Záhradný kozub je súčasťou záhrady

Záhradný kozub
zdroj: gettyimages.com

Máte v záhrade altánok alebo peknú priestrannú terasu? Radi grilujete, či pečiete domáci chlieb? Svojej kulinárskej záľube sa môžete pokojne venovať aj vonku, s pomocou záhradného kozuba. Oheň vyčarí aj úžasnú večernú romantiku. Inšpirujte sa.

Grilovanie je bežnou súčasťou životného štýlu a nikde nemá záhradný krb takú tradíciu, ako u nás. Len čo sa trochu vyčasí, trávime čoraz viac času v záhrade – nielen nutnou starostlivosťou o ňu, ale aj príjemnými chvíľami pri posedení s priateľmi a rodinou pri záhradnom krbe či grile. Ak ešte krb nemáme, dokážeme si ho s trochou šikovnosti a múdrou knihou v ruke postaviť sami, alebo si len vybrať vhodné miesto v záhrade a krb si kúpiť v špecializovanej predajni, prípadne záhradnom centre.

Romantika pri záhradnom krbe

Záhradné krby sú výsledkom želania človeka mať oheň k svojmu potešeniu nielen vo vnútri, ale aj mimo domu. Od počiatku ľudskej kultúry je oheň úzko spätý so životom človeka. Aj záhradný krb si zachováva základný zmysel ohniska, ako miesta sústredenia života ľudí; pripravuje sa tu jedlo, zhromažďuje rodina, prijímajú hostia a preberajú životné skúsenosti, spriadajú plány a sny.

Oheň v krbe je zdrojom mnohých inšpirácií, s krbom je neoddeliteľne spojený život človeka, človek zahĺbený do sugestívnej hry plameňov a praskotu dreva môže byť aj v spoločnosti iných ľudí sám so sebou. V krbe je kus prastarej tradície mnohých národov. Krby a grily neslúžia len k príprave jedla, ale rozširujú obytný priestor o novú dimenziu – vťahujú záhradu do domu, dotvárajú prírodné prostredie záhrady a zvyšujú jej atraktivitu a úžitkovú hodnotu.

Praktické umiestnenie Pri vonkajších krboch je niekoľko zásad, ktoré by sme mali mať pri stavbe na pamäti. Najdôležitejšie je správne umiestnenie krbu. Krb postavíme v závetrí na vhodnej strane domu alebo v záhrade tak, aby sme nepríjemným dymom neobťažovali seba ani susedov. Na ochranu pred vetrom využijeme rôzne architektonické prvky, ako sú živé ploty, jednoduché drevené zásteny a paravány. Krb sa musí dobre obsluhovať, musíme teda počítať s dostatočnými priestormi okolo ohniska a s prístupovými cestami. V blízkosti krbu a v rovnakej výške ako krbové ohnisko, teda najčastejšie 80 cm, musí byť dostatok plôch na prípravu potravín a odloženie riadu. Nesmieme zabudnúť ani na kvalitné spevnené povrchy v okolí krbu, ktoré budú nekĺzavé a bezpečné a na ktorých nezanechá prípadná mastnota nepekné škvrny.

Pretože krb bude stáť na otvorenom priestranstve, máme k dispozícii neobmedzené množstvo vzduchu pre prístup do ohniska a môžeme preto urobiť tak veľký spaľovací priestor, ako potrebujeme. Iné parametre – veľkosť ohniska a plochu krbového otvoru, výšku komína – bude mať krb pre grilovanie a opekanie, kde palivom bude drevo, a iné zase krb na drevené uhlie, v ktorom budeme iba grilovať. So správnou voľbou veľkostí a pomerov jednotlivých prvkov nám pomôže literatúra a trocha matematiky, správny ťah je predsa len veda.

Palivo Ak kúrime drevom, vyrovnaná hranica zásobného paliva v dĺžke zodpovedajúcej rozmerom ohniska môže tvoriť výrazný estetický prvok a byť napríklad súčasťou tieniaceho múrika. Drevo na kúrenie musí byť kvalitné a suché; kúrime tvrdým drevom, ktoré schne na vzduchu aspoň dva roky, potom pri správnom spaľovaní horí modravými plamienkami a uhlíky v ohnisku dlho tlejú. Naproti tomu drevo mäkké, používané pri zakladaní ohňa, má dlhý, svetlý plameň a horí rýchlejšie, a pre dostatočné vysušenie mu stačí rok na vzduchu. Drevené brikety môžu pri spaľovaní niekedy spôsobiť problémy; je potrebné ich použitie vyskúšať. Pokiaľ nemá krb dostatočný ťah, môže sa stať, že budú skôr tlieť než horieť a potom niekedy vydávajú nepríjemný zápach. Najpoužívanejším palivom pre záhradné krby a grily je však drevené uhlie. Skladujeme ho v suchu a zapaľujeme len zapaľovačmi, ktoré sú na to určené alebo ho prikladáme na horiace drevené triesky.

Pohoda na terase Umiestnenie krbu na terase priliehajúcej k domu je veľmi príjemné a prevádzkovo vyhovujúce, dovolí totiž maximálne využitie krbu za každého počasia. Posedenie spríjemní aspoň čiastočné zastrešenie – pergola krytá priesvitným materiálom alebo tieniace markízy umožnia využitie aj v drsnejších podmienkach skorého leta či prichádzajúcej jesene, kedy sú noci ešte (už) chladné. Rôzne drevené konštrukcie poskytujúce ochranu pred vetrom aj ostrým slnkom môžeme nechať obrásť kombináciou niekoľkých druhov popínaviek a využiť aj závesné nádoby s letničkami, ktoré budú atraktívne po celý rok a oživia vôňu grilovaného mäsa nevtieravou vôňou kvetov. Len pozor na žiar vychádzajúci z ohniska, ktorý môže byť intenzívny aj niekoľko desiatok centimetrov okolo a rastliny by zničil.

V záhradnom zákutí Krb voľne umiestnený v záhrade bude mať najmenšiu priamu väzbu s domom. Pomocou modelácie terénu, kamenných múrov, živých plotov a dômyselne premyslených pergol a iných drevených konštrukcií spolu s dobre zvolenými kríkmi, popínavkami a trvalkami získame intímny priestor na posedenie a bujaré oslavy bez obáv z rušenia susedov. Prístupová cesta od domu k takémuto skrytému posedeniu môže využiť krásy šľapákov uložených do trávnika, kombinovať drevo a kameň alebo tehly, ak bude krb murovaný z kameňa alebo tehál; ale aj cestička vytesaná do lúčneho trávnika tam, kde nebude krb využívaný príliš často, nás prevedie príjemnými zákutiami záhrady k miestu nikdy nekončiaceho pôžitku z jedla.

Záhradný kozub svojpomocne Klasické záhradné krby, u nás tak populárne a rozšírené, sú konštrukčne veľmi podobné otvoreným vnútorným kozubom. Prefabrikované, takzvané grilovacie krby z keramických alebo betónových dielov jednoducho postavíme ako stavebnicu; ale jednoduchý krb si môžeme postaviť tiež vlastnými silami, teda skôr silami šikovného murára. Stavebné materiály pre vonkajšie krby musia byť odolné voči poveternostným vplyvom, aby napríklad kameň, z ktorého krb postavíme, nenasiakol vodou a v mrazivých dňoch nepopraskal. S výberom vhodného kameňa si necháme poradiť od odborníka, dobre použiteľné sú miestne materiály, ako je bridlica, žula, rula. Krb môžeme vymurovať z priznaných tehál, pre ohnisko možno použiť jemnozrnné horniny, ako sú čadiče, serpentíny a opuky s malým obsahom vápnika, ale väčšinou sa muruje alebo obkladá šamotovými tehlami, plátkami a tvarovkami. Pre úsporu práce a času je možné zakúpiť samostatnú vykurovaciu vložku z liatiny alebo oceľového plechu.

Záhradný kozub v malom Ak sme obmedzení priestorom, napríklad disponujeme len malou terasou alebo balkónom, potom siahneme po niektorom zo záhradných grilov, napríklad po elektrickom, ktorý môžeme využiť príležitostne aj v kuchyni. Čistá prevádzka je výhodou plynových grilov, či už tých s lávovými kameňmi alebo s liatinovými plátmi, odpadne manipulácia s palivom a stačí len zapáliť plyn. Zato klasické grily na drevené uhlie zase dodajú pokrmom nezameniteľnú vôňu dymu. Trochu netradičným spôsobom je úprava mäsa na kameni. Nad ohnisko umiestnime kamennú dosku z mramoru, jemnozrnnej ruly alebo podobného materiálu, zakúrime pri kraji, aby sa doska prehrievala pomaly a nepraskla, a udržiavame mierny oheň. Takto pripravíme skvelé steaky, zeleninu aj ovocie a tiež pečivo, nič sa nepripaľuje, mastnota nekvapká a plamene neblčia. Tiež už sa tešíte na leto?

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: