Vitrína - ideálne miesto nielen na vystavenie dekorácií

Sklenená vitrína do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Presklená vitrína je výborným úložným priestorom s možnosťou prezentácie obľúbených predmetov. Výhodou je, že všetko, čo sa „ukrýva“ vo vnútri je chránené pred prachom a vlhkosťou. Sklenené nemusia byť iba dvierka, ale tiež celé steny jej konštrukcie.

V minulosti sa využívala najmä na vystavovanie porcelánu, v súčasnosti ju môžete využiť ako domácu knižnicu, malý bar na poháre a alkohol, hodí sa tiež do jedálne, obývačky aj kúpeľne. Detská a študentská izba tiež neobídu naprázdno, napríklad pri vášnivých zberateľoch modelov áut.

Vitrína do obývačky

Pre vitríny je dominujúca prezentačná funkcia. Nemáme na mysli len tie, ktoré sa nachádzajú vo výklade predajní, ale aj tie, ktoré sú súčasťou obývacích izieb. Určite aj vy máte doma predmety, ktoré sú srdcu blízke alebo sa vám jednoducho páčia a radi sa na ne pozeráte. Čo tak ich vystaviť?

Obývačka je na to ideálnou miestnosťou, pretože sa môžete pozerať na obľúbené veci len tak pri sledovaní televízie či relaxovaní. Aj také maličkosti ako predmety vo vitríne sa môžu postarať o zlepšenie nálady či útulnú atmosféru. Otázkou však zostáva, čo a ako vystavovať?

Samozrejme ide o individuálne estetické cítenie. Je to vaša obývačka, vaša vitrína, vaše predmety a váš vkus. Ak by sme sa na to pozreli z čisto dizajnovej stránky, porcelánové sošky už veľmi v móde nie sú, rovnako ani sklenené zvieratá a „mini dekorácie“. Skúste sa radšej poobzerať po dekoračných doplnkoch a do veľkých a vysokých vitrín neumiestňujte malé veci, ktoré v tomto priestore nevyniknú (výnimkou sú vitríny určené pre zberateľov).

Pozrite si vitríny v týchto e-shopoch:

Modely áut, postavičky akčných hrdinov, hodnotné mince – zberateľská vitrína je ideál

Možno aj vy ich máte vo svojom okolí takých ľudí alebo ste práve jedným z nich. Reč je o vášnivých zberateľoch rôznych vekových kategórií, ktorých koníčkom je „hromadenie“ určitého druhu vecí. Aby napríklad modely lietadiel neskončili zahrabané niekde v skrini, vhodným riešením je sklenená zberateľská vitrína.

Často práve tento typ ponúka v príslušenstve aj osvetlenie, ktoré doslova nasvieti predmety na obdiv. Vitrína na autíčka (nielen na ne) môže mať rôzne podoby. Tentokrát nemáme na mysli štýl, ale spôsob „umiestnenia“. Tieto presklené skrinky väčšinou bývajú na nožičkách, sokli alebo v závesnej verzii na stenu. Je len na vás, ktorý typ vystavovania uprednostníte.

Chladiaca vitrína – luxus pre bežné domácnosti

Vitríny majú jednu výhodu, a to tú, že aj keď sa uložené predmety nachádzajú v uzavretom priestore, v podstate sú vystavené na obdiv. Slovo chránené má v tomto prípade niekoľko stupňov. Luxusné verzie vitrín totiž môžu byť vybavené aj chladením a špeciálnymi funkciami pre dlhú životnosť.

Môžete si tak uschovať napríklad drahé knihy a dokumenty, vína a destiláty, cigary a mnohé ďalšie predmety. Základom je to, že vnútorný priestor je udržiavaný pod nastavenou teplotou a vlhkosťou, čím sú „uschované“ veci chránené pred okolitým vplyvom prostredia a počasia.

Za chladiacu vitrínu by sme mohli považovať aj tzv. chladničku na víno, ktorá rovnako disponuje reguláciou teploty a jej predné dvierka sú sklenené, čo umožňuje vystaviť na obdiv kvalitné fľaše hroznového moku. Aj vy ste dostali chuť?

Drevená vitrína je overená kvalita

Interiérové vitríny majú stále svojich priaznivcov, ba dokonca sú obľúbeným druhom nábytku aj pre súčasných dizajnérov. Moderné obývačky si totiž nepýtajú početné obývacie komponenty skríň, ale vystačia si s TV skrinkou, komodou a vitrínou. Práve v nej sa môžu vynímať doplnky a dekorácie.

Presklená skrinka z masívu je klasika, a to sa týka vidieckeho aj moderného štýlu. Rustikálna vitrína, rovnako aj vintage, provensálska či retro si totiž nájde svoje miesto v domoch aj bytoch, v meste aj na dedine. Dôležité je však zladenie so zvyškom interiéru.

Aj kovová vitrína zamieša karty v oblasti dizajnu. Nemusí ísť iba o rustikálny štýl. Je však pravdou, že takéto prevedenie je skôr moderného charakteru. Hodí sa do jedálne, na poháre a riady, ale tiež na alkohol či do obývačky na knihy. Ak si chcete dopriať originálne kúsky, nech už ide o ktorúkoľvek miestnosť a účel, zavítajte na bazár a vitrína „určená na odpis“ môže s trochou šikovnosti a zručnosti zdobiť aj vaše obytné priestory (biela vitrína je pri renovácii TOP).

Pozrite si aj tieto krásne vitríny:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: