Viete čo je hygge štýl?

Hygge štýl
zdroj: gettyimages.com

Interiérové zariadenie v škandinávskom duchu zaujalo nielen mnohých dizajnérov, ale aj ľudí, ktorí majú radi jednoduchosť a útulnosť zároveň. Aj tento raz ide o severské inšpirácie, no tie sa netýkajú iba nábytku a doplnkov. Hygge štýl je, okrem iného, spôsob, akým v domácnosti trávite svoj čas, ako sa pritom cítite…

Hygge štýl sa nedá kúpiť, no môžete ho vytvoriť

Dáni sú podľa mnohých výskumov najšťastnejší národ na svete (neovplyvňuje ich ani menej priaznivé počasie). Svoju zásluhu na tom má nepochybne aj spomínaný životný štýl, ktorý pramení zo snahy uniknúť pred každodenným stresom či hlukom a neutíchajúcim životom veľkomesta. Duševná pohoda, spolupatričnosť či schopnosť robiť obyčajné veci a činnosti zaujímavo, je preto základom receptu na hygge.

Podľa výskumu Happiness Research Institute až 78% Dánov potvrdilo, že najlepším miestom na realizovanie hygge je práve interiér domova. Ten, okrem iného, spájajú s umiestnením pohodlného sedenia pri kozube, s dekoráciami pripomínajúcimi les a prírodu, s knižnicou a komfortným kútikom na čítanie, kde netreba zabudnúť ani na deku či príručný stolík na odloženie kávy alebo horúceho čaju.

Hygge štýl
zdroj: gettyimages.com

Koncepcia hygge dizajnu

Základom je rovnováha, jednoduchosť a útulnosť. Snaha o výrazné dizajnové prvky nemusí vždy vyznieť harmonicky, čo je práve opakom zariadenia v tomto duchu. Prepojenie prírody a tradície s moderným štýlom bývania je v tomto prípade to pravé orechové. Kameň, drevo, prírodné textílie či keramika majú hlavné zastúpenie. No ani sviečky, lampáše a vonné difúzery nesmú v hygge interiéri chýbať.

Blízkosť k škandinávskemu štýlu či k minimalizmu je vyjadrením funkčnosti a elegancie. Tú dosiahnete napríklad správnou organizáciou nábytku, zatiaľ čo sa o sofistikovanosť postarajú tzv. machové steny alebo obklad v dekore dreva. Huňatá deka, koberec, mäkké vankúše, knihy či fotografie majú zelenú. Množstvo elektroniky, kov a veľké množstvo výrazných dekorácií naopak červenú.

Pozrite si pohovky v týchto e-shopoch:

Stačí tak málo…

Každý z nás má iný hygge. Niekto ho môže nájsť pri čítaní knihy, na tanečnom či divadelnom pódiu, na prechádzke, počas vychutnávania jedla, kávy, západu slnka či akejkoľvek záľuby alebo obľúbenej činnosti. Niekedy stačí pustiť dobrú hudbu a zapáliť sviečku, dopriať si chvíle, ktoré nás dokážu urobiť spokojnejšími a šťastnejšími v spoločnosti blízkych. Ak ste momentálne sami alebo odcestovaní, odkrojte si z časti uponáhľaného dňa a dožičte si „sebeckú“ chvíľku pohody.

Pozrite si pohovky:

Ak by sme chceli veľmi zjednodušene vysvetliť princíp fungovania hygge, ide o potrebu „žiť“, ktorá dominuje nad potrebou „mať“. Namiešajte si ingrediencie hrejivej domáckej atmosféry, čerstvo vypratej posteľnej bielizne, horúceho kúpeľa, pocitu bezpečia, vychutnávajte si každý okamih a ponorte sa tak do tohto pozitívneho sveta. Spýtajte sa sami seba, čo vám robí najväčšiu radosť a doprajte si nielen pekný interiér, ale aj príjemný spôsob života s minimalizovaním stresujúcich momentov.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: