Trávnikový koberec je dobrou investíciou

Umelý trávnikový koberec
zdroj: gettyimages.com

Mať trávnik ako koberec, predstavuje značnú dávku pohodlia a ušetreného času. Nemusíte čakať, kým vzíde, tak často kosiť, odpadá vám problém s mulčovaním. Všetko za má aj svoje proti. Poďme sa na trávnikové koberce pozrieť zblízka.

Tráva môže byť aj umelá

Na začiatku je nutné poznamenať, že trávnikový koberec sa skutočnej tráve nevyrovná, avšak pozitíva, ktoré so sebou prináša oceníte hlavne v problémových častiach záhrady. Oba typy trávnikov môžete kombinovať, pričom koberec situujte na tienisté a na slnko chudobné časti pozemku. Prírodnému trávniku trvá pomerne dlho, kým vzíde a vytvorí celistvú plochu. Je potrebné ho kosiť a pravidelne zavlažovať, avšak voda vsiakne do zeme a vytvára prirodzenú ochranu pred zosuvmi a vyplavovaním. Navyše môžete umiestniť pokosenú trávu do kompostoviska a vytvoriť si tak prírodné hnojivo.

Trávnikový koberec je úplným opakom skutočnej trávy. Pokládka je hotová v okamihu, nevyžaduje kosenie ani polievanie, nevzniká odpad, ktorý je nutné kompostovať alebo vyvážať. Je vhodný do tmavých a tienistých kútov záhrady, kde by vám klasický trávnik nenarástol. Ľahko ho skombinujete s dlažbou, kamenivom, ale aj so skutočnou trávou. Prepúšťa dažďovú vodu a odolá aj moču štvornohých miláčikov. Ak však zbadáte psíka, ako ciká na trávnikový koberec, miesto radšej opláchnite záhradnou hadicou.  Ako ho udržíte v čistote? Pomôže vám vysávač, metla alebo hadica, to je všetko.

Umelý trávnikový koberec
zdroj: gettyimages.com

Použitie, príprava podkladu, cena
Aj v prípade trávnikového koberca budete musieť pripraviť podklad. Inštalačná plocha by mala byť rovná, jej povrch vysypte jemným štrkopieskom. Koberec dostanete v podobe pásov, navzájom ich zlepíte a výsledný komplex pripevníte o podklad, hlavne po okrajoch. Nezruinuje vás ani jeho cena, m2 stojí približne 5 eur. Na trhu sú dostupné aj drahšie modely, závisí to od preferencií zákazníka a konkrétneho modelu. Ako sme už naznačili, využitie nájde na tmavých, menších a suchých miestach, pokryje aj nepekné pevné plochy, či zakryje priestor medzi domom a susedným plotom, ktorý by ste účelne využili len s veľkými ťažkosťami.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: