Záhradné skleníky z polykarbonátu

Záhradný skleník z polykarbonátu
zdroj: gettyimages.com

Radíte sa medzi nadšených záhradkárov? Potom iste viete, že sa bez vhodného skleníka nezaobídete. Pokiaľ práve uvažujete nad kúpou nového alebo so záhradkárčením práve začínate, Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako na to.

...

Skleník – užitočný pomocník aj ochrana pre rastliny

Veľkosť Pri voľbe veľkosti skleníka záleží nielen na tom, čo v ňom budete pestovať, ale tiež na tom, pre koľko ľudí bude úroda určená. Aby ste mali dostatočné zásoby zeleniny pre štvorčlennú rodinu, mal by mať skleník veľkosť aspoň 8 m2. Pokiaľ je vás menej, alebo pokiaľ využívate skleník len pre pestovanie letničiek, postačí vám menší rozmer. Na výšku by mal mať skleník aspoň 2 metre, aby ste sa v ňom nemuseli hrbiť.

Umiestnenie Pre úspešné pestovania je umiestnenie skleníka kľúčové. Rastliny potrebujú dostatok svetla, preto je ideálne postaviť ho na dostatočne presvetlené miesto. Pozor taktiež na vietor. Väčšina dnešných skleníkov ustojí vietor okolo 75 km/h, väčší víchor by však mohol urobiť neplechu a skleník vážne poškodiť. Pokiaľ je to len trochu možné, postavte skleník na záveterné miesto. Výhodou väčšiny skleníkov je fakt, že k ich stavbe nepotrebujete žiadnu podmurovku. Rozhodne ale doporučujeme prikúpiť si ku skleníku originálnu základňu, ktorá podmurovku úplne nahradí.

Materiál konštrukcie Pri konštrukciách skleníkov sa obvykle stretnete s tromi typmi materiálov.

  • Hliníkové profily – najrozšírenejší typ konštrukcie, vhodný pre väčšinu záhrad. Sú ľahké, tvárne, ale zároveň extrémne pevné, takže znesú aj väčšie zaťaženie. Jednotlivé profily sa spájajú skrutkami
  • Pozinkované – táto konštrukcia je veľmi robustná a pevná, takže znesie aj zaťaženie snehom a vetrom. Často sa používa v kombinácii so sklenenou výplňou
  • Plastové – sú ľahké a nerozbitné. Hodia sa hlavne tam, kde hrozí vysoká snehová pokrývka a silný vietor

Výplň Dnešné výplne skleníkov sa vo väčšine prípadov vyrábajú zo skla alebo polykarbonátu.

  • Polykarbonát má veľmi dobrú svetelnú priepustnosť (cca 80 %), vynikajúcu termoizolačnú účinnosť a naviac je prakticky nerozbitný. Poškodiť ho môžete snáď len nožom či iným ostrým predmetom. Polykarbonátové dosky sú ľahké a bývajú vybavené UV vrstvou, ktorá chráni pred účinkami slnečného žiarenia. Najčastejšie mávajú hrúbku 4 -10 mm, pričom platí priama úmera: väčšia hrúbka = lepšia izolácia
  • Sklo má výbornú priepustnosť slnečného žiarenia (až 92 %), má však zlé izolačné vlastnosti. Je náchylné k prasknutiu či rozbitiu – napríklad pri krupobití. Z týchto dôvodov sa od sklenených výplní postupne upúšťa

Vetranie V letných mesiacoch môže ľahko dôjsť k prehriatiu skleníka, väčšina výrobcov preto svoje produkty vybavuje strešnými oknami. Tie môžu byť ovládané manuálne alebo automaticky. Automatika funguje na princípe teplotnej rozťažnosti, pokiaľ je v skleníku príliš veľké teplo, okno sa postupne otvára a naopak. Automatické otváranie je skvelým riešením pre všetkých, ktorí sa nemôžu skleníku neustále venovať. Pamätajte, že vetrať je potrebné aj v chladnejšom období, zabránite tak tvorbe plesní a hubových ochorení.

Pozrite si záhradné skleníky v týchto e-shopoch:

Fóliovník verzus parenisko Pokiaľ sa záhradkárčeniu venujete len okrajovo, môžete namiesto skleníka siahnuť po lacnejšej variante v podobe fóliovníka alebo pareniska. Aké sú ich plusy a mínusy v porovnaní so skleníkmi?

Fóliovník

  • nižšia cena
  • dá sa premiestňovať
  • horšia teplotná izolácia
  • nutnosť kupovať nové fólie

Parenisko

  • nižšia cena
  • pre rastliny nižšieho vzrastu
  • výrazne menšie rozmery

Kvalita Kúpa skleníka je na dlhú dobu, rozhodne sa tak vyplatí staviť na produkty osvedčených značiek, ktoré sú označené certifikátmi od overených skúšobní. Medzi tie najlepšie hodnotené patria napríklad skleníky Vitavia alebo Lanitplast. V ich prípade sa môžete spoľahnúť nielen na vysokú kvalitu, ale aj na špičkový záručný aj pozáručný servis. Rizikom je kupovať si lacné necertifikované skleníky z ázijského dovozu. Môžete totiž naraziť na výraznejší problém s kvalitou, ale aj problémy s následným servisom.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: