Záhradné dekorácie z dreva, kameňa aj kovu

Záhradná dekorácia z kovu
zdroj: gettyimages.com
...

Každý človek túži po vlastnom kúsku raja, ktorým sa môže stať napr. aj záhrada. A nemusí byť ani prehnane veľká, postačí aj menší priestor, po ktorom sa môžete poprechádzať, stráviť čas s deťmi či posedieť na slniečku. K dokonalosti prispejú nielen rastliny a ozdobné kríky, ale napr. aj rôznorodé záhradné dekorácie. Funkciu ozdoby môže plniť prakticky čokoľvek – soška, prútený košík, kvetináč, prípadne aj nápaditá solárna lampa. Fantázii sa medze nekladú a prvoradý je predsa váš vkus. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako skrášlite vašu zelenú oázu pokoja. Veľa inšpirácií môžete nájsť aj doma. Pohrabte sa v starých veciach v pivnici či na povale. Možno budete až prekvapení, koľko záhradných dekorácií sa tam skrýva.

Ozdobte každý kút aj v exteriéri

Estetika starého stromu Všetko má svoju životnosť a týka sa to aj ovocných či okrasných stromov v našich záhradách. Vyrúbaním starého stromu sa však jeho využitie skončiť nemusí. Drevo je vzácny prírodný materiál. Keď strom spílite, pustite sa do jeho úpravy a vyčarujte pre svoju polovičku originálny kvetináč.

Poklady spod zeme Chystáte sa vyzdobiť záhradu originálnymi dekoráciami a už si brúsite zúbky na výpredaje v bazároch či nákupných centrách? Navštívte radšej dom svojich starých rodičov, zabudnutú pivnicu alebo zaprášenú povalu. Do módy sa vracia retro. Nevyhadzujte peniaze za drahé kvetináče z keramiky či ratanu. Použite staré krhly, kolesá, vedrá alebo fúriky. Natrite ich zaujímavou farbou a vysaďte pestrofarebnými kvetmi či ťahavými trávami. Vaša záhrada bude inšpirovať široké okolie.

Živelná voda Nezľaknite sa. Nemyslíme na žiadny búrlivý vodopád, skôr ide o vodu ako prírodný živel, ktorý by vo vašej záhrade nemal určite chýbať. Doprajte si ju v podobe jazierka, studne alebo fontány. Vodná hladina ukludňuje, do záhrady prináša život v podobe vtákov a rôznorodého hmyzu. Vodný prvok ozvláštnite napr. aj sochami zvierat, poteší korytnačka, žaba či dlhonohý bocian. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu fontány, k dispozícii máte aj rozličné tvary, veľkosti a materiály (kameň, liatina, drevo).

Vyzdobte si záhradu lampami Ak si chcete vychutnávať krásu vašej záhrady aj večer, určite siahnite po solárnych svietidlách. Nájdete ich v rôznych tvaroch aj veľkostiach. Posvietia vám na cestu, presvetlia terasu, altánok, ozdobia tmavé zákutia aj kľukaté chodníčky. Nabíjanie slnečnou energiou šetrí aj rodinný rozpočet.

Pozrite si záhradné dekorácie v týchto e-shopoch:

Prímorská romantika Pamätáte si na dovolenku pri mori a drobné svetielka, rozvešané po okrajoch pláže či móla? Podobný efekt si viete vyčarovať aj doma. Vezmite staré zaváraninové fľaše, ktorých dno naplníte pieskom s mušľami. Na stabilný povrch umiestnite sviečku a pohár uzavrite viečkom s otvormi, aby do nádoby prúdil vzduch. Takto pripravené lampáše zaveste na plot, stromy, pergolu, či do altánku. Privrite oči a nechajte sa unášať do exotických diaľav.

Prírodné inšpirácie Najkrajšou záhradnou dekoráciou je samotná záhrada a výsadba, pre ktorú sa rozhodnete. Krásne upravený trávnik s altánkom je síce fajn, ale nie je to to pravé. Naplánujte si realizáciu skalky či záhradného jazierka. Do kútov vysaďte ovocné a ozdobné dreviny, exotické kríky alebo popínavé rastliny. Vytvorte úžitkové aj okrasné záhony, na strom zaveste vtáčiu búdku a nechajte sa unášať pozitívnou energiou, ktorá sa vo vašej záhrade rozprúdi.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: