.

Pohodlné sedenie je základ

Na využívanie v každom ročnom období sa výborne hodia kreslá a stoličky s kovovou konštrukciou, napríklad z ľahkého, nehrdzavejúceho hliníka alebo z oceľových profilov, ktorých povrch je ošetrený špeciálnym antikoróznym prípravkom, práškovými farbami alebo pozinkovaním. Kovové stoličky sú veľmi praktické a pre ich vyššiu hmotnosť sa nemusíte obávať, že ich odfúkne. Ak sa rozhodnete pre drevené záhradné stoličky alebo kreslá, zvoľte si pevnejšie, exotické drevo, ako je napríklad teak alebo meranti. Záhradné hojdacie kreslo alebo polohovateľné kreslo z pevného dreva môžete doplniť látkovými vankúšmi s prateľným poťahom. Ak bude váš drevený nábytok vystavený poveternostným vplyvom, je vhodné ho pravidelne impregnovať.

Pozrite si záhradné stoličky v týchto e-shopoch:

V prípade, že plánujete využívať záhradný nábytok len v lete, odporúčame vám lacnejšie záhradné stoličky a kreslá z plastu, ktorým nevadí vlhkosť a môžete ich pokojne zabudnúť na záhrade a nechať zmoknúť. Letným dažďom úspešne odolajú kreslá alebo stoličky z umelého ratanu. Tento materiál však neznáša mrazy a preto by sme mali nábytok z umelého ratanu na jeseň presunúť na suché miesto, napríklad do zimnej záhrady. Na letné využívanie je vhodný aj ľahký kovový nábytok, napríklad stohovateľné stoličky z hliníka. Ak radi organizujete záhradné grilovačky a oslavy, budú sa vám hodiť do zásoby aj skladacie stoličky. Na trhu je množstvo cenovo dostupných druhov stoličiek, ktoré zaberú v zloženom stave veľmi málo miesta a preto sa výborne uplatnia na záhrade. Ide o cestovné stoličky, campingové stoličky, rybárske stoličky (s praktickými držiakmi nápojov) či jednoduché skladacie trojnožky.

V lete sa mnohé reštaurácie a kaviarne presúvajú na čerstvý vzduch. Je nutné tomu prispôsobiť aj výber nábytku. Nakoľko vaše stoličky alebo kreslá sa budú využívať každý deň, materiál, z ktorého budú vyrobené, by mal byť pevný a odolný. Vyberajte si modely s vysokou nosnosťou (nad 100 kg), čo spĺňa predovšetkým kovový a drevený nábytok (tvrdé drevo, ošetrené prípravkom proti vlhkosti). Ďalším kritériom výberu je pohodlnosť. Uprednostnite stoličky s opierkami na ruky a kreslá s možnosťou pridať látkové podušky (ideálne také, ktoré sa dajú prať). Nakoľko nábytok budete využívať len v teplých mesiacoch, mali by ste si vybrať také kreslá a stoličky, ktoré sa dajú zložiť alebo sú stohovateľné.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: