Vyberáme komodu - dub, buk, orech, či iné drevo?

Hnedo čierna komoda
zdroj: gettyimages.com

Komody sú nie len obľúbené a vyhľadávané, sú doslova hitom každej sezóny. Šikovný kúsok nábytku zaujímavý farbou aj dizajnom, v najrôznejších veľkostiach a zároveň univerzálny z hľadiska interiéru. Poskytujú dostatok úložného priestoru, sú kombinovateľné a hodia sa prakticky do každej izby v dome, či byte. Komodu využijete v spálni, obývačke, ale aj v detskej izbe. Praktickejšie typy zasa v predsieni, či kúpeľni. Doslova neobmedzené možnosti využitia len zvyšujú mieru ich atraktivity. Ak si potrpíte na luxus, určite siahnite po drevených komodách. Sú finančne náročnejšie, no dizajnovo prepracovanejšie a veľmi kvalitné. Každé drevo má však svoje špecifické vlastnosti, farbu a vyžaduje určitú starostlivosť. Výber vhodného typu je preto nutnosťou.

Ako správne vybrať drevenú komodu

Hoci je komoda univerzálnym typom nábytku a hodí sa takpovediac všade, pred výberom nezabudnite na zopár dôležitých detailov. Komoda musí byť v súlade s celým interiérom izby, aj s jeho štýlom. Dôležité je zladenie farby, dizajnu a správne zvolené rozmery. Pred návštevou obchodu dobre premerajte výšku, šírku, ale aj hĺbku vašej budúcej komody. Pri drevenom nábytku je podstatný aj samotný výber dreva a následná starostlivosť. Drevený nábytok je nie len kvalitnejší a drahší, ale vyžaduje si aj pravidelnú pozornosť. Ak sa rozhodnete pre kúpu drevenej komody z masívu, pravidelne ju vetrajte, chráňte ju pred prílišným teplom, vlhkom, aj priamym slnečným žiarením. Prach z dreveného povrchu ľahko odstránite navlhčenou prachovkou a nezabúdajte na ošetrovanie špeciálnym olejčekom na drevené povrchy. Ak sa obávate vyblednutia farby, komodu pokojne prekryte pekným obrusom.

Každé drevo je výnimočné, má svoje pozitíva aj slabšie stránky, ktoré sa, prirodzene, odzrkadlia aj na nábytku. Drevená komoda je zaujímavá, luxusná, ale aj drahá. Výber vhodného typu dreva vám ušetrí nie len peniaze, ale aj kopec starostí. Dub, buk, orech, borovica, čerešňa – ktoré drevo je to správne? Prinášame vám stručný prehľad jednotlivých typov a základných vlastností.

  • dub – dubové drevo má všestranné využitie. V porovnaní s ostatnými typmi tvrdých driev je najviac odolné voči poveternostným podmienkam. Nadobúda vysoký stupeň tvrdosti a odolnosti. Výrazným pozitívom je aj odolnosť voči napadnutiu hmyzom, alebo plesňami. Výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha. Najpodstatnejšie vlastnosti dubového dreva sú pevnosť, primeraná tvrdosť a trvanlivosť. Má jedinečné svetlohnedé sfarbenie s vnútornou vzorovanou textúrou, ktorá sa pri ošetrovaní olejovými prípravkami ešte zintenzívni a vysunie do popredia
  • buk – bukové drevo má strednú pevnosť, je ohybné a povrchovo sa veľmi dobre opracováva. Vykazuje však výrazné tvarové zmeny a rýchlo zosychá. Taktiež je náchylné na napadnutie hmyzom a červotočmi. Nábytok z bukového dreva vyžaduje špeciálnu starostlivosť, je potrebné chrániť ho pred vlhkosťou a slnečným žiarením, pretože by mohol zmeniť zafarbenie. Drevo je však veľmi trvanlivé.
  • orech – nepatrí k ťažkým drevám, je tvrdé, pružné a dobre sa ohýba. V nábytkárstve sa využíva aj pre svoje špecifické sfarbenie, ktoré sa v závislosti od rezu mení. Nábytok z orechového dreva je však náchylný k tvorbe preliačenín, pri vyššej vlhkosti môže napučať, pri výraznejšom suchu zasa vysychá a praská. Orechové drevo je vhodnejšie na výrobu doplnkov do domácnosti, než na výrobu samotného nábytku.

Pozrite si komody v týchto e-shopoch:

Dub, buk a orech patria k najvyhľadávanejším typom dreva, ak kupujeme komodu. Tento očarujúci kus nábytku nájdete aj v iných drevených variáciách, ktoré môžu byť nie len rovnako kvalitné, ale napr. aj cenovo, či farebne zaujímavé.

  • čerešňa – nábytok z čerešňového dreva bude zamatový a hladký, vysoko odolný a kvalitný. Drevo je červeno hnedej farby, ktorá pripomína mahagón. Nábytok by nemal byť vystavený priamemu slnečnému svetlu, pretože by mohol stmavnúť
  • gaštan – ide o červeno hnedé drevo silných a mimoriadne odolných vlastností. Výborne odoláva poškriabaniu. Komoda z gaštanového dreva bude na povrchu hladká, bez typických uzlov a vzorov dreva
  • lipa  lipové drevo je svetlej, bledej farby. Pevné, mäkké drevo, ktoré nie je veľmi trvanlivé a odolné voči červotočom. Nevýhodou nábytku z lipového dreva je aj jeho ľahkosť a pomerne vysoká absorbcia nečistôt. Musí sa preto ošetrovať špeciálnym kondicionérom
  • jaseň – patrí medzi obľúbené typy dreva. Je pružné, tvrdé a pevné. Nábytok bude svetlej farby so vzorom podobným dubovému drevu. Pre náchylnosť na plesne je ideálnou voľbou pre výrobu nábytku do interiéru, napr. pekná komoda z jaseňového dreva.
  • jelša – patrí k najlacnejším, tvrdým drevám. Nábytok vyrobený z jelše nemožno veľmi zaťažovať. Komoda a jelša sú preto ideálnym spojením. Drevo nie je odolné voči hnilobe. Používajte ho výlučne v interiéroch a zabráňte prenikaniu vlhkosti. Jelša patrí k materiálom, ktoré je možné povrchovo upravovať farbami. Ak si chcete kúpenú komodu premaľovať, rozhodli ste sa pre ideálny typ dreviny.

Ak túžite po krásnej drevenej komode, možnosti vášho výberu sú veľmi široké a rozmanité. Typy dreva sa totiž, ani zďaleka, nekončia vyššie spomenutými druhmi. Pre svoj vzhľad, tvrdosť, odolnosť a farbu patria komody z dubového, bukového a orechového dreva k tým najpopulárnejším. Každému z nás však vyhovuje niečo iné. Aj každé drevo sa inak správa a vyžaduje iný prístup. Do vášho domova ale vždy prinesie čaro, pocit tepla, pohody a neopakovateľnú vôňu.

Pozrite si aj tieto krásne komody:

Komoda, biela/betón, POPPY 5 Komoda, biela/betón, POPPY 5
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Komoda, dub sonoma, LOGAN NEW 02 Komoda, dub sonoma, LOGAN NEW 02
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Komoda, dub sonoma/biela, METRIS TYP 4 Komoda, dub sonoma/biela, METRIS TYP 4
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Komoda, sivá s extra vysokým leskom, ETKIN Komoda, sivá s extra vysokým leskom, ETKIN
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Komoda, dub sonoma/biela, GABRIELA Komoda, dub sonoma/biela, GABRIELA
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať