Záhradné nožnice sú na stromy aj na živý plot

Záhradné nožnice
zdroj: gettyimages.com

Ovocné stromy, okrasné kríky aj živý plot – súčasti našich záhrad, o ktoré sa musíme pravidelne starať, okrem iného aj dobre prevedeným rezom a strihom. Bez kvalitných záhradných nožníc sa nezaobídete. Inšpirujte sa, podľa čoho vybrať.

Pred nákupom je dôležité zvážiť, čo s nimi budete najčastejšie strihať. Ďalej je vhodné si ich dobre vyskúšať, najmä veľkosť. Najvhodnejší druh nožníc voľte podľa charakteru vašej záhrady. Nožnice vyberajte tak, aby bol priemer vetvičiek, ktoré bežne striháte, uprostred uvádzaného maximálneho rozsahu.

...

Záhradné nožnice upravia stromy aj živý plot

Jednočepeľové verzus dvojčepeľové nožnice

  • Dvojčepeľové (dvojbritvové) – sú určené pre presný strih čerstvých konárov. Obe čepele sa zatlačia pri strihaní do dreva. Ostrá čepeľ sa stretáva so spodnou a vytvára tak hladký rez. Dovoľujú strihať blízko kmeňa
  • Jednočepeľové (kovadlinkové) – vhodné pre tvrdé a suché vetvy. Ostrá čepeľ sa zatlačí veľkým tlakom do dreva proti spodnému dorazu. Nedovoľuje strihať blízko kmeňa

Dvojsečná technika strihu je vhodná pre strihanie mladého, zeleného dreva a pre strih bylín a kvetín. Pre precízny strih bez poškodenia kôry a bez pahýľov. Strih je veľmi hladký a čistý. Úzka hlavica umožňuje aj strih na menej dostupných miestach. Musia sa častejšie brúsiť. Profesionálny záhradníci a floristi dávajú väčšinou prednosť dvojsečným nožniciam. Kovadlinková (jednočepeľová) technika strihu sa odporúča pre strihanie tvrdého a neživého dreva (napr. pre strih odumretých častí ružových krovín alebo koreňov). Nie sú tak náchylné na poškodenie drobným pieskom a sú jednoduchšie na brúsenie. Majú menšiu čistotu rezu. Umožňujú strih bez námahy, šetria svaly a kĺby. Používajú sa pre odstránenie celých vetiev. Kovadlinka podopiera vetvu v priebehu celého strihania, tým rozkladá tlak a znižuje poškodenie. Je vhodná aj na strihanie ostatných vláknitých materiálov (šnúry, kokosové povrazy). Minimálne sa tupia. Jednosečné nožnice sú vhodnejšie pre začiatočníkov.

Nožnice pre pravákov a ľavákov Niektoré modely nožníc sú určené pre ľavákov aj pravákov, iné len pre ľavú či pravú ruku. Niektorým záhradníkom – ľavákom spôsobuje problémy používať bežné nožnice, vyrobené pre pravákov. Každý drží nožnice inak. Aby sme ruku pri strihaní rôzne nekrivili, bývajú nožnice upravené. Existujú nožnice špeciálne vyrobené pre ľavákov, u nich sú prehodené čepele a bezpečnostná západka. Inak majú nožnice upravenú rukoväť, tak aby ju mohli použiť obe skupiny.

Veľkosť nožníc Okrem určenia dbáme aj na veľkosť nožníc, správna voľba uľahči prácu, zvýši bezpečnosť pri práci a tiež chráni nožnice pred zničením. Významný parameter pri výbere záhradných nožníc je priemer strihu, priemer vetvy, ktorú chceme strihať. Podľa toho volíme veľkosť nožníc, čím je vetva silnejšia, tým volíme nožnice väčšej a robustnejšej konštrukcie. Pokiaľ budeme veľkými nožnicami strihať byliny, bude naša práca neobratná a zdĺhavá. Naopak pokiaľ na strihanie silných vetiev zvolíme malé nožnice, budeme musieť vynaložiť veľkú silu a tiež môžeme nožnice zničiť. Dôležité je vybrať si správnu veľkosť s ohľadom na veľkosť ruky. Preto je vždy nutné pri nákupe vziať nožnice do ruky a skúsiť si naprázdno strihnúť. Pokiaľ otvorené nožnice položíte na dlaň, mali by ste palcom a prstami dosiahnuť pohodlne na obe ramená. Niektoré typy nožníc umožňujú nastavenie roztvorenia podľa veľkosti ruky užívateľa. Dôležitý je tvar rukoväte a jej spracovanie. Ideálna je ergonomická rukoväť, tvarovaná presne podľa ľudskej ruky. Vaše ruky budú z takých nožníc menej unavené. Komfort ešte zlepší mäkká a protišmyková úprava povrchu rukoväte.

Klasické verzus prevodové Nožnice môžu byť klasickej konštrukcie alebo prevodové, pričom prevodový mechanizmus zvyšuje silu strihania. Nožnice môžu byť buď klasickej konštrukcie alebo prevodové. K prvej skupine patria napríklad nožnice s chráničom prsta, kde je vďaka zaujímavému dizajnu zaistené pevné držanie – nevykĺznu z ruky. Druhú skupinu reprezentujú nožnice s otočným držadlom. Ergonomická konštrukcia zaisťuje, že držadlo sa prirodzene odvaľuje po prstoch pri zavieraní dlane. Tento pohyb sa potom prevádza cez ozubený prevod na hornú čepeľ. Obe držadlá sú po celú dobu strihu rovnobežné. To umožňuje, na rozdiel od klasických nožníc, zaberať všetkými prstami naraz. Tlak sa potom rozloží rovnomerne. Táto konštrukcia má veľký vplyv na zníženie únavy ruky.

Pozrite si ďalšie záhradné nožnice v týchto e-shopoch:

Účel použitia

  • Nožnice na bylinky
  • Nožnice na bonsaje
  • Nožnice na kvety
  • Univerzálne záhradné nožnice
  • Nožnice na vinič

Na bylinky sa používajú špeciálne nožnice, ktoré majú rovné krátke čepele. Bylinky je potrebné kvalitne rezať, nie otrhávať. Nepodliehajú potom stresu a lepšie prosperujú. Nožnice vhodné pre tvarovanie bonsaji bývajú konštrukčne riešené pre presný strih menších vetvičiek a výrastkov miniatúrnych stromčekov. Majú predlžené jemné čepele. Predlžené čeľuste sa pohodlne dostanú do hustej spleti miniatúrnych korún. Tie kvalitnejšie sú uspôsobené tak, že odstrihnutá časť stromčeka zostane v nožniciach a nezapadne do vetiev, odkiaľ by sa ťažšie odstraňovali. Nožnice na kvety majú silné čepele. Špeciálne nožnice na ruže dokonca udržia ustrihnutú stonku v zovretí, aby sme sa nepopichali. Univerzálne záhradné nožnice sú najčastejšie. Bývajú v prevedení jedno alebo dvojčepeľovom. Najčastejšie sú určené k strihaniu stoniek a vetiev silných 1,6 – 2 cm. Niektoré bývajú opatrené rôznymi mechanizmami, ktoré uľahčujú strihanie. Nožnice na vinič sú špeciálne nožnice s extra úzkou sklonenou strihacou hlavou pre precízny strih viniča a výhonkov. Bývajú vybavené žliabkom pre odvod miazgy a odrezávanie drôtu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: