Vyberáme nočný stolík do spálne

Hnedý nočný stolík
zdroj: gettyimages.com

Nočný stolík je nielen praktickým pomocníkom na odkladanie vecí či umiestnenie svietidla. V súčasnosti plní najmä dizajnovú funkciu. Aj z obyčajnej spálne dokáže vykúzliť zaujímavý a štýlový interiér. Uspokojiť sa nemusíte len z bežnými klasickými nočnými stolíkmi. Pokojne siahnite po netradičných kúskoch tohto drobného nábytku.

Nočné stolíky už dávno nie sú nutnosťou v podobe odkladania kníh, okuliarov, pohára s vodou a pod. Ich estetická funkcia ich vyniesla na popredné miesta pri zariaďovaní spální. Je to najmä tým, že stolíky vedľa postele už nie sú nenápadným kusom nábytku. Rôzne tvary, štýly, farby, materiály, dokonca aj rozmernejšie veľkosti, majú zásluhu na ich výnimočnom dizajne.

Čím sa riadiť?

  • veľkosť rozhoduje
  • vnútorné úložné priestory nemusia byť nutnosťou
  • štýl – klasické alebo avantgardnejšie tvary
  • harmónia nočných stolíkov (Oba by mali byť rovnaké.)
  • praktickosť
  • odkladacia alebo dekoračná funkcia (Ktorá dominuje?)
  • zodpovedajú celkovému štýlu miestnosti alebo vytvárajú dizajnový kontrast

Biele nočné stolíky sa hodia do každej spálne

Biela je farbou, ktorá je ešte stále kráľovnou farieb v domácnostiach. Aj nočné stolíky v jej odtieňoch sa tešia veľkej popularite. Dopriať si ich môžete v rôznych štýloch, veľkostiach a spracovaniach. Matné či lesklé nočné stolíky, jednoducho tie, ktoré sa vám viac páčia.

Ak nechcete priestor zahlcovať nábytkom, biele nočné stolíky sa postarajú o to, aby sa priestor opticky nezmenšil, ba navyše miestnosť celkovo presvetlia. V prípade dostatočného miesta z oboch strán postele môžete povýšiť drobný nábytok na veľký a použiť zásuvkovú komodu. V opačnom prípade, a teda pri nedostatku miesta, môžete ako alternatívu použiť police alebo stolíky umiestniť ako závesnú verziu na stenu.

Stolíky z masívu sú nadčasové

Masív je materiál, ktorý je večne moderný. To, že sa tiež vyznačuje vysokou kvalitou a odolnosťou nie je žiadna novinka. Masívne spálne, alebo aspoň postele, sú obľúbeným materiálom nábytku do tejto miestnosti. Nočné stolíky z masívu sa navyše hodia k posteliam v rôznych štýloch. Nemusíte mať spálňu zariadenú výhradne v klasickom štýle, aby vám tento druh malého nábytku ladil k zvyšku interiéru.

Títo praktickí pomocníci majú rôzne podoby a tvary. Aj masívny nočný stolík nájdete v jeho vyššej a štíhle podobe, ale tiež v kontrastnom nízkom klasickom prevedení. Obľúbeným je napríklad dub alebo klasická borovica. Rozhodnúť sa taktiež môžete, či necháte viac vyniknúť samotný materiál stolíka, alebo mu doprajete zaujímavé úchytky. Zásuvkové alebo skrinkové verzie, je len na vás, čo všetko chcete na stolík, prípadne do neho uložiť.

Pozrite si nočné stolíky v týchto e-shopoch:

Aj kovové pôsobia elegantne

Kov je materiálom, ktorý v súčasnosti zažíva veľký návrat. Vedia to aj nočné stolíky, ktoré sa pýšia týmto druhom materiálu čoraz častejšie. Navyše, jeho rozmanité tvary dokážu poskytnúť spálni nevšedný dizajn. V ponuke nájdete nielen rôzne tvary, ale tiež kombinácie materiálov, napríklad kovu a dreva či skla. Táto súhra je trendom nielen nočných stolíkov, ale tiež nábytku všetkých interiérov bývania. Presvedčte sa sami, ako pristane spálni.

Kovové stolíky obľubujú tiež farby. Okrem typickej a asi najpoužívanejšej čiernej, sa na výslnie predierajú metalické odtiene farieb, akými sú napríklad zlatá, strieborná či medená. Častým variantom sú aj patinované nočné stolíky. Pri stolíkoch vyrobených z kovu je potrebné dbať najmä na stabilitu konštrukcie, ktorá sa pri nekvalitnom vyhotovení môže nakláňať.

Vintage štýl alebo retro stolíky?

Tento štýl nábytku sa hodí taktiež do moderných mestských bytov. Aj keď by mohol niekto namietať, spálňa zariadená v duchu vintage je naozaj oázou pokoja a príjemne sa v nej oddychuje. Nielen tomuto štýlu nočných stolíkov pristanú dekorácie. Lampa je takmer nevyhnutnosťou, aj keď sa vždy nemusí vynímať práve na stolíku. Stolné lampy sú klasikou, avšak moderné verzie stropných lámp visiacich tesne nad stolíkom ponúknu zaujímavý dizajn.

Retro momentálne zažíva „búm“ v oblasti bývania, aj keď, samozrejme, nie každému vyhovuje tento druh štýlu. Typické zošikmené nohy stolíkov ale taktiež vedia zo spálne vyčarovať príjemné miesto. Dominujú odtiene hnedej a tiež prírodné tóny farieb. Aj keď niektorí obľubujú pestrosť a farby, v tomto prípade ich odporúčame ponechať bytovému textilu a posteľnej bielizni v tejto miestnosti.

Pozrite si aj tieto zaujímavé nočné stolíky:

Kúpite ich aj lacno

Nočný stolík je druhom nábytku, z ktorého si môžete lacno vyrobiť aj jeho alternatívu. Poslúžia vám debničky, taburety, kufre alebo drobný nábytok, ktorý nájdete lacno aj prostredníctvom bazáru. Všetko potom závisí od vašej fantázie a šikovnosti. Pokiaľ to interiér a štýl spálne dovoľuje, pokojne siahnite aj po tejto možnosti. O praktickosť určite neprídete a pokiaľ ste zruční a máte vkus, neprídete ani o atraktívny dizajn.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: