Zaostrené na sprchový kút bez vaničky

Sprchovací kút bez vaničky
zdroj: gettyimages.com

Okrem vkusu hrá jednu z hlavných úloh aj samotná údržba. Tu sa naskytá ďalšia otázka – je jednoduchšie utrieť sklo alebo obklady? Sprchový kút bez vaničky je jednoznačne nadčasovou záležitosťou, a to v prípade, že siahnete po ktorejkoľvek z uvedených verzií.

Sprchový kút bez vaničky – základom je podlahový žľab

Sprchovým kútom s tromi stenami a nízkou stienkou z vchodovej časti už v trendoch bývania odzvonilo. Moderné sprchové kúty obopínajú sklené steny, ale tiež tie murované, no s bezbariérovou podlahou. Sprchovacie kanáliky zabránia potope v kúpeľni a výsledkom je štýlový a atraktívny interiér tejto miestnosti.

Základom pre sprchový kút bez vaničky je odtokový žľab, tvorený nastaviteľnými lopatkami. Zabudovaný odtok sa dá po vstavaní prispôsobiť výške dlažby. Prekrýva sa plným alebo perforovaným roštom. V ponuke sú aj žľaby, ktoré umožňujú vlepenie dlažby do roštu. Ide o „neviditeľné“ a elegantné riešenie umocňujúce minimalizmus. V ponuke nájdete tiež odtokové rošty pre rohové sprchovacie kúty bez vaničky alebo tie s oblými líniami.

Sprchovací kút bez vaničky
zdroj: gettyimages.com

Murovaný alebo sklenený sprchový kút?

Uzatvorený sprchovací kút obklopený sklom má niekoľko možností otvárania. Ide o klasické krídlové modely, ktoré sú vďaka otváraniu do priestoru náročné na dostatok miesta. Opakom sú tzv. zasúvacie modely, ktorých posuvná rámcová konštrukcia funguje na vodiacej lište. Ak sa neviete rozhodnúť pre ten správny, možno vás osloví sprchový kút bez dverí, ktoré sú nahradené stenou zo skla a voľným prístupom z jednej, prípadne dvoch strán.

Čistenie nie je také náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Sklo určené do sprchových kútov je totiž ošetrené materiálmi, ktoré zabraňujú „držaniu vody“ na skle. Nič však nie je dokonalé, a preto sa v tomto prípade dobre osvedčí stierka či švédska utierka. Vodný kameň tak nemá šancu…

Pozrite si sprchové kúty v týchto e-shopoch:

Pre mnohých ľudí sú prijateľnejšou voľbou murované sprchovacie kúty bez vaničky. Aj v tomto prípade ide o bezbariérový prístup, no zároveň o väčšie „pohltenie“ priestoru. Nie každý má rád strohosť a sterilnosť, ktorú môžu vyvolávať práve moderné sklenené kúpeľne. Niekto má jednoducho rád súkromie pri sprchovaní, dokonca aj keď nik ďalší v kúpeľni nie je…

Na čo si dať pozor?

  • protišmyková úprava – Sprchovacie vaničky majú protišmykovú povrchovú úpravu, tzv. Anti-slip. Tieto vlastnosti by mali však byť zabezpečené aj v sprchovom kúte, kde vanička absentuje. Náhradou sú dlažby s touto povrchovou úpravou alebo tiež mozaika, ktorá vďaka hustému škárovaniu bráni šmyku.
  • hydroizolácia – Keďže všetku vodu odtekajúcu preč má na starosti sprchovací žliabok, precízne urobené izolácie sú nevyhnutné. Lepenie a škárovanie dlažby si taktiež zaslúži pozornosť…
  • kvalita sifónu – Ide o špeciálny produkt pre odtokové žľaby, ktorý má byť pevne spojený so zápachovou uzávierkou.
  • čistenie – Horná časť odtokovej sady je odnímateľná, takže čistenie je jednoduchou záležitosťou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: